ساخت نانو کفپوش ورزشی

شمار نشریه : 175

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی نانو کف‌پوش های ورزشی ساختند. این نانو کف‌پوش‌ها تمامی استانداردهای کف‌پوش را دارا هستند.

امین هوش افزا کارشناس ارشد مهندسی پزشکی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در طراحی این نانوکفپوش ها تمامی پارامترهای مکانیکی و بیومکانیکی در نظر گرفته‌شده و این کفپوش‌ها را می‌توان مطابق با نوع بهره‌برداری در تمامی مکان های ورزشی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در ساخت این نانوکفپوش ها از نانو ذرات دی اکسید آلومینیوم با متوسط اندازه ذرات 30 نانو متر استفاده شده است. این کارشناس ارشد مهندسی پزشکی یادآور شد :تاکنون کفپوش های ورزشی که در کشور تولید می‌شدند تمامی استانداردهای کفپوش ها را نداشتند اما کفپوش های جدید تمامی استانداردهای جهانی را دارا هستند هوش افزا با اشاره به اینکه کفپوش های غیراستاندارد بر سلامت فرد و کیفیت ورزش تأثیر می‌گذارد ، گفت: کفپوش های غیراستاندارد به‌ویژه برای افرادی مانند دانش‌آموزان که سیستم عضلانی اسکلتی ضعیفی دارند، مضر است.

وی از مهم‌ترین خواص این کفپوش ها به جذب ضربه توسط کفپوش اشاره کرد و گفت: تمامی آزمایش های انجام شده بر روی این کفپوش ها در دانشکده تحقیقاتی کشور با موفقیت انجام شده و اکنون این کفپوش ها به تولید صنعتی رسیده‌اند.