فولاد می تواند صنعت صادرات محور باشد

شمار نشریه : 175

در زمانی که تحریم های ناجوانمردانه کشورهای غربی علیه کشورمان روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شد ،تولیدکنندگان داخلی با عزم و اراده‌ای خلل‌ناپذیر و تولید محصولات استاندارد توانستند بخش زیادی از نیاز صنعت ساختمان به واردات مصالح ساختمانی را برآورده کنند و حتی آماده صدور محصولاتشان نیز باشند. یکی از این تولیدکنندگان ، شرکت فولاد مهرسهند است . پیام ساختمان به‌منظور آگاهی از تولیدات و مشکلات این شرکت با محمد محجّل امامی، رئیس هیئت‌مدیره فولاد مهرسهند گفتگویی انجام داده است:

پیام ساختمان: در خصوص شرکت و محصولات تولیدی آن برای مخاطبان ما توضیحاتی بیان کنید.

این شرکت در سال 1387 تأسیس‌شده و کارخانه تولید لوله و پروفیل این شرکت به مساحت 5/3 هکتار با20 هزار مترمربع سالن برای تولید سالانه 160 هزار تن انواع مقاطع فولادی باز و بسته در شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز واقع شده است.

پیام ساختمان: جدیدترین محصولی که عرضه کرده‌اید، کدام است و امتیاز آن نسبت به محصولات مشابه چیست؟

انواع پروفیل چهارچوبی ازجمله چهارچوب «مکزیکی» که یکی از پروفیل‌های بسیار متداول در صنعت ساختمان خصوصاً در غرب کشور است .

پیام ساختمان: آیا استانداردهای خاصی را در تولید محصولات خود باید رعایت کنید؟

بله ، اصولاً رمز موفقیت و توسعه این شرکت را در استانداردسازی محصولات می دانیم که ازجمله است:

- اخذ نشان استاندارد ملی از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

- اخذ گواهی ثبت خود اظهاری مطابق با استاندارد DIN EN

- استقرار سیستم مدیریت یکپارچه بر اساس استاندارد IMS (ISO9000، ISO 1400، ISO18001) با ممیزی شرکت TUV NORD .

پیام ساختمان: برای دستیابی به محصولات جدید و نیازهای روز چقدر به تحقیق و توسعه اهمیت می‌دهید و در این راستا چه اقدامی کرده‌اید ؟

مشارکت در برخی نمایشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی ، حضور فعال در سمینارها و همایش‌ها ، عضویت در تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی و به‌ویژه ایجاد ارتباط دائمی با مراکز دانشگاهی از طریق راه‌اندازی دفتر ارتباط با دانشگاه ( برای اولین بار در استان ) از رئوس فعالیت‌های این واحد در حوزه تحقیق و توسعه است.

پیام ساختمان: در زمینه صادرات چه کرده‌اید و با چه چالش‌هایی رو به رو هستید؟

در سال‌های گذشته به کشورهای همسایه ازجمله کردستان عراق ، امارات و افغانستان صادرات داشتیم ولی به دلیل وجود بازار بالقوه مصرف در داخل کشور و هم چنین مشکلاتی که بر اثر تحریم های بین‌المللی ایجاد شد ، حضور شرکت فولاد مهر سهند هم در حوزه صادرات نیز کم رنگ شده است.

پیام ساختمان: در زمینه فعالیت‌هایی که دارید با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

مهم‌ترین مشکلات فراروی تولیدکنندگان محصولات فولادی را به شرح زیر می توان اولویت‌بندی کرد :

- عدم توانایی تأمین مواد اولیه، مانند ورق ، شمش و...

- تحریم های خارجی و افزایش نرخ ارز که تأمین مواد اولیه از منابع خارجی را به شدت غیراقتصادی کرده است .

- بالا بودن درصد استهلاک قطعات خطوط تولید در این صنعت و وابستگی تکنولوژی ماشین‌آلات تولید فولاد به کشورهای سازنده

- ضعف مدیریت و نبود تشکّل های کارفرمایی قوی برای حمایت از تولیدکنندگان

پیام ساختمان: برای صنایع فلزی و بخصوص محصولات فولادی چه آینده‌ای متصور هستید ؟

از آنجائی که صنعت فولاد جزء صنایع زیر بنایی و اشتغال زا بوده و وجود منابع غنی در کشورمان می‌تواند امکان دسترسی به مواد اولیه کارخانه‌های فولادی را میسر سازد ، با یک مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی‌شده، این صنعت قادر خواهد بود نه تنها نیازهای داخلی را تأمین بلکه به صنعتی صادرات محور نیز تبدیل شود.

پیام ساختمان: آیا شعاری برای شرکت فولاد مهرسهند انتخاب کرده‌اید؟

بله ، با توجه به نقش بی‌بدیل نیروی انسانی در تحقق برنامه‌های هر سازمان ، و لزوم توجه به منافع عمومی در فعالیت‌های تولیدی ، شعار:"برای من، برای تو، برای همه" انتخاب شده است.

پیام ساختمان: نظرتان را درباره نشریه « پیام ساختمان» به‌عنوان یک نشریه تخصصی بفرمایید و در کل چه انتظاری از نشریات تخصصی دارید؟

نشریات تخصصی ازجمله "پیام ساختمان" ضمن انعکاس مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی باید به‌عنوان بازوی رسانه‌ای آنها عمل نموده و مسئولان دولتی را برای پاسخگویی به این معضلات به چالش بکشند همچنین برقراری ارتباط و تعامل سازنده با بنگاه‌های اقتصادی از دیگر انتظارات ما از نشریات تخصصی است .