هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بروکراسی خسته‌کننده، هزینه‌ها سرسام‌آور

گروه تأسیسات: در ادامه سلسله گزارش‌هاي پيام ساختمان از ادارات  آب و برق و گاز، اين بار به سراغ اداره برق منطقه 7 مركزي تهران واقع در خيابان بهار شمالي رفته‌ایم. ساختماني كه بي‌نظمي از ورودي آن آشكار بود؛ ساخت‌وساز قسمتي از ساختمان كه گردوغبار خود را نثار مراجعه‌کنندگان مي‌كرد، راه‌پله‌هايي كه در حاشيه لابي قرارگرفته بودند و سالن مشتركان كه باوجود تعداد کم مراجعه‌کنندگان، صندلي كافي براي نشستن نداشت.
قيمت بالاي كنتورها
اولين کسی که با او به گفتگو پرداختم كارمند یک شركت بود كه براي انشعاب جديد مراجعه كرده بود، وی گفت: مشكلاتي كه مردم در مورد قبوض دارند، نه از كنتورها بلكه ناشي از محاسبات غلط است . مثلاً به ما گفته‌اند كه سال گذشته شما مشكل برقي داشته‌ايد و برق مستقيم وصل شده است که براي آن بايد حدود 2 ميليون تومان پرداخت كنيم و من نمي‌دانم در سال گذشته چه اتفاقي افتاده و اين موضع صحت دارد يا خير.
وي ادامه ‌داد: تا كنون كه براي اين شركت کارکرده‌ام پيش نيامده که مشكلي با كنتورها داشته باشم و كيفيت كنتورها مناسب هستند. مشكل اين است كه نرخ آن یک‌باره از 350 هزار تومان به 1 ميليون و 310 هزار تومان افزايش پيدا كرده است. ادارات برق با بالا بردن نرخ كنتورها مشكلي را كه در رابطه با نرخ پايين برق داشتند، به نوعی جبران مي‌كنند كه اين اصلاً درست نيست.
بي‌مسئوليت هستند
به سراغ زن و مرد میان‌سالی مي‌روم كه مي‌گويند صاحب مغازه‌اي هستند و مي‌خواهند بر سردر مغازه خود تابلو نصب كنند اما فيوزهاي برق شهري براي آنها مشكل ايجاد كرده است: يك سري فيوز بالاي مغازه ما هست كه دائم اتصالي دارند. اگر ما تابلو بزنيم اين فيوزها زير تابلو می روند، بيشتر از يك ماه است كه به اداره برق مراجعه می‌کنیم تا بيايند و اين فيوزها را جمع كنند، حتي 80 هزار تومان به حساب ريخته‌ايم، اما هيچ كس جوابگو نيست. هر كس وظيفه‌اش را به ديگري محول مي‌كند تا آنجا که مجبور شديم خودمان به تكنسين اداره برق زنگ بزنيم و او هم مي‌گويد فعلاً سرش شلوغ است! درحالی‌که قبلاً اتصالي اين فيوزها به در مغازه می‌خورد ، رفت‌وآمد زيادي داشت و خطرناك بود، سر انجام مجبور شديم هزينه كنیم و مشكل را حل كرديم.
این مراجعه کننده ادامه داد: متأسفانه اصلاً احساس مسئولیت نمی‌کنند که ممکن است به خاطر مشکل اداره برق کسی صدمه ببیند،‌ ما حتی به شهرداری هم مراجعه کرده ایم که آنجا هم همین مشکل وجود داشت. حتی به ما گفتند اگر مشکل دارید بروید حراست شکایت کنید. آخر این جواب درستی است؟
 ناهماهنگ هستند
يكي از مراجعه‌کنندگان درخواست ولتاژ بالاتر را براي یک موسسه فرهنگي‌ داشت. وي گفت: الآن 6 تا 7 ماه است كه به اين اداره رفت‌وآمد دارد و به مرحله آخر كه نصب كنتور باشد، رسيده‌اند. بااینکه راهنمايي‌ها و برخورد متصديان بسيار خوب است اما از نظر زماني پروسه اداري بسيار طولاني است. مسئله دوم اين است كه كسي را فرستاده‌اند كنتور را نصب كند اما پس از بازديد گفت: هنوز طرح به انجام نرسیده ، سؤال من اينجا‌ست كه مگر در اداره باهم هماهنگ نيستند كه كارشان را انجام بدهند.
وي ادامه داد: با حضور خود شخص كارها زودتر انجام مي‌شود. آخر چرا من بايد از كار و زندگي‌ام بزنم كه پي‌گير پروسه اداره برق باشم كه مي‌بايد به‌صورت روتين و اداري انجام پذيرد؟!
اوضاع نابساماني است
مراجعه‌کننده ديگري با خرواري از كاغذ در گوشه‌اي نشسته بود؛ خودش را نمايند. شهرداري در زمينه برق، گاز و آب ساختمان‌هاي ستادي معرفي کرده و می‌گوید: براي درخواست افزايش آمپراژ دو تا از ساختمان‌هاي ستادي درخواست داده است.
وي مدت‌زمان صرف شده براي اين پروسه را یک ماه ذكر كرد و گفت: دليل اين مدت كم اين است كه خود ما پست كامپكت و ترانس خصوصي داشته‌ایم كه آن را به حداكثر ظرفيت ترانس تبديل كرده بوديم، مطمئناً اگر اداره برق بخواهد از انشعابات خودش يك انشعاب جديد به ما بدهد، اين پروسه بيش از چند ماه طول می‌کشد؛ ازآنجاکه ترانس خودمان بود و نيازي نبود طرحي كشيده شود اين كار به‌سرعت انجام پذيرفت.
وي افزود: من براي ساختمان ديگري درخواست افزايش آمپراژ داده بودم و همه كارهاي آن انجام شد، به ما گفتند تابلو بگذاريد كه اين كار را هم انجام دادیم، الآن 15 روز است كه منتظر هستيم تا بيايند و كنتور نصب كنند ولی هنوز نيامده‌اند و اين ناشي از ناهماهنگي  است. من از طرف اداره آمده‌ام اما مردم بايد وقت زیادی صرف اين كار كنند. اگر كنتور ندارند چرا مي‌فروشند و اگر دارند چرا ناهماهنگ هستند و نصب نمي‌كنند.
 وي ادامه داد: در اداره برق واقعاً اوضاع نابسامان است و مي‌خواهند همه هزينه‌ها را به حساب مشترك بنويسند. درست است كه هزينه برق پايين است اما خريد انشعاب و نصب كنتور هزينه سرسام‌آوري دارد. براي من اين پول از طرف اداره پرداخت مي‌شد و مبلغ 7 تا 8 ميليون تومان براي سازمان شهرداري مشكلي نيست اما براي مردم عادي اين هزينه بسيار بالا است. مضاف بر اينكه همين هزينه‌ها را بايد به شهرداري نيز پرداخت كنند. در مجموع اين هزينه‌ها را محاسبه كنيد بسيار بالا مي‌شود.
پست كامپكت، سياست جديد اداره برق
با شهروندي كه در زمينه ساخت‌وساز فعال است صحبت مي‌كنم، وي مي‌گويد: سياست اداره برق اين است كه از شبكه برق موجود خودش هيچ انشعاب برقي را ندهد و همه انشعابات از طريق افزايش قدرت ترانس‌هايي كه در پست كار گذاشته (پست هاي كامپكت شده) تمام هزينه‌ها را به مشتركان انتقال دهد.
وي مي‌گويد براي نصب 20 كنتور براي ساختمان جديدش مراجعه كرده و اداره برق از مجموع انشعابات خودش نمي‌دهد براي همين مجبور است درخواست كامپكت  بدهد كه الآن كمترين آن 150 ميليون تومان است.
وي افزود: مي‌شود راه‌هاي ديگري را امتحان كرد كه اين هزينه‌ها به مشتركين تحمیل نشود؛ همه عوامل از شهرداري و اداراتي كه ذي‌نفع هستند بايد هماهنگي‌هايي داشته باشند تا به اين وضعيت سروساماني داده شود.
این فعال بخش ساختمان ادامه داد: هيچ كس اينجا از اداره برق رضايت ندارد، درست است كه جلب رضايت مردم سخت است اما شخصاً از اداره آب و فاضلاب و گاز بيشتر رضايت دارم تا اداره برق، چرا که آنها با توجه به حساسيت‌ كار برنامه‌ريزي مي‌كنند و جواب اين برنامه‌ريزي را هم گرفته‌اند اما اداره برق اگر هم برنامه‌ريزي كرده باشد، این برنامه در مرحله اجرا ضعيف است و مي‌تواند بهتر عمل كند.
به ندرت بدحسابي كرده‌ام
شخص ديگري كه مخاطب خبرنگار پيام ساختمان قرار گرفت، مي‌گفت هيچ‌گاه پيش نيامده در مورد پرداخت قبوض بدحسابي كرده باشم، بااین‌حال براي يك رقم بسيار کم كه قبضش را نديده، اين بار به اداره برق كشيده شده است.
وي گفت: معمولاً وقتي رقم كم است هزينه قبض قبلي به‌عنوان بدهي پيشين روي قبض ماه بعد مي‌آيد، اما اين دفعه براي تنها 30 هزار تومان و براي تنها یک ماه عدم پرداخت براي من اخطاريه آمده است، متأسفانه هر وقت اداره برق دچار مشكل اقتصادي مي‌شود فشار آن را به مردم مي‌آورد، درحالی‌که اين نوع تعامل با مردم درست نيست.
معرفی نامه می‌خواهیم
برای پیگیری اعتراضات مراجعان، خبرنگارپیام ساختمان درخواست مصاحبه با ریاست اداره برق منطقه 7 را مطرح کرد که ایشان انجام آن را منوط به ارائه معرفی‌نامه و طی شدن مراحل اداری دانست. از آنجا که پروسه اداری این مجموعه برای ما آشکار شده بود این است که از خیر آن گذشتیم.