هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استاندارد، ابزار تبليغ نيست

گروه تأسيسات: قبل از اينكه در تبليغات تلويزيوني به علامت ايزو استناد شود روي محصولات مختلف علامتي ايزو نقش ببندد علامت استاندارد ملي ايران تضمين‌كننده محصول بود و نشان‌دهنده كيفيت برتر آن نسبت به ديگر محصولات. سئوالي كه كمتر در ذهن مصرف‌كنندگان نقش مي‌بست اين بود كه به راستي اين علامت‌ها كه به تازگي تنوع نيز پيدا كرده‌اند نشان از چيستند و آيا با داشتن اين علامت‌ها كيفيت محصولات تضمين شده است و آيا شركت‌هايي كه فايد آن هستند از كيفيت لازم نيز بي‌بهره‌اند. اين سئوالات را با مهران احمدي‌پور مدير توسعه بازار شركت رهروان مديريت در ميان گذاشتيم. زمينه فعاليت اين شركت در زمينه مشاوره استانداردهاي‌مديريت و محصولات است.
پيام ساختمان: شما در شركت رهروان مديريت چه نوع مشاوره‌اي مي‌دهيد؟
اين شرمت بالغ بر 8 سال است كه در زمينه مشاوره و آموزش استانداردهاي مديريت و محصولات فعاليت مي‌كند. به اين به شركت‌هاي مختلف خواه توليدي باشند و يا خدماتي مشاوره مي‌دهيم كه براي رونق و رشد فعاليت‌شان چه استانداردهايي لازم دارند و عملكردشان چگونه بايد تغيير يابد. بصورت کلی در 2 حوزه استانداردهای محصول و استاندارد ها و تکنیک‌های مدیریت ما مشاوره مي‌دهيم كه استانداردهاي محصول شامل استاندارد محصول ایران ، نشان محصول اروپا CE و GMP است و استاندارد های مدیریت شامل سیستم های مدیریت کیفیت ، مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ، مدیریت محیط زیست ، مدیریت ایمنی  ، مدیریت انرژی، مدیریت امنیت اطلاعات، مدیریت آزمایشگاهها ، مدیریت رضایت مشتریان و غیره است. که بسته نوع فعالیت مشتریان و نیازشان متغییر است.
پيام ساختمان: شما در چه زمينه‌هايي مي‌توايند مشاوره بدهيد.
فعاليت مشاوره‌اي ما همه زمينه‌ها را شامل مي‌شود. استانداردها به دو دسته كلي تقسيم مي‌شوند. نخست استانداردهاي محصولات هستند كه متصدي آن اداره استاندارد است كه در تمام كشورها اداره‌اي با عنوان سازمان استاندارد وجود دارد كه وظيفه آن تدويت استاندارد براي محصولات مختلف است. براي شركت‌هاي خدماتي نيز استانداردهايي وجود دارد. شما الان در موسسه اين مانند بانك كه مي‌رويد برخوردها و خدماتي كه ارائه مي‌دهند با گذشه تفاوت پيدا كرده است و به نوعي مشتري محور شده اند كه اين موضوع نشانگر تدون استانداردهاي جديد هستند. بعضي از سازمان‌ها و شركت‌ها متوجه اين موضوع شده‌اند و به استانداردهاي روي دنيا توجه مي‌كنند البته بحث رقابت هم هست.
پيام ساختمان: بنابراين بازار و نياز رو به رشدي در كشور وجود دارد.
مشاوره مديريت و استاندارد جاي رشد بسيار زيادي دارد ولي بهتر از اين نيز مي‌توانست كار شود، ما نقاط ضعف بسيار زيادي داريم. شركت‌هاي مختلف دولتي و خصوصي دنيا به منافع استانداردسازي پي‌بردند و عملاً آن را لمس كرده‌اند تا اكنون توانسته‌اند به اين سطح برسند. در صنايع ما هنوز اين اتفاق نيفتاده است. دامنه كاري موسسه استاندارد نه اينكه وجود ندارد بلكه كمرنگ است. متأسفانه استانداردهاي سري ايزو كه در بحث مديريتي معروف هستند بيشتر جنبه تبليغاتي پيدا كرده‌اند و نگاه صنايع و موسسات خدماتي صرفاً جنبه تبليغي آن است كه جداً بايد مورد بازنگري قرار گيرد. اگر به استاندارد چون ابزاري براي بهبود عملكرد نگاه شود در افزايش توان رقابتي در عرصه بين‌المللي اثرگذار خواهد بود.
پيام ساختمان: پيشنهاد شما چيست؟
بعنوان عضو کوچکی که درحدود 12 سال تجربه در صنعت مشاوره داشته پیشنهاداتي دارم.
نظام تائید صلاحیت ایران در مجامع بین المللی بايد حضور پررنگ‌‌تري داشته باشد و بوسیله آن می‌توانیم گواهینامه‌های ISO  با اعتبار بین المللی از طرف این نهاد صادر شود را دريافت كنيم که در نهایت هزینه تمام شده اخذ گواهینامه کاهش خواهد يافت.
اجباري‌سازري استانداردهاي محصولات بايد سرعت‌ بيشتري بگيرندکه بوسیله آن خود را به کشورهای پیشرفته نزدیک كنيم.
براي تولیدکنندگان یا موسساتی که استانداردهای مختلف مرتبط با حوزه فعالیت خود را پیاده كرده‌اند تسهیلات یا معافیتهائی از طرف مراجع در نظر گرفته شود .ديگر اينكه در برخی از صنایع بکارگیری و اخذ گواهینامه های ایزو الزامي است و بعضاً کنترل كي‌شود که به نظر من در کلیه حوزه‌ها می‌توان اقدام مشابه‌ای انجام داد.
کلیه فعالان در حوزه مشاوره و صدور گواهینامه های ISO ، مي‌بايد از فیلترهای خاص رد شوند تا بوسیله آن هم کیفیت خدمات آنها افزایش يابد و هم از جنبه تبلیغاتی آنها کاسته شود و در نهایت بتوانیم اطمینان بیشتری را به مصرف کنندگان داخلی و خارجی بدهیم .