هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فولاد می تواند صنعت صادرات محور باشد

در زمانی که تحریم های ناجوانمردانه کشورهای غربی علیه کشورمان روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شد ،تولیدکنندگان داخلی با عزم و اراده‌ای خلل‌ناپذیر و تولید محصولات استاندارد توانستند بخش زیادی از نیاز صنعت ساختمان به واردات مصالح ساختمانی را برآورده کنند و حتی آماده صدور محصولاتشان نیز باشند. یکی از این تولیدکنندگان ، شرکت فولاد مهرسهند است . پیام ساختمان به‌منظور آگاهی از تولیدات و مشکلات این شرکت با محمد محجّل امامی، رئیس هیئت‌مدیره فولاد مهرسهند گفتگویی انجام داده است:

پیام ساختمان: در خصوص شرکت و محصولات تولیدی آن برای مخاطبان ما توضیحاتی بیان کنید.

این شرکت در سال 1387 تأسیس‌شده و کارخانه تولید لوله و پروفیل این شرکت به مساحت 5/3 هکتار با20 هزار مترمربع سالن برای تولید سالانه 160 هزار تن انواع مقاطع فولادی باز و بسته در شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز واقع شده است.

پیام ساختمان: جدیدترین محصولی که عرضه کرده‌اید، کدام است و امتیاز آن نسبت به محصولات مشابه چیست؟

انواع پروفیل چهارچوبی ازجمله چهارچوب «مکزیکی» که یکی از پروفیل‌های بسیار متداول در صنعت ساختمان خصوصاً در غرب کشور است .

پیام ساختمان: آیا استانداردهای خاصی را در تولید محصولات خود باید رعایت کنید؟

بله ، اصولاً رمز موفقیت و توسعه این شرکت را در استانداردسازی محصولات می دانیم که ازجمله است:

- اخذ نشان استاندارد ملی از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

- اخذ گواهی ثبت خود اظهاری مطابق با استاندارد DIN EN

- استقرار سیستم مدیریت یکپارچه بر اساس استاندارد IMS (ISO9000، ISO 1400، ISO18001) با ممیزی شرکت TUV NORD .

پیام ساختمان: برای دستیابی به محصولات جدید و نیازهای روز چقدر به تحقیق و توسعه اهمیت می‌دهید و در این راستا چه اقدامی کرده‌اید ؟

مشارکت در برخی نمایشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی ، حضور فعال در سمینارها و همایش‌ها ، عضویت در تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی و به‌ویژه ایجاد ارتباط دائمی با مراکز دانشگاهی از طریق راه‌اندازی دفتر ارتباط با دانشگاه ( برای اولین بار در استان ) از رئوس فعالیت‌های این واحد در حوزه تحقیق و توسعه است.

پیام ساختمان: در زمینه صادرات چه کرده‌اید و با چه چالش‌هایی رو به رو هستید؟

در سال‌های گذشته به کشورهای همسایه ازجمله کردستان عراق ، امارات و افغانستان صادرات داشتیم ولی به دلیل وجود بازار بالقوه مصرف در داخل کشور و هم چنین مشکلاتی که بر اثر تحریم های بین‌المللی ایجاد شد ، حضور شرکت فولاد مهر سهند هم در حوزه صادرات نیز کم رنگ شده است.

پیام ساختمان: در زمینه فعالیت‌هایی که دارید با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

مهم‌ترین مشکلات فراروی تولیدکنندگان محصولات فولادی را به شرح زیر می توان اولویت‌بندی کرد :

- عدم توانایی تأمین مواد اولیه، مانند ورق ، شمش و...

- تحریم های خارجی و افزایش نرخ ارز که تأمین مواد اولیه از منابع خارجی را به شدت غیراقتصادی کرده است .

- بالا بودن درصد استهلاک قطعات خطوط تولید در این صنعت و وابستگی تکنولوژی ماشین‌آلات تولید فولاد به کشورهای سازنده

- ضعف مدیریت و نبود تشکّل های کارفرمایی قوی برای حمایت از تولیدکنندگان

پیام ساختمان: برای صنایع فلزی و بخصوص محصولات فولادی چه آینده‌ای متصور هستید ؟

از آنجائی که صنعت فولاد جزء صنایع زیر بنایی و اشتغال زا بوده و وجود منابع غنی در کشورمان می‌تواند امکان دسترسی به مواد اولیه کارخانه‌های فولادی را میسر سازد ، با یک مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی‌شده، این صنعت قادر خواهد بود نه تنها نیازهای داخلی را تأمین بلکه به صنعتی صادرات محور نیز تبدیل شود.

پیام ساختمان: آیا شعاری برای شرکت فولاد مهرسهند انتخاب کرده‌اید؟

بله ، با توجه به نقش بی‌بدیل نیروی انسانی در تحقق برنامه‌های هر سازمان ، و لزوم توجه به منافع عمومی در فعالیت‌های تولیدی ، شعار:"برای من، برای تو، برای همه" انتخاب شده است.

پیام ساختمان: نظرتان را درباره نشریه « پیام ساختمان» به‌عنوان یک نشریه تخصصی بفرمایید و در کل چه انتظاری از نشریات تخصصی دارید؟

نشریات تخصصی ازجمله "پیام ساختمان" ضمن انعکاس مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی باید به‌عنوان بازوی رسانه‌ای آنها عمل نموده و مسئولان دولتی را برای پاسخگویی به این معضلات به چالش بکشند همچنین برقراری ارتباط و تعامل سازنده با بنگاه‌های اقتصادی از دیگر انتظارات ما از نشریات تخصصی است .