هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه باید ساده باشد

گروه معماری و دکوراسیون: مریم امیرجلالی را با نقش‌آفرینی‌هایش در سریال های طنز می‌شناسیم.همان بانوی پرشور و هیجانی که  همیشه لبخند را به لبانمان می‌نشاند.وی در حال حاضر در زمینه موسیقی فعالیت می‌کند و فعالیت های او در زمینه سینما و تلویزیون کمرنگ شده است.خواندن نظرات او درباره دکوراسیون خانه خالی از لطف نیست.
پیام ساختمان خانه ایده‌آل شما چه شکلی است؟
اول از هر چیزی خانه باید در یک محله خوب باشد، البته نه از نظر مادیات بلکه ساکت و آرام باشد. همسایه‌های آن خانه باید تا حدودی از فرهنگ آپارتمان‌نشینی باخبر باشند.  هر کسی در حد درآمدی که دارد می‌تواند خانه‌اش را خیلی ساده، خیلی آراسته و خیلی قشنگ درست کند. حتماً نباید با مبلمان لویی شانزدهم چیده شود! خانه‌ می‌تواند با یک مبلمان خیلی سبک و خیلی زیبا  آرایش بهتر و قشنگ‌تری داشته باشد. مسئله فقط سلیقه است. متأسفانه آدم به خانه بعضی‌ها می‌رود و می‌بیند پول هنگفتی هزینه کرده‌اند ولی هیچ سلیقه‌ای در کار نیست! می‌شود سالن پذیرایی را با دو تا نیمکت و چند تا کوسن رنگی خیلی زیبا کرد.
پیام ساختمان با این حساب خانه خودتان باید خوش‌رنگ باشد؟
فرش خانه من زمینه کرم دارد با گل‌های زرشکی خیلی کم‌رنگ. مبلم هم یک نیم‌ست قدیمی است که روی چوب آن کار شده است. رنگ مبلم هم زرشکی است. ناهارخوری‌ام یک میزگرد است با چهار تا صندلی که باز هم زرشکی است. یک صندلی و یک تینکر دارم که آن هم رویش زرشکی است. پرده‌های منزل ما کرم رنگ است و یک طرفش پارچه تقریباً ساده زرشکی. دور بوفه ایتالیایی‌ام هم یک نوار ابریشم زرشکی خیلی کم‌رنگ است. می‌توانم بگویم در تمام ست خانه من از رنگ‌های پررنگ استفاده شده است، نه رنگی که حال نداشته باشد و بی‌حال باشد. خانه باید رنگ‌آمیزی داشته باشد و چیدمان رنگ‌هايش گرم باشد و نه مات.
پیام ساختمان در محیط داخلی خانه‌تان گل و گیاه هم دارید؟
من یک پاسیو دارم که پر از گل است. اینها واقعاً بچه‌هاي من هستند و من عاشق این گل‌ها هستم. در سالن هم کنار کنسول و آینه‌ام چهار تا بامبوی خیلی زیبا دارم که توی آنها را گل مصنوعی شمعدانی گذاشته‌ام ولی هر کسی می‌آید فکر می‌کند واقعاً توی گلدان‌ها را شمعدانی کار کرده‌ام! می‌گویند باید به بامبو حتماً نوارهای قرمز زده شود. این را هم از نظر انرژی می‌گویند.درستی‌اش را نمی‌دانم ولی من بامبوها را در شیشه بلند گذاشته‌ام. همین شمعدانی‌های مصنوعی که به نظر خیلی طبیعی می‌آید کنارشان خیلی زیبا شده است. جلوی در ورودی تراس هم گل است. من عاشق گل و گلدان هستم. هرکس هم که برای دیدن من می‌آید، حالا چه خانه را عوض کرده‌ام یا تولدی بوده باشد، می‌گویم برای من کادو نیاورید فقط گل بیاورید. گل و گلدان خیلی به آدم انرژی می‌دهد.
پیام ساختمان دکور خانه هر چند وقت یک‌بار باید عوض شود؟
من خیلی دوست دارم که تقریباً هر دو ماه یک بارآدم دکوراسیون خانه‌اش را عوض کند اما به‌عنوان مثال جای تلویزیون  همیشه مشخص است و ساختمان‌ها همه آنتن مرکزی دارند. شما فقط از یکجا می‌توانید استفاده کنید. پس تلویزیون سر جایش است. کاناپه‌ای که باید رو‌به‌روی تلویزیون قرار بگیرد هم همین‌طور. من هم وقت زیادی ندارم که بخواهم دو ماه یا یک ماه یک دفعه دکور خانه‌ام را عوض کنم. از چیدمان خانه‌ام هم خیلی راضی‌ام! بنابراین نباید وقتم را صرف این چیزها بکنم. البته خودم را می‌گویم. شاید خیلی‌ها دوست داشته باشند هفته‌به‌هفته دکور عوض کنند.
پیام ساختمان به فنگ‌شویی اعتقاد دارید؟
اینها همه کلاس است! من اصلاً این چیزها را قبول ندارم. توی خانه باید آرامش و آسایش باشد. وقتی که مهمان می‌آید کسی که در خانه زندگی می‌کند با روی باز از او استقبال کند؛ به اینها می‌گویند انرژی. چوب و تخته را کج بگذاری، نیم گوش بگذاری یا مربع بعد انرژی توی آن خانه می‌آید و نمی‌رود را قبول ندارم. این آدم‌ها هستند که باید انرژی را به وجود بیاورند. چوب و تخته که انرژی به وجود نمی‌آورد.
پیام ساختمان خانه باید خلوت باشد یا شلوغ؟
آرامش باید در خانه حکمفرما باشد. نه اینکه مثل بعضی‌ها به در و دیوار تابلوهای زیاد بزنند و چهار تا چهارپایه اینجا و یک نیمکت آنجا بگذارند! روی مبل‌شان را هم فرش ابریشم می‌اندازند. من اصلاً این کارها را دوست ندارم. سبک خانه باید ساده، زیبا و آراسته باشد.
پیام ساختمان پس سلیقه شما بیشتر مدرن است؟
البته سنتی هم دوست دارم. براي مثال یک گوشه از خانه یا یک اتاق از خانه به سبک سنتی چیده شود. یکسری عکس‌های قدیمی و یکسری رومیزی‌های قشنگ قدیمی گذاشته شود. منتهی چیزهای قدیمی در یک اتاق جمع شوند نه اینکه شما فکر کنید بنده یک ویترین ایتالیایی گذاشته‌ام آن طرفش یک فرش دستبافت تابلوی مولانا را هم روی دیوار آویزان کرده‌ام. در این صورت وارد خانه که می‌شوی احساس می‌کنی به سمساری وارد شده‌ای.