نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نوسازی انبوه مسکن روستایی در کشور

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همزمان با گرامیداشت دهمین سالگرد زلزله دل‌خراش بم گفت : از 4 میلیون واحد روستایی تا کنون یک میلیون و 360 هزار واحد، نوسازی شده است.

علیرضا تابش افزود: امسال 60 هزار واحد در حال بازسازی است. وی با بیان اینکه وام بازسازی واحد های مسکونی 12 میلیون تومان است، گفت : تقاضا کرده‌ایم این مبلغ به 18 میلیون تومان افزایش یابد.

تابش درباره روند بازسازی مناطق زلزله‌زده کشور از حدود یک سال و نیم گذشته تا کنون افزود: در زلزله 6 و 4 دهم ریشتری ورزقان 20 هزار واحد روستایی و 4 هزار واحد شهری تخریب‌شده‌اند و 16 هزار واحد نیز آسیب دیدند. وی گفت : ساخت 10 هزار واحد روستایی پایان‌یافته و کار واحدهایی که نیاز به تعمیرات داشته‌اند نیز تمام شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود : همه مالکان واحد‌های آسیب‌دیده وام بلاعوض خود را دریافت کرده‌اند و 5 هزار کانکسی که ما در منطقه به‌عنوان سرپناه قرار داده بودیم اکنون جزیی از واحدهای مسکونی آسیب دیدگان شده است. وی درباره زلزله 5 و8 دهم ریشتری خراسان جنوبی گفت : در این زلزله 1274 واحد مسکونی تخریب‌شده که اکنون ساخت 1100 واحد آغازشده و وام بلاعوض خود را دریافت کرده‌اند . تابش با بیان اینکه در خراسان جنوبی خانه‌ها آسیب چندانی ندیده‌اند افزود : علت کند بودن روند بازسازی در این مناطق این است که مردم در خانه‌های قبلی خود ساکن هستند و کنار آن خانه جدیدی می سازند.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به زلزله 6 و یک دهم ریشتری شهرستان دشتی بوشهر گفت : در این زلزله 1800 واحد مسکونی تخریب و به500 واحد آسیب رسید که برای ساخت همه آنها تأمین اعتبار شده است.