نوسازی ۲۰ میلیون کنتور فرسوده

شمار نشریه : 175

عضو هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: طبق برنامه قرار بود نوسازی کنتورهای برق ظرف پنج سال به اتمام برسد، اما با توجه به بلاتکلیف ماندن اجرای این طرح، شرکت کنتور سازی ایران به صادرات کنتور اقدام می‌کند.
 سید احمدعلی عاملی در نشستی خبری اظهار داشت: موضوع نوسازی کنتورهای فرسوده باوجود تاکید قانون‌گذار در هشت سال گذشته کاملاً مسکوت مانده و با توجه به اینکه تولید حدود 32 میلیون کنتور هوشمنددرکشورظرفیت سازی شده اما این هدف هیچ‌گاه به انجام نرسیده است.
وی افزود: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت نیرو در دوره جدید، نوسازی شبکه توزیع برق اعلام‌شده که در حال حاضر حدود یک میلیون نقطه طرح اجرای کنتور هوشمند در کشور شناسایی‌شده و دو طرح عظیم به‌صورت پایلوت در سیتی سنتر اصفهان و مجتمع خلیج‌فارس شیراز به اجرا درآمده اما اجرای سراسری این طرح به دلیل عدم تأمین به‌موقع منابع مالی مسکوت ماند.
عاملی در خصوص استفاده از منابع مالی خط اعتباری چین برای نوسازی کنتورهای برق گفت: پیشنهاد دولت قبل مبنی بر استفاده از خط اعتباری چین برای نوسازی کنتورهای برق هیچ‌وقت به نتیجه نرسید. وی ادامه داد: در ابتدا قرار بود هزینه نوسازی از محل افزایش قبوض برق و یا انتشار اوراق قرضه تأمین شود اما دولت در نهایت با آن مخالفت کرد و استفاده از خط اعتباری چین نیز به دلیل اینکه طبق توافقات ایران می‌توانست از محل درآمد فروش نفت به این کشور فقط کالا وارد کند، بی‌نتیجه ماند.