پنل‌های خورشیدی در جهت اشتباه

شمار نشریه : 175

گروه تاسيسات: هزاران محقق در سراسر جهان هزینه‌های زیادی را صرف نصب پنل‌های خورشیدی سازگار با محیط زیست کرده‌اند اما پژوهش جدید نشان داده که جهت نصب بیشتر آنها احتمالاً اشتباه بوده است زيرا زمانی که ساکنین خانه‌ها، جهت پنل‌های خود را تغيير دادند روزانه برق بیشتری تولید ‌کردند، به خصوص در ساعات بعدازظهر که شبکه‌های برق اوج تقاضا را تجربه می‌کنند. اگرچه این افزایش میزان ممكن است ناچيز و به اندازه دو درصد باشد ولي در طول سال مطمئناً بر ميزان آن افزوده خواهد شد. 
در همين رابطه مهندس مجيد ثقفي، استاد دانشگاه و كارشناس ارشد انرژي‌هاي نو به خبرنگار پيام ساختمان گفت: كشورهايي كه در نيمكره شمالي قرار دارند بايد پنل‌هاي خورشيدي را به سمت جنوب نصب كنند، برعكس كشورهايي كه در نيمكره جنوبي هستند بايد پنل‌ها را به سمت شمال نصب نمايند تا در طول روز بيشتر با نور خورشيد تماس داشته باشند.  تشخيص اين موضوع برعهده شركت‌هاي فروشنده و نصاب‌ پنل‌هاي خورشيدي است.
 ثقفي با اعلام اينكه ايران در نيمكره شمالي قرار دارد و لزوماً بايد پنل‌ها را به سمت جنوب نصب كرد، اظهار داشت: زوايه نصب پنل بايد با عرض جغرافيايي منطقه و خط استوا تناسب داشته باشد. براي مثال؛ تهران از نظر عرض جغرافيايي 32 درجه با خط استوا فاصله دارد، بنابراين پنل خورشيدي در تهران بايد با زاويه 32 درجه‌اي به سمت جنوب نصب شود در غير اين صورت بخش زيادي از نور خورشيد را از دست خواهيم داد.
وي تاكيد كرد: انتخاب محل براي احداث نيروگاه‌هاي خورشيدي بسيار مهم و تاثيرگذار است در صورت اشتباه همه سرمايه‌گذاري‌ها تباه خواهد شد. براي مثال؛ اگر اطراف پنل‌ها را ساختمان‌هاي بلند و درخت احاطه كرده باشد به علت ايجاد سايه روي آنها كارآيي پنل‌ها كاهش خواهد يافت.
كارشناس ارشد انرژي‌هاي نو با اعلام اينكه استاندارد خاصي براي نصب پنل‌ها تعريف نشده، گفت: موضوعي كه شركت‌ها‌ي سازنده پنل بر آن تاكيد دارند اين است كه در كشورهاي مختلف با توجه به شدت تابش خورشيد و تعداد روزهاي آفتابي و همچنين هزينه انرژي متفاوت خواهد بود. براي مثال در كشور سوئد كه خورشيد تابش كمي دارد و قيمت انرژي در آنجا بالاست، نصب مناسب پنل خورشيدي بسيار حياتي است. ولي در جايي مثل ايران كه قيمت انرژي بسيار پايين است به اين موضوع توجه چنداني نمي‌شود.
ثقفي افزود: پنل‌های خورشیدی از سلول‌های فتوولتائیک ساخته شده‌اند که لایه‌ای از ماده نیمه رسانا از جنس سیلیکون روی آنها کشیده شده است. هنگامی که نور روی سلول می‌تابد، یک میدان الکتریکی روی لایه‌ها ایجاد می‌کند بنابراين هرچه نور خورشید قویتر باشد، برق بیشتری تولید می‌شود.
وي با بيان اينكه بازدهي يك سلول خورشيدي 12 تا 26 درصد تخمين زده مي‌شود، ادامه داد:  يك پنل فتوولتائيك ايده‌ال بايد مجهز به سيستم ذخيره‌سازي مناسب انرژي باشد براي اين منظور نيازمند باتري‌هاي ذخيره‌ساز هستيم. توجه داشته باشيد خريد پنل خورشيدي به تنهاي كافي نيست بايد ميزان مصرف خانه را هم در نظر بگيريم و بر اساس آن از باتري‌هاي ذخيره استفاده نماييم.
 اين استاد دانشگاه با اشاره به برخي شايعات در خصوص خطر برق گرفتگي به علت نصب پنل‌ها خورشيدي گفت: از آنجا كه سلول‌هاي فتوولتائيك از جريان برق «دي.سي»  برخوردار هستند بنابراين خطر برق گرفتگي كاملاً منتفي است. ولي اگر بخواهيم از سيستم اينورتر استفاده كنيم؛ يعني برق «دي.سي» را به «اي.سي» (220ولت) تبديل كنيم، قدرت آن با برق شهري يكسان خواهد شد و در صورت عدم  رعايت نكات ايمني احتمال خطر وجود دارد. بيشتر از همه بايد آتش‌نشان‌ها مرافب باشند كه براي اطفاي حريق از پشت بام خانه استفاده مي‌كنند و از آنجا كه پنل‌ها مجهز به باتري هستند بر اثر شدت گرما در خطر انفجار قرار مي‌گيرند.