آقاي آخوندي انجمن‌ها را دريابد

شمار نشریه : 175

سيد سجاد موسوي: بخش خصوصی در تمام کشورهای توسعه‌یافته موتور محرکه اقتصاد است و دولت‌ها سعی می‌کنند حتی‌الامکان با سپردن زمام امور، از تصدی‌گری خودداری کنند. این اصل مهم و اساسی در کشور ما به دلایلی که از حوصله بحث خارج است، مغفول مانده و دولت جديد بارها در سخنرانی‌های خود به عدم تصدی‌گری دولت و استفاده از بخش خصوصی اشاره‌کرده و اظهارات او حاکی از میزان اهمیت بخش خصوصی دارد. در این گزارش به سراغ انجمن‌های صنفی صنعت ساختمان رفته‌ایم تا میزان صحت‌وسقم اظهارات وزیر را از زبان آنان بشنویم.

دولت لفاظي مي‌كند

اسفندیار سلطانی، عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان در این رابطه به خبرنگار ما گفت: دولت یازدهم و در رأس آن جناب آقای روحانی در ابتدا با شعار حمایت از انجمن‌های صنفی روی کارآمد اما پس از مدت کوتاهی عدم توجه به انجمن‌ها و بخش خصوصی خودش را نشان داد. سؤال این است که چرا آقای روحانی در انتخاب وزیر راه و شهرسازی از انجمن‌های صنفی صنعت ساختمان نظرخواهی نکرد؟ البته خدا را شاکریم که آقای آخوندی وزیری متخصص هستند و سال‌های سال در صنعت ساختمان تجربه‌دارند.

سلطاني با بيان اينكه مجلس محترم هم به هیچ عنوان از نظر بخش خصوصی و انجمن‌های صنفی استفاده نکرد و جا دارد از نمایندگان هم گله کنیم، اضافه کرد: وزیر راه و شهرسازی باید در ابتدای کار با تک‌تک انجمن‌ها به طور خصوصي جلسه‌ای برگزار می‌کرد و از آنها نظرخواهی می‌کرد اما متأسفانه گویا دولت جدید هم در حد شعار از انجمن‌ها و بخش خصوصی حمایت می‌کند و باید بازهم شاهد نقش کمرنگ بخش خصوصی در صنعت ساختمان باشیم، ما اعتقادداریم تا زمانی که در بدنه وزارت راه و شهرسازی قیم مآبی وجود دارد، آش همان آش است و کاسه همان کاسه.

وی با بیان اینکه به بهانه مشکلات مسکن مهر انبوه‌سازان و انبوه‌سازی را نقره‌داغ کرده‌اند، گفت: مسکن اجتماعی همان مسکن مهر است و وزارت راه و شهرسازی فقط لفاظی می‌کند. دولت، قبل از اینکه مسکن اجتماعی را شروع کند باید کار مسکن مهر را به اتمام برساند.

رأی اعتماد به پشتوانه اصناف

علی‌اصغر کاردوست، رئیس انجمن شرکت‌های کنترل و بازرسی دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: علیرغم حرف‌های قشنگی که زده‌شده، اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است. آقای آخوندی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که تمام صنوف تخصصی صنعت ساختمان بنده را تأیید می‌کنند و در حقیقت به پشتوانه صنوف رأی اعتماد گرفته‌اند اما واقعاً اصناف در طول این مدت پنج ماه، چیزی ندیده‌اند. تئوری‌پردازی می‌کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد هنوز آقای آخوندی از کارهای روزمره خلاص نشده و چیز خاصی در رابطه با ارتقای کیفیت ساخت‌وساز ندیده‌ایم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیشتر کارایی انجمن شرکت‌های کنترل و بازرسی منحصر به همکاری با بیمه‌ها شده و بیمه‌ها برای صدور بیمه‌نامه تضمین کیفیت با شرکت‌های کنترل و بازرسی برای ارزیابی کیفی ساختمان‌ها همکاری می‌کنند؛ درحالی‌که در صورت استفاده درست می‌توانند نقش بسیار موثری در صنعت ساختمان ایفا کنند.

دولت بي‌توجهي می‌کند

جعفر قرائتی ستوده، عضو انجمن شرکت‌های ساختمانی، تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با بیان اینکه در طول این مدت اقدام در خور توجهی انجام نشده است، گفت: ما در طول این مدت، درزمینه‌های مختلف چندین پیشنهاد به وزارت راه و شهرسازی ارائه داده‌ایم اما به نظر می‌رسد علاقه‌مندی چندانی به این همکاری، حداقل در بین معاونانی که ما موفق شده‌ایم با آنها جلسه‌ای برقرار کنیم، وجود ندارد و هنوز این تفکر که بخش خصوصی باید کارها را انجام دهد، وجود ندارد.

وي ادامه داد: صنعت ساختمان در مجموع یک سوم ‌تولید ناخالص ملی را در برمی‌گیرد. متأسفانه برنامه خوبی برای صنعتی شدن صنعت ساختمان تاکنون وجود نداشته و با وضعیتی که برای این صنعت پیش‌آمده باید وزارت راه و شهرسازی در سریع‌ترین زمان وارد عمل شود. طرح‌های مختلفی برای سروسامان دادن به مسکن مهر و پیمانکاران ارائه دادیم که متأسفانه اصلاً توجهی نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: مسکن اجتماعی تقریباً همان مسکن مهر است و تنها اسمش عوض شده است و همان مسیر گذشته را طی می‌کند. دولت باید عمده برنامه‌ریزی را بر روی مسکن استیجاری معطوف کند و اگر قرار است منابعی داده شود بايد به مسکن استیجاری داده شود و کنترل قیمت را از آن شروع کنیم. در کل می‌توانم بگویم این ریزدانه‌های بخش اقتصادی هستند که کل اقتصاد را می‌سازند و جهان این اصل را پذیرفته است.

از آقاي آخوندي گله‌منديم

مهدی مؤذن، رئیس سازمان نظام کاردانی کشور نیز با انتقاد از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: نظام کاردانی ساختمان در چهار سال گذشته بسیار در انزوا قرارگرفته و صرفاً نام ما از کانون به سازمان تبدیل شد و با صراحت می‌گویم که بخش عظیمی از مشکلات صنعت ساختمان ناشی از عدم به‌کارگیری کاردانان فنی ساختمان است.

وی افزود: علت اینکه آقای نیکزاد 440 روز در شهرستان‌ها و کارگاه‌های ساختمانی بودند این بود که در دفتر کارشان بسیاری از تشکل‌ها از جمله سازمان نظام کاردانی را نپذیرفتند تا با خیال راحت‌تر به بقیه کارها بپردازند.

وی در رابطه با عملکرد وزارت راه و شهرسازی جدید گفت: تا به حال اتفاق تازه‌ای را شاهد نبوده‌ایم و چند باری که از آقای آخوندی تقاضای ملاقات کرده‌ایم، علیرغم قبول شفاهی هنوز موفق به این ملاقات نشده‌ایم. از آنجایی که طی چهار سال اخیر نظام‌مهندسی به‌واسطه رئیس این سازمان مسئولیت دو وجهی در مجلس شورای اسلامی و نظام‌مهندسی دارد، حداکثر استفاده در جهت تضییع حقوق کاردان‌ها شد و لازم است وزارت راه و شهرسازی دخالت کند، اگرچه متأسفانه در جریان تغییراتی که در قانون نظام‌مهندسی اعمال شد وزارت راه و شهرسازی اظهار بی‌اطلاعی کرد.

وی با بيان اينكه متأسفانه در چند ماه گذشته ما روی خوشی از وزارت راه و شهرسازی ندیده‌ایم، ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید به دنبال تشکل‌ها باشد تا از پتانسیل و ظرفیت‌های آنها استفاده کند. وزیر راه و شهرسازی در ابتدای کار جلسه‌ای با نظام‌مهندسی ساختمان داشت اما از سازمان نظام کاردانی دعوت به عمل نیامد، این همان اشتباهی است که در گذشته هم اتفاق افتاد و باعث شد که نظام‌مهندسی فکر کند که همه‌چیز به او ختم می‌شود. ما حق داریم از وزارت راه و شهرسازی گله کنیم.

وی گفت: برخی از تشکل‌هایی که از نظر قانونی در درجه پایین‌تری نسبت به‌نظام کاردانی هستند، موفق به دیدار با وزیر راه و شهرسازی شده‌اند اما این فرصت تاکنون به ما داده نشده است.