تهران بزرگ‌ترین كارگاه ساختمان‌سازي جهان

شمار نشریه : 175

نخستین کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ اس ای (HSE) در شریان‌‌های حیاتی ، صنایع و مدیریت شهری چهارشنبه چهارم دی ماه در مجتمع فرهنگی امام علی (ع) گشايش يافت.

31 حادثه طبيعي در ايران

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، رئیس پژوهشکده و مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی در این همایش دو روزه كه با موضوعات مختلف در زمینه مدیریت بحران در شریان های حیاتی ، صنایع و مدیریت شهری و به مناسبت سالروز زلزله بم برگزار شد، گفت: مدیریت امدادگران بین‌المللی در زمان وقوع زلزله بم و سازماندهی و اخذ روادید و ورود آنان به ایران برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان این شهر بی‌نظیر بود.

سید عباس جزایری افزود: با بررسی های به عمل‌آمده از سوی کارشناسان دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح بیش از 40نوع بلای طبیعی در سطح جهان تشخیص داده شد که احتمال وقوع 31 نوع از آنها در ایران وجود دارد.

رئیس نخستین کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ اس ای (HSE) ادامه داد: در 34سال اخیر میزان تلفات انسانی در حوادث غیرمترقبه رشد چشمگیری داشته است به‌طوری که فقط در ایران و طی وقوع دو زمین‌لرزه مخرب در استان های گیلان و کرمان 46هزار و 400نفر جان باختند.

جزایری با تشریح تجربیاتی آموزنده از مدیریت بحران در زلزله بم، گفت: تقسیم‌بندی شهر و واگذاری مسئولیت به استان های معین و عملیات تریاژ (اولویت‌بندی مصدومان در حوادث) و انتقال آنان از فرودگاه شهر بم به سایر استان های معین از دلایل موفقیت مدیریت بحران در این زلزله مخرب بود.

وی اضافه کرد: کنترل بیماری‌ها از طریق تهیه و توزیع آب شرب بهداشتی و سالم و مدیریت امدادگران بین‌المللی برای حضور در محل وقوع این زمین‌لرزه در سریع‌ترین زمان ممکن از دیگر نکات طلایی مدیریت بحران در این زمین‌لرزه مخرب بود.

رئیس نخستین کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ اس ای (HSE) تصریح كرد: بازسازی شهر بم با نظر و مشارکت مردم و احیای سریع و موثر کسب‌وکار از دیگر نکات مثبت مدیریت بحران در این زمین‌لرزه مخرب بود. جزایری سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی ملی ، نظارت عالیه، سازماندهی ، هماهنگی ، تهیه پیش‌نویس لوایح قانونی، اعلام وضعیت های بحرانی ملی و استانی و پیگیری و پیش‌بینی تأمین اعتبارات و امکانات را از جمله اهرم های حائز اهمیت در امر مدیریت بحران حوادث طبیعی و غیرطبیعی دانست و خاطرنشان کرد: از مسئولین دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح درخواست می‌کنم که در این محورها برنامه‌ریزی کاملی داشته باشند.

شناخت كافي از گسل‌ها وجود ندارد

در ادامه اين همايش حمزه شكيب، استاد دانشگاه و عضو سابق شوراي شهر تهران با بيان اینکه هنوز شناخت كافي از گسل‌هاي تهران وجود ندارد، گفت: كشور‌هاي توسعه‌یافته از جمله ژاپن نگراني براي تلفات جاني ناشي از وقوع زلزله‌ها ندارند و تمركز آنها در ساخت‌وساز معطوف به خسارت‌هاي مالي است.

وي با بيان اينكه عمده انرژي كشور ما در مرحله بعد از وقوع زلزله صرف مي‌شود، گفت: تراكم‌ ساخت‌وساز در كشور‌هاي توسعه‌یافته به‌مراتب نسبت به تهران بيشتر است اما اين تراكم‌ها از اصول شهرسازي تبعيت مي‌كند و ما بايد از اين نوع مديريت‌ها ياد بگيريم و از دانش آنها استفاده كنيم.

شکیب در ادامه به علل ساخت و ساز‌هاي بي‌كيفيت اشاره كرد و افزود: يكي از دلايل اين است كه اگر چه تعداد طبقات ساختمان‌هاي ما در حال اضافه شدن است اما از تكنولوژي‌هاي جديد كمتر استفاده مي‌كنيم؛ ضمن اينكه نظام كنترل ساخت‌وساز بايد تقویت‌شده و شفافيت لازم را پيدا كند و بايد از پيمانكاران داراي صلاحيت استفاده شود.

وي در پايان گفت: ما در حال حاضر بزرگ‌ترين كارگاه ساختمان‌سازي جهان را در شهر تهران داريم و بيشترين سرمايه‌گذاري را در صنعت ساختمان شاهد هستيم اما متأسفانه ساختمان‌هاي ما با كيفيت پاييني ساخته مي‌شوند.