هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

غـرفه‌سازی در خدمت غرفه‌دار

گروه معماری و دکوراسیون : علیرغم رواج نمایشگاه‌ها و غرفه سازی در کشورمان، غرفه سازی حرفه‌ای کمتر در مرکز گفتگوها و تعریف ابعاد و مشخصات آن قرار گرفته است.  شناخت این حرفه و تعریف ابعاد آن یکی از اولین و مهم‌ترین وظایفی است که در انجمن صنفی غرفه سازان  به آن خواهیم پرداخت. 
غرفه سازی حرفه‌ای میان‌رشته‌ای است که به موضوع "ارتباطات مستقیم(رو در رو) در بازار کسب‌وکار"، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخه‌های بازاریابی سرویس و خدمات ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد غرفه سازی، سراغ علیرضا جهان پناه،  رئیس انجمن صنفی کارفرمائی غرفه سازان تهران رفتیم :
آیا غرفه سازی تکنیکی هنری است که درخشش آن فقط از فاصله ساخت تا تخریب است؟
غرفه سازی یک مقوله تکنیکی(فنی) و عملیاتی است و یک غرفه لزوماً نمی‌تواند یک موضوع یا اثر هنری باشد. زیباشناسی مؤلفه بسیار مهمی در طراحی یک غرفه می‌باشد لیکن باید در خدمت اهداف غرفه دار باشد. از سوی دیگر کلمه "درخشش" را که برای بیان حالت غرفه انتخاب کردید بسیار بجا و کلیدی است. غرفه به‌عنوان یک عنصر فضاسازی و معماری، برآوردکننده نیازهای غرفه دار و در خدمت بازاریابی است و باید بتواند در طول عمر کوتاه خود قوی‌ترین تأثیر بصری را به‌صورت ماندگار در ذهن بازدیدکننده به‌جا بگذارد. لذا باید درخشان و نمایشی باشد. حجم‌ها، نور و رنگ و گرافیک، تناسبات و زیبایی همگی ابزارهایی در دست طراح هستند برای پاسخ به نیاز غرفه دار و غرفه محلی است برای نمایش شخصیت و نشان‌دهنده تراز و موقعیت غرفه دار نسبت به بقیه رقبا یا همکاران صنف و فضایی برای برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان و به‌جا گذاردن تاثیری ماندگار در ذهن آنها، بنابراین غرفه‌ای موفق است که پس از تخریب در ذهن مخاطبان پر رنگ باقی بماند.
آیا صرف هزینه‌های گزاف برای غرفه سازی که بعد از چند روز از بین خواهد رفت ، منطقی است؟
گزاف بودن هزینه‌های غرفه سازی موضوعی نسبی است. تبلیغات و هزینه‌ای گزاف آن که حتماً بخشی از قیمت تمام‌شده محصولات یا خدمات می‌باشد، امروزه حلقه مهمی از زنجیره چرخش تولید و مصرف است و جایگاه آن در رونق بازار کسب‌وکار و غنای زندگی بشر امروزی غیرقابل‌حذف می‌باشد. موضوع، میزان بهره‌وری هزینه‌ای است که در غرفه به انجام می‌رسد و کیفیت آن. اما نکته‌ای که بسیار پر اهمیت است تأثیر از بین رفتن مصالح و ضایعات حاصل از تخریب غرفه و آسیب جدی آن به حفظ محیط‌زیست و همچنین تبدیل مصالح به زباله است که می‌توانند تبدیل به محصولات قابل‌استفاده به مدت چند سال شوند.
طی سال های اخیر به علت افزایش قیمت مواد اولیه خوشبختانه روش های استفاده مکرر و بازیافت مصالح در نمایشگاه به وجود آمده که البته بسیار ابتدایی است. از سوی دیگر تیم های بزرگ در این خصوص سرمایه‌گذاری کرده و قطعات قابل‌استفاده مجدد را با کیفیت بهتر و صرف هزینه بیشتر تولید کرده‌اند. انجمن صنفی نیز در نظر دارد که در خصوص آموزش و ترویج روش های بازیافت، قویاً فعالیت کند.
غرفه‌هایی که از سیستم های مدولار استفاده می‌کنند به طور قابل‌ملاحظه‌ای قیمت های کمتری دارند و کیفیت آنها نیز یکنواخت و بسیار مناسب است. همچنین در طراحی اجزای آنها روش های لازم پاسخ به نیاز غرفه‌ها پیش‌بینی‌شده است. در کشورمان سیستم های مدولار متنوعی برای غرفه سازی وجود دارد که اغلب آنها به‌روز هستند . علاوه بر روش های انتقال‌یافته از کشورهای پیشرفته برای تولید داخلی ، روش های بسیار خلاقی توسط  مهندسین ایرانی طراحی‌شده و به تولید صنعتی رسیده است. توسعه استفاده از این سیستم‌ها که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حفظ محیط‌زیست می‌گردد نیازمند ترویج قابلیت‌ها و نقاط قوت این روش می‌باشد.
آیا غرفه سازی مناسب در جذب بازدیدکننده در نمایشگاه موثر است؟
یک غرفه سازی حرفه‌ای و موفق هماهنگ با اهداف مشارکت‌کننده،  به طور یقین در جذب بازدیدکنندگان و نتیجه‌بخش بودن حضور در نمایشگاه بسیار موثر خواهد بود. بسیاری از مخاطبان، تولیدکنندگان و یا سازمان‌ها و شرکت‌ها هیچ‌گاه به دفاتر یا ساختمان های آنها مراجعه نخواهند کرد.  بدون حضور در نمایشگاه‌ها  فرصت دیدار و توضیح تلاش‌هایی که برای حفظ کیفیت محصول و حقوق مصرف‌کننده خود به‌کار می‌بندند  یا  معرفی محصولات جدید و تشریح مزایای آنها به‌دست نخواهد آمد. غرفه نمایشگاهی فرصتی است برای انتقال مجموعه‌ای از پیام‌ها به‌صورت فشرده و موثر و همزمان، مانند پرنسیب رفتاری یک سازمان، در کنار ارزش‌ها و مزایایی که ارائه می‌کند با معرفی محصولات یا خدمات جدید، و احترامی که به حقوق مصرف‌کننده دارد و جلب اعتماد نسبت به حفظ کیفیت در طول زمان، همگی را می‌توان مستقیم و بدون واسطه به مخاطب انتقال داد.
مشکلات صنعت غرفه سازی در ایران چیست؟
مشکلات صنعت غرفه سازی همانند بقیه صنایع می‌تواند به دو قسمت اصلی تقسیم گردد، مشکلات خارج از صنف و صنعت و مشکلات داخل آن. با توجه به گستردگی موضوع فقط اشاره اجمالی به بعضی از آنها می‌کنم و البته خاطرنشان می‌کنم دیدگاه عمومی ما در انجمن صنفی غرفه سازان بر این اساس است که مشکلات، محدودیت‌هایی هستند که برای رشد و موفقیت باید آنها را پذیرفت و با آگاهی و تعامل سازنده، به دنبال تعدیل و اصلاح آنها بود.مشکلات بیرونی که مشکلاتی رایج هستند قسمتی  مربوط به نحوه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری زمانی برگزاری نمایشگاه‌ها می‌باشد. بیشتر این مشکلات هم مربوط به ضعف برنامه‌ریزی کلان در نمایشگاه بین‌المللی تهران طی چند سال گذشته بوده که در ادامه آن برگزارکنندگان با فرصت های بسیار کوتاه برای برنامه‌ریزی و تدارک نمایشگاه خود مواجه شده و در نهایت فرصت های باقی‌مانده برای طرح و اجرای غرفه‌ها به کمترین زمان در طول تاریخ نمایشگاه تهران رسید. البته با حضور مدیریت جدید در شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران که تجربه و سابقه درخشانی  دارند، به آینده بسیار خوش‌بین هستیم.قسمت دیگری از مشکلات بیرونی مربوط به کمبود مصالح و مواد اولیه و افزایش قیمت چند برابری آنها طی دو سال اخیر است که باعث سردرگمی در قیمت تمام‌شده و آشفتگی قیمت غرفه سازی شده است.مشکل بیرونی دیگر رکود بازار کسب‌وکار و ضعف شرکت‌ها در پرداخت هزینه‌های غرفه سازی است که به علت افزایش قیمت مواد اولیه می‌باشد. این موضوع بیشترین ضربه خود را به کیفیت ساخت غرفه‌های پیش‌ساخته و ساخت و سازی وارد کرد. اهمیت حضور در نمایشگاه در شرایط ضعیف بودن بازار ازیک‌طرف و عدم توانایی شرکت‌ها در پرداخت هزینه به غرفه سازهای معتبر و حرفه‌ای موجب حضور پیمانکاران غیرحرفه‌ای و  ضعیف و در نتیجه افت کیفیت و زیادشدن تعداد غرفه‌های ناتمام در روز افتتاح شده است.
 اما بخش زیادی از مشکلات درونی، حاصل نبود یک تشکل صنفی منسجم در زمینه غرفه سازی بوده است ، مشکلاتی مانند عدم حضور غرفه سازان در تصمیم‌گیری‌هایی که در ارتباط با ساخت غرفه‌ها به انجام می‌رسد، نبود چهارچوب فنی قابل‌اتکا که بتوان بر اساس آن ارزیابی صحیحی از طرح های ارائه‌شده توسط غرفه سازان به‌دست داد و مراحل اجرا را به‌صورت اصولی پایش کرد،نبود استانداردها و حتی راهنمای کلی برای تعریف ابعاد کمی و کیفی طرح‌هایی که تهیه می‌شوند و بلافاصله به اجرا در می‌آیند، یکنواخت نبودن و عدم کارایی مقررات فنی که توسط دارندگان سایت های نمایشگاهی یا برگزارکنندگان وضع می‌شود که اغلب باعث کندی عملیات و تأخیر در زمان ساخت و نصب می‌شود، از این مشکلات هستند. البته تاکید می‌کنم که این مشکلات می‌تواند  فقط در تعامل یک نهاد صنفی با دیگر سازمان های مرتبط کمتر شده و در نهایت حل گردد. باز هم امیدواریم که انجمن صنفی تأسیس‌شده غرفه سازان بتواند طی مدت کوتاهی این کار را شروع کند.