هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه‌مقاوم‌در‌برابر‌انفجار‌هسته‌ای‌

خانه باید محلی امن باشد اما بهترین خانه‌های ساخته‌شده در جهان هم نمی‌توانند در مقابل انفجار و بمب مقاومت کنند. اکنون اما خانه‌ای ساخته‌شده که بر خلاف ظاهرش در واقع یک پناهگاه تمام‌عیار است که می‌تواند از ساکنانش در مقابل حتی بمب هسته‌ای محافظت کند!

معمولاً آنچه از یک پناهگاه به‌ویژه از زمان جنگ به ذهن خیلی‌ها در جهان می‌آید محلی کم نور و ساده است که هیچ وسیله رفاهی در آن وجود ندارد. در کلرادو اما خانه‌ای ساخته‌شده که یک پناهگاه نظامی تمام‌عیار به حساب می‌آید، داخل آن هم مانند یک خانه لوکس و مجلل راحت است. این خانه با مساحت ۴۰۰ مترمربع در شهری صحرایی در ایالت کلرادو آمریکا ساخته‌شده و قیمت پایه آن برای فروش ۱۱/۵ میلیون دلار(نزدیک به ۳۴ میلیارد تومان) در نظر گرفته شده است. بنای خانه به‌وسیله بتن مسلح ساخته‌شده که به‌وسیله یک لایه ورقه فولادی حفاظت می‌شود. بر اساس برآوردهای اولیه و آزمایش‌های صورت گرفته این خانه قابلیت آن را دارد تا از یک حمله با بمب هسته‌ای هم ساکنانش را نجات دهد.

سقف خانه و سیستم تهویه آن طوري در نظر گرفته‌شده تا در صورت انفجار هسته‌ای یا حمله شیمیایی در منطقه، هیچ ماده سمی از بیرون وارد هوای خانه نشود. بر همین اساس حوادث طبیعی دیگر هم بر روی این خانه تقریباً بی‌اثر خواهند بود. این خانه برای ارتباطات در موقع حوادث یک دکل ۱۰۰ متری مخابراتی دارد و یک باند فرود بالگرد هم برای آن ساخته شده است. چهار سیستم تولید برق مجزا در این خانه وجود دارد که می‌تواند برای مدت‌ها انرژي و روشنایی مورد نیاز خانه را به‌ویژه با استفاده از نور خورشید و بدون نیاز به برق شهری تأمین کند. برای آب آشامیدنی هم برای اینکه نیاز به شبکه آب شهری نباشد یک برج ۷ طبقه تصفیه آب در نظر گرفته‌شده که می‌تواند آب چاه خانه را برای نوشیدن آماده کند. هر چندسازه‌های مستحکم مشابه در جهان وجود دارد اما این خانه باوجود اینکه یک پناهگاه نظامی تمام‌عیار به حساب می‌آید از لحاظ دکوراسیون داخلی طوری طراحی‌شده که تفاوتی با یک خانه لوکس ندارد و همین مسئله آن را از بقیه موارد متمایز کرده است.