هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ستاد رسیدگی ویژه به مشکلات تولید تشکیل شود

تمایل روزافزون افراد جامعه به روش زندگی مدرن و صنعتی، موجب تغییراتی در امور روزمره گشته و ایجاد فضایی متنوع و زیبا در محیط کاری بسیار محسوس و ضروری به نظر می‌رسد این امر باعث افزایش راندمان کاری و آرامش روحی و روانی پیرامون خود می‌شود.یکی از شرکت‌هایی که نوآوری در تولید محصولات کیفی و شناسایی بازارهای صادراتی بالقوه، دستیابی به فناوری های جدید را خط مشی سازمانی خود قرار داده ،مجموعه آذران فضا نما است. این مجموعه از بزرگترین تولیدکنندگان دیوار پوش های PVC ، مبلمان و پارتیشن اداری در کشور می باشد. آذران فضا نما با مساعی كارشناسان و مدیریت قوی و علمی، ابزار موثر و پشتوانه مالی توانسته حضور خود را در بازار دیوار پوش PVC و پارتیشن و مبلمان اداری کشور به عنوان شرکتی پیشرو گسترش دهد. شهرام کیانفر مدیرعامل موفق این شرکت پاسخگوی سؤالات ما در زمینه‌های مختلف بود:

در مورد محصولات و زمینه‌های فعالیت شرکتتان توضیحاتی بیان کنید.

مجموعه بزرگ آذران فضا نما با هدف ارائه بهترین محصولات و خدمات در عرصه دکوراسیون داخلی ، دیوار پوش های PVC با نام تجاری کوبوا(Coboa) و مبلمان اداری با برند آفن را به مشتریان خود ارائه می دهد.حذف جمله ی " از تولید به مصرف " و تبدیل آن به شعار" از تحقیق تا رضایتمندی " از افتخارات مجموعه آذران فضا نماست.

جدیدترین محصولی که عرضه کرده‌اید، کدام است و امتیاز آن نسبت به محصولات مشابه چیست؟

آخرین محصول این شرکت که نسل جدیدی از پانل های دیواری و سقفی است با نام کوبوآ پلاس وارد بازار شده است. به خاطر حساسیت ویژه در تولید، ساخت و استفاده از کوبوآ پلاس، این محصول به‌عنوان اختراع در اداره ثبت‌اسناد و اختراعات ایران به ثبت رسیده و مالکیت تولید آن در اختیار این مجموعه می‌باشد. نام کوبوآ پلاس در واقع برگرفته از نام تجاری پانل دوجداره پی وی سی شرکت آذران فضا نما ( کوبوآ ) و افزونه پلاس به معنای یک لایه بیشتر می‌باشد. تفاوت کوبوآ و کوبوآ پلاس در دوجداره بودن و سه جداره بودن پانل های پی وی سی خلاصه می‌شود. تنها تشابه میان آن دو در ظاهر و در شکل و شمایل بیرونی‌شان می‌باشد. با انجام آزمایش های دقیق فنی مهندسی توسط مرکز توسعه و تحقیقات ساختمان مشخص گردیده که کوبوآ پلاس در سه آیتم مهم، هدایت گرمایی، مقاومت صوتی و ضربه‌پذیری، خصوصیات به‌مراتب بهتری در مقایسه با پانل های دوجداره دارد. این نتایج نشان می‌دهند که کوبوآ پلاس در زمینه مقاومت در برابر اتلاف انرژی حرارتی و برودتی 49 درصد، در بحث مقاومت صوتی 32 درصد و در برابر ضربه 30 درصد، در مقایسه با پانل های دوجداره قدیمی، کارایی بهتر و بیشتری از خود نشان می‌دهد.

آیا استانداردهای خاصی در تولید محصولات خود باید رعایت کنید ؟

همراهی و احساس مسئولیت در برابر خسارات احتمالی وارده به مشتریان، ما را همواره بر آن داشته که سیاست استراتژیک خود را از همان ابتدا، مبتنی بر ساخت و تولید محصولات ساختمانی با حداکثر کیفیت ممکن بنماییم. در این راستا ما همواره از مشاوره و رهنمود کارشناسان خبره و طراحان کارآزموده استفاده نموده و در تمام لحظات به دنبال بهترین نوع خدمات بوده و هستیم. مفهوم گارانتی در نزد ما یک مفهوم کلیشه‌ای و با اهداف تبلیغاتی نیست. آمار نشان داده که قسمت اعظم پروژه‌های ارجاع شده به این مجموعه، تنها از محل رضایت مشتریان سابق بوده است. این امر ما را بر آن می‌دارد که با اشتیاق و انگیزه بیشتری به طول دوره خدمات پس از فروش خود بیفزاییم. امروز با گذشت بیش از دوازده سال از تأسیس این شرکت، ما تمامی پروژه‌های خود را تحت پوشش بیمه‌های معتبر قرار داده و پایداری و کیفیت محصولات خود را به مدت 10 سال گارانتی می‌نماییم. ضمن اینکه مشتریان ما تصویر خوبی از مجموعه آذران دارند.

نظرتان نسبت به فروش، بازاریابی و توزیع محصول خود در بازار چیست ؟

هم اکنون بعد از گذشت سال های زیاد و کسب تجارب ارزشمند، این شرکت دارای شبکه گسترده فروش و خدمات نصب و اجرا در اکثر شهرهای ایران می‌باشد.

در زمینۀ فعالیت¬هایی که دارید با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

تحقق شعارهای دولت برای صیانت از تولید در بحبوحه تحریم های یک جانبه غرب علیه ایران اقداماتی چون ایجاد «ستاد رسیدگی فوری و ویژه به مشکلات تولید» را می‌طلبد.هرچند رشد بهای مواد اولیه از جمله پودر PVC نگران کننده است اما بدتر از آن نوسان پیاپی قیمت‌هاست. تا آنجا که برخی فروشنده‌ها برای قیمت‌های اعلام‌شده حتی اعتبار چند ساعته تعیین می‌کنند. همچنین نا کارآمدی سیستم های بانکی در خصوص ارائه اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی موجب بروز مشکلات عدیده ای از جمله کمبود نقدینگی و ایجاد صف های طولانی حواله جات ارزی برای تولیدکنندگان شده است . با این حال کیفیت مطلوب و قیمت رقابتی محصولات آذران فضا نما که تحت نام تجاری coboa روانه بازار می‌شود به گونه‌ای است که علاوه بر کشورهای منطقه حتی در جاهای دوردست چون کشورهای آمریکای جنوبی هم خواهان و مشتری دارد. تقویت صادرات آن هم در شرایط جاری کشور که غربی‌ها سعی دارند مانع از کسب درآمد ارزی ایران شوند فرصتی برای تأمین ارز خارجی است و باید جدی گرفته شود.بستر کنونی برای صادرات و تولید رقابتی در داخل به دلیل گرانی واردات مناسب،ولی سخت و دشوار است .

به تحقیق و توسعه در رابطه با دستیابی به محصولات جدید و نیازهای روز چقدر اهمیت می¬دهید و در این راستا چه اقداماتی کرده‌اید؟

شرکت آذران فضا نما در کنار تلاش برای تولید محصولات کیفی و شناسایی بازارهای صادراتی بالقوه، دستیابی به فناوری‌ها و تکنیک‌های جدید را در دستور کار قرار داده و در این راستا اقدام به ایجاد یک واحد تحقیق و توسعه (R&D) کرده است.