هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان‌هايي كه نياز به زلزله ندارند

گروه ساخت و ساز: همایش علمی«10 سال پس از زلزله بم، آموخته ها و گام های پیش رو» در محل پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با همکاری موسسه ‍ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان این همایش دو روزه باهدف ارزیابی عملکرد پس از زلزله و آموخته‌های حاصل از آن و نیز تدوین و تحقق راهبردهای 12 ساله کاهش خطرپذیری لرزه‌ای در سطح منطقه (1392 - 1404) برگزار شد.

تهران روي 21 گسل قرار گرفته است

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در دهمین سالروز زلزله بم گفت : کلان‌شهر تهران بر روی 21 گسل قرار گرفته که 16 گسل آن فعال و باقی نیمه فعال است.

عباسعلی تسنیمی با طرح این سؤال که با این اوصاف چند درصد از مجموعه ساخت‌وساز‌ها و مصالح مصرفی در ایران مطابق با استانداردها ساخته می‌شود، گفت: وقتی به آمارهای پژوهشی در این حوزه مراجعه می‌کنیم ، ارقام بسیار نگران کننده است.

وی رعایت نکردن مصوبات و مقررات را در حوزه ساخت‌وساز یکی از عوامل مهم در این زمینه دانست و گفت: ظرفیت‌ها در این زمینه در نظر گرفته نشده و مصوبات با پوسته زیبایشان در درون، اشکالات بسیاری دارند که باید حتماً مورد بازنگری قرار گیرد. به دلیل واقعیت لرزه‌خیزی کشور و وقوع زلزله‌های متعدد، از هر فرصتی برای ارزیابی و بازنگری عملکرد خود در راستای کاهش خطرپذیری کشور استفاده می‌کنیم.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: دستیابی به ضریب ایمنی بالا در برابر زلزله، موضوعی شوخی‌بردار و تعارف پذیر نیست؛ لذا در این زمینه همه ارگان‌های دولتی، مراکز علمی- تحقیقاتی و مردم باید مشارکت و همکاری داشته باشند. وی افزود: در آستانه برگزاری این همایش، برخی عقیده داشتند که پرونده زلزله بم دیگر بسته شده است؛ این در حالی است که پرونده و موضوع وقوع زلزله‌ها در کشور بسته شدنی نیست و ما باید از همه فرصت‌ها استفاده کنیم تا اهمیت و ضرورت پرداختن به این موضوع بسیار مهم، بیش‌ازپیش روشن‌شده، ارزیابی و بررسی عملکردها و نیز بازنگری و اصلاح فرآیندها و فعالیت‌ها صورت گیرد.

تسنیمی هشدار داد: هرساله 120 هزار واحد آپارتمانی در این شهر ساخته می‌شود و در حال حاضر740 هزار علمک گاز در کنار ساختمان‌ها نصب‌شده و سه میلیون مترمکعب گاز در لوله‌های گاز شهری تهران ساری و جاری است. وی گفت: اگر به آمارها و ارقام موجود در ایران و به‌ویژه تهران رجوع کنیم، وضعیت در صورت وقوع زلزله بسیار نگران کننده است؛ و دقیقاً به همین دلیل است که پرداختن به موضوع زلزله، اندیشیدن و یافتن راهکارهای عملیاتی کاهش تلفات لرزه‌خیزی کشور ضرورت پیدا می‌کند.

دکتر تسنیمی ادامه داد: اگرچه تاکنون در این حوزه کارهای مثبت زیادی صورت گرفته است، اما هنوز کارهای بر زمین‌مانده زیادی در این حوزه وجود دارد که نیازمند توجه، بازنگری و انجام است.

رئیس پژوهشگاه با اشاره به یکی از اهداف همایش "10 سال پس از زلزله بم 1382؛ آموخته‌ها و گام های پیش رو" که ارزیابی عملکرد پس از زلزله بم و آموخته‌های حاصل از آن را شامل می‌شود، افزود: در این همایش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چند درصد از وضعیت ساخت و سازهای ما اصولی و مطابق با استانداردها صورت گرفته؟ تولیدات ما تا چه حد استاندارد بوده‌اند؟ چند درصد از آزمایش های کنترلی صحیح انجام می‌شود؟ چند درصد از مهندسان و طراحان کارشان را درست انجام داده‌اند؟ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل های ما تا چه حد پاسخگوی نیازهایمان است؟

هر هفت ماه يك زلزله بيش از شش ريشتر

در ادامه اين همايش رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی به سخنرانی پرداخت و گفت : بر اساس آمار در ایران هر هفت ماه یک زلزله با بزرگای بیش از شش ریشتر اتفاق می‌افتد.

محمد شکرچی زاده افزود : بر اساس تاریخچه تاکنون در ایران وقوع 260 زلزله تاریخی ثبت شده است که دو درصد آن بزرگای بیش از شش ریشتر را داشته‌اند .

وی با بيان اينكه تمامی گسل های ایران یا فعال هستند و یا پتانسیل فعالیت را دارا مي‌باشند، گفت: بی‌توجهی به موضوع زلزله و رعایت نکردن استانداردهای ساخت‌وساز و ایمن‌سازی در کشوری که وقتی فعالیت یک گسل آن تمام می‌شود، گسل دیگر شروع به فعالیت می‌کند، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری در حد یک فاجعه تحمیل کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: از ابتدای سال 1900 میلادی تاکنون، بیش از 45 هزار زلزله در کشور رخ داده است.

شكرچي زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه ساختمان‌هاي تهران تا چند ريشتر زلزله را مي‌توانند تحمل كنند، گفت: برخي از ساختمان‌هاي ما حتي بار ثقلي و وزن خودشان را نمي‌توانند تحمل كنند، و لازم است كه تمامي نهاد‌ها براي بهبود وضعيت ساخت‌وساز همكاري كنند.

ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور،

یک چهارم حداقل تعداد لازم

رئیس مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن اظهار داشت: این شبکه در حال حاضر دارای 26 ایستگاه است که برای پوشش یکنواخت کل کشور تعداد آن باید حداقل به 100 ایستگاه افزایش یابد.

دکتر انصاری با اشاره به اهمیت داده‌های شبکه باند پهن به‌عنوان ارزشمندترین داده‌های لرزه‌ای در حوزه تحقیقات اظهار داشت: اولین ایستگاه شبکه لرزه‌نگاری باند پهن در اواسط سال 1376 در آشتیان راه‌اندازی شد و در ادامه، ایستگاه‌های نائین، کاوش و زاهدان تأسیس و به مرکز شبکه متصل شدند. با جهشی که پس از زلزله بم در گسترش شبکه ایجاد شد، شبکه باند پهن در حال حاضر دارای 26 ایستگاه است که با مانیتورینگ دائم فعالیت‌های لرزه‌ای در کشور و تفکیک زلزله‌ها از حوادث لرزه‌ای مثل انفجارها، مشخصات زلزله‌های بالای 5/2 در مقیاس امواج درونی را حداکثر بعد از 15 دقیقه و زلزله‌های بالای 5/4 را در کمتر از یک دقیقه پس از وقوع با سیستم خودکار تعیین می‌کند.

وی با بیان این‌که توسعه ایستگاه‌های شبکه باند پهن در سه - چهار سال اخیر به دلیل مشکلات بودجه‌ای بسیار کند شده است، اظهار داشت: افزایش تعداد ایستگاه‌ها به حداقل مطلوب (100 ایستگاه) برای رسیدن به استاندارد، وجود حداقل پنج - شش ایستگاه در فاصله 150 تا 200 کیلومتری هر زلزله در کنار افزایش کیفیت ثبت داده‌ها، اولویت اصلی توسعه آتی مرکز است.

انصاری خاطرنشان کرد: در راستای بهسازی شبکه ملی لرزه‌نگاری باند پهن ایران، ضمن طراحی مرکز جدید در تهران با ساختاری مناسب و زیرساخت‌های لازم برای پردازش داده‌های لرزه‌ای در زمینه‌های مختلف، 22 بهمن‌ماه امسال شاهد راه‌اندازی سایت ارائه نقشه‌های Shakemap زلزله‌ها خواهیم بود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در پایان، افزایش سطح کیفی داده‌ها، توسعه ایستگاه‌ها به 100 ایستگاه، ساخت سنسورهای لرزه‌نگاری کوتاه دوره و باند پهن و ارتقای سطح پردازش مرکز با تهیه نقشه‌های Shakemap و نقشه‌های برآورد خسارت را از برنامه‌های آتی شبکه عنوان کرد.