هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه مدرن با اتوماسیون خانگی

سینا مرادی نیا*

دیگر زمان استفاده از کلید های روشنایی سنتی به سر رسیده و اکنون می‌توان به‌جای قرار دادن چندین کلید در هر اتاق با حذف آن‌ها یک تاچ پنل (Touch Panel) زیبای گرافیکی مدرن در مدل‌ها و رنگ های متنوع با امکاناتی فوق‌العاده قرارداد.

می‌توان از روی پنل گرافیکی لامپ‌ها را خاموش و روشن کرد ، یا نور آنها را تنظیم نمود و برای تنظیم دما به‌جای استفاده از ترموستات های قدیمی به‌راحتی می‌توان از روی پنل دستورات لازم را داد و یا از سناریوهای تعریف‌شده برای اعمال مختلف مثل :استراحت ، مطالعه ، میهمان ، تماشای تلویزیون و ... بهره برد.

از جمله مزایای سیستم هوشمند می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

آسایش ،امنیت و رفاه بیشتر: مهم‌ترین عامل در به‌کارگیری سیستم های هوشمند، ایجاد راحتی و آسایش برای ساکنان ساختمان است. به این معنا که هر یک از ساکنان بر اساس سلیقه خود با کنترل دلخواه روشنایی، دما، پرده و... محیط دلپذیری را بر اساس کنترل یکپارچه و آسان برای خود ایجاد نمایند. در این راستا از دیگر مزایای نصب این سیستم‌ها می‌توان به القای حس ایمنی و امنیت بیشتر نیز اشاره نمود.

لوکس بودن: یکی از هدف‌های اصلی نصب سیستم های مدرن هوشمند سازی هرچه لوکس تر کردن و جذاب تر نمودن این ساختمان‌هاست.

• درصورتی‌که این سیستم در واحد مسکونی نصب شده باشد، ساکنین واحد، زندگی جدید و جذابی را در کنار سیستم‌های هوشمند تجربه می‌کنند و این خود یکی از عوامل شاخص شدن و جاذبه فوق‌العاده ساختمان های مسکونی دارایسیستم های هوشمند است.

بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه ناشی از آن: هدف دیگر از به‌کارگیری سیستم های هوشمند بهینه‌سازی مصرف انرژی است. با استفاده از این سیستم انرژی همواره به طور معقول و منطقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل کنترل همه‌جانبه، از اتلاف انرژی به طور چشمگیری کاسته می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد با به‌کارگیری یک منطق کنترلی صحیح تا میزان40درصد از انرژی مصرفی در ساختمان هوشمند کاسته خواهد شد که باعث کاهش هزینه‌های شارژ در ساختمان های مسکونی می‌شود.

افزایش قیمت و اعتبار ساختمان: با توجه به موارد ذکرشده به‌راحتی قابل‌درک است که این سیستم چقدر می‌تواند بر جذابیت یک واحد مسکونی و در نتیجه سرعت فروش آن اضافه کند و کارفرمای ساختمان می‌تواند مبلغ هزینه شده برای این سیستم را به‌راحتی بر قیمت فروش واحد اضافه نماید.

کاهش هزینه‌های ساختمان: با نصب سیستم های هوشمند، بازدهی تأسیسات و امکانات ساختمان بالا رفته و سبب کاهش استهلاک گردیده و بالطبع هزینه‌های ساختمان کاهش پیدا می‌کند.

معرفی سیستم:

در زیر تمامی منوهای موجود به ترتیب توضیح داده می‌شوند :

• آیتم روشنایی: با انتخاب گزینه روشنایی تمامی لامپ های اتاق Zone لیست می‌گردد و کاربر می‌تواند آنها را

خاموش و روشن کند یا به تنظیم نور آن‌ها بپردازد.

• آیتم تنظیم دما : با انتخاب این گزینه دمای اتاق Zone در حال حاضر نشان داده می‌شود چون دستگاه مجهز به

ترموستات داخلی می‌باشد و همچنین با توجه به نوع دستگاه سرمایشی/گرمایشی ) فن‌کوئل،اسپلیتر و (... به تنظیم دما می‌پردازد.

آیتم کنترل پرده‌ها: با انتخاب این گزینه تمامی پرده‌های موجود در اتاق Zone لیست می‌گردد و کاربر می‌تواند آنهارا باز و بسته یا تا اندازه دلخواه تنظیم نماید.

آیتم سناریو: با انتخاب این گزینه کاربر می‌تواند سناریوی مورد علاقه خود را فعال کند، این سناریوها یا از پیش تعیین

شده هستند و یا توسط کاربر تنظیم می‌شوند.سناریو به مجموعه اعمال خاصی گفته می‌شود که با زدن آیتم مورد نظر اتفاق می‌افتد، به‌عنوان مثال می‌توان برای پنل هوشمند در سالن پذیرایی سناریوی میهمان تعریف کرد بدین‌صورت که با فعال نمودن این سناریو چراغ‌های تابلوهای نقاشی روشن، روشنایی دکوراتیو ، آباژورها روشن، و چراغ‌های بوفه تزیینی روشن شوند.

• آیتم سیستم امنیتی: کاربر با انتخاب این گزینه وارد سیستم امنیتی می‌شود ، می‌تواند سیستم امنیتی را فعال و یا غیرفعال نماید و یا به تنظیمات مورد نظر بپردازد.

آیتم خاموش کردن پنل: با انتخاب این گزینه سیستم خاموش می‌شود و برای روشن کردن آن کافی است یک بار کاربر به روی صفحه LCD بزند.نیاز به کنترل و مانیتورینگ تمامی پنل ها به‌صورت مرکزی و یکجا از روی یک پنل ما را به سمت استفاده از قابلیت Master بودن هدایت می‌کند. می‌توان به تفکیک به کلیه فضای موجود در ساختمان دسترسی پیدا کرد، به‌عنوان مثال با انتخاب صفحه Master Room از لیست مکان‌ها می‌توان به کنترل کلیه پارامترهای موجود در آن ناحیه خاص پرداخت. بدین ترتیب با نصب نرم افزار Master بر روی Master Panel می‌توان از کنترل یکپارچه بهره جست .با این پنل هوشمند می‌توان سناریو های مختلف کنترلی مثل سناریو های روشنایی، ایمنی و امنیتی و ... را برای فضاهای مختلف ساختمان تعریف نموده و به‌راحتی به‌کار گرفت.

*شرکت نوآوران یکتا آفرین(نیا)