هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ریزش مرگبار ساختمان طلسم شده!

سخنگوی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ریزش مرگبار یک ساختمان قدیمی در حال تخریب در شمال پایتخت خبر داد.سید جلال ملکی در تشریح جزئیات این حادثه گفت: وقوع حادثه ریزش آوار یک ساختمان قدیمی در حال تخریب در ساعت 9:46 صبح به سامانه 125 اطلاع داده شد .

وی محل این حادثه را یک ساختمان قدیمی در حال تخریب در محدوده خیابان شریعتی بالاتر از بلوار میرداماد اعلام کرد و افزود: آتشنشانان پس از حضور در محل متوجه شدند که کارگران مشغول باز کردن داربستهای محافظ یک ساختمان سه طبقه قدیمی در حال تخریب بودند که ناگهان بخشی از ساختمان از قسمت بالکنها تخریب شده و بر سر سه تن از آنان فرو ریخته است.

سخنگوی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به محبوس شدن سه کارگر در زیر خروارها سنگ و خاک اظهار کرد: آتشنشانان عملیات خود برای خروج این افراد از زیر آوار را آغاز کرده و پس از مدتی، سه کارگر که حدود 35 سال سن داشتند را از زیر آوار خارج و به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه تحویل دادند. ملکی با بیان اینکه کارگران یک کارگر افغان و دو کارگر ایرانی بودند، گفت: عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه پس از بررسی علائم حیاتی مرگ این سه کارگر را تایید و اعلام کردند.

سخنگوی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در خصوص علت نصب داربست در نمای این ساختمان نیز گفت: حدود شش ماه این ساختمان در حال تخریب بود که بخشی از آن ریزش کرده و دو کارگر در آن محبوس شده بودند که آتشنشانان در آن حادثه این دو کارگر را زنده از زیر آوار خارج کردند.

وی با بیان اینکه پس از این حادثه حدود شش ماه عملیات تخریب متوقف شده بود، اظهار کرد: به منظور تأمین ایمنی عابران در نمای این ساختمان از داربست استفاده شده بود که پس از طی مراحل قانونی و دریافت مجوز تخریب، کارگران مشغول انجام ادامه تخریب این ساختمان فرسوده و باز کردن داربستها بودند که این حادثه رخ داد. ملکی علت این حادثه را بیاحتیاطی و عدم رعایت اصول ایمنی در باز کردن داربستها اعلام کرد و گفت: بهتر بود با توجه به فرسوده بودن ساختمان، کارگران پیش از باز کردن داربست بار وارد بر اسکلتهای ساختمان را کمی سبکتر میکردند.