هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انتخاب صحیح در خرید وسایل منزل

عاطفه السادات حسینی*
انتخاب وسایلی مانند تلویزیون،لوستر،فرش و پرده در دکوراسیون اهمیت زیادی دارد که می‌تواند شکل وشمایل خانه شما را تغییر دهد.اگر می‌خواهید انتخاب صحیحی داشته باشید خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.
تلویزیون
این روزها دغدغه بیشتر خانواده‌ها خرید تلویزیون با ابعاد بزرگ است اما باید در نظر گرفت که, ابعاد نشیمن یا پذیرایی ابعاد تلویزیون را مشخص  می‌کند.توجه به این موضوع در بهبود دکوراسیون سهم بسزایی دارد و نمایانگر دقت شما در خرید می‌باشد اگر مساحت پذیرایی کم و تلویزیون بزرگ باشد  اولاً فضای زیادی اشغال می‌کند و دوم اینکه برای شما, هنگام تماشای برنامه‌ها سر درگمی ایجاد می‌کند.
لوستر
پیش از خرید لوستر به فضا و ابعاد اتاق نشیمن توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین لوستر را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال برای پذیرایی یا نشیمنی که کوچک است نباید از لوستری که بزرگ یا چند شاخه پله‌ای دارد، استفاده شود. اگر ارتفاع سقف اتاق بلند است می‌توان از لوستر چند شاخه یا چندطبقه استفاده کرد در غیر این صورت این کار باعث کوچک‌تر نشان دادن فضای منزل می‌گردد. اگر سقف شما دارای گچبری و سقف کاذب گچی می‌باشد بهتر است از یک لوستر ساده استفاده کنید. ضمن اینکه تعداد آباژور و چراغ های دیواری هم بر انتخاب لوستر موثر هستند.
از لامپ های ترکیبی استفاده کنید مثلاچند لامپ زرد آفتابی در کنار چند نور سفید یا آبی فضای بهتر و رمانتیک خلق می‌کند. با توجه به این نکاتی که گفته شد لوستر مناسب خود را برای هرچه زیباتر شدن منزل خودتان انتخاب کنید.
فرش
انتخاب قالی نیز مانند انتخاب بسیاری از لوازم خانه تابع رعایت قوانین و اصولی است که به هماهنگی و سازگاری با سبک دکوراسیون محیط می‌انجامد.
فرش های پر نقش و نگار برای فضاهایی در نظر گرفته می‌شود که سالن بسیار بزرگی داشته باشیم که در وسط آن لوستری بزرگ قرار دارد و استفاده از چنین فرشی در خانه‌های کوچک مناسب نیست.  بهتراست برای آپارتمان های امروزی از فرش های ساده و مدرن یا گلیم استفاده شود
فرش های ساده با رنگ روشن فضای خانه را دلپذیر تر کرده و باعث بزرگ‌تر شدن پذیرایی می‌شود. ابعاد فرش را کوچک تر از مساحت فضای مورد نظر انتخاب کنید چرا که استفاده از فرش به‌اندازه همان محیط باعث خفه شدن فضا و محدود شدن آن می‌شود. برای زیر میز ناهارخوری فرشی انتخاب کنید که از هر طرف میز کمی بیرون زدگی داشته باشد. از گبه یا فرش های عشایری یا نمد با ابعاد کوچک در اتاق‌خواب استفاده کنید.
پرده
سعی کنید پرده‌ها را از جایی که چارچوب پنجره شروع می‌شود نصب کنید و آن را تا کف پنجره ادامه دهید. این کار ارتفاع منزل شما را بیشتر نشان می‌دهد.
پرده‌های ساده‌تر انتخاب کنید چرا که استفاده از پرده‌ها با تیکه‌های زیاد اولاً فضای خفه‌ای ایجاد می‌کند دوما بعد از مدتی چشمتان از این‌همه شلوغی خسته می‌شود. بنابراین اگر دوست ندارید پرده ساده باشد حداکثر از یک رویه گوشواره‌ای یا والان استفاده کنید. پرده‌ها را در روز کنار بزنید تا بتوانید از نور و گرما طبیعی خورشید هم استفاده کنید.

*کاردان معماری و دکوراسیون