هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وارونگی بازار مس ایران و جهان

گروه بازار ساختمان:  علاوه بر اسفند 91 ، در فروردین 92 نیز قیمت مس در بازارهای جهانی با افزايش همراه بود اما این روند به تدریج تغییر کرد و در آخرین روزهای ماه اول بهار بود که نرخ مس در بازارهای جهانی تثبیت و در نهایت کاهش یافت. در آن زمان فروش نقدی مس در بازار فلزات لندن، با کاهش رو به رو شد و به 7 هزار و 120.50 دلار رسید. این در حالی است که پیش از آن خرید نقدی هر تن مس به رقم  7 هزار و 510 دلار رسیده و برای مدت یک هفته در این قیمت متوقف شده بود. همچنین سفارش خرید مس برای سه ماهه آینده با قيمت 7 هزار و 545 دلار صورت گرفت. در این بین، خرید و فروش نقدی آلومینیوم با قیمت یک هزار و 840.50 دلار و یک هزار و 841 دلار معامله شد. 

در اولین معاملات بهاری رینگ فلزات بورس کالا در مجموع سه هزار و ۴۷۰ تن انواع مس روی تابلوی معاملات رفت که با توجه به صف تقاضای ۱۱هزار و ۹۴۵ تنی خریداران، قیمت پایه این محصول با افزایش روبه رو شد. در این میان شرکت ملی مس و صنایع تولیدی دنیای مس کاشان با چهار محموله به رینگ فلزات آمدند که به جز محموله ۱۰ هزار تنی  مس کم عیار ، سه محموله دیگر با رقابت داغ خریداران مورد معامله قرار گرفتند.

  شرکت ملی مس ابتدا یک هزار تن مس مفتول را با قیمت پایه ۲۰۶ هزار و ۵۱۱ ریال در هر کیلوگرم روی تابلو برد که با تشکیل صف تقاضای ۳ هزار و ۶۲۰ تنی، قیمت این محصول به ۲۲۷ هزار و ۱۶۲ ریال افزایش یافت. صنایع تولیدی دنیای مس کاشان دیگر عرضه کننده مفتول مس در بورس بود، به نحوی که این شرکت ۲۷۰ تن از محصول خود را با قیمت ۲۰۷ هزار و ۱۱ ریال روانه بازار کرد که یک هزار و ۴۶۵ تن تقاضا برای آن درج شد. در پایان، این محموله با قیمت ۲۲۷ هزار و ۷۱۲ ریال مورد معامله قرار گرفت تا اهالی رینگ فلزات معاملات داغ و جذابی را پشت سر بگذارند.

چنانكه دیده شد بازار داخلی مس همچنان تشنه است و هر عرضه مرغوبی با تقاضایی همراه است که می‌تواند قیمت‌ها را حتی در بورس کالا بالا ببرد. همه این موارد در حالی است که همچنان از صادرات مس جلوگیری می‌شود. رویکرد بازار به مس از مراحل اولیه تولید این کالا تا محصولات نهایی در شرایطی است که بازار سایر کالاها از رونق چندانی برخوردار نبوده و در زمان  مورد اشاره، بازار فلزاتی مانند فولاد با رکود  تقاضا  روبه رو شده است.