هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فراکسیون نجات دریاچه هامون تشکیل می شود

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شد اما بستر خشکیده آن در دوره 15 ساله خشکسالی خسارت های زیادی را به این منطقه وارد کرده است.هامون در زمانی که تالاب بود مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومتر مربع و دامنه عمقی یک تا 5 متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور در منطقه سیستان را فرا گرفته بود.
سید باقر حسینی ، نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سؤال که شایع شده است دولت افغانستان سعی دارد با ساخت سد دیگری به نام کمال خان در ولایت نیمروز و هدایت هیرمند به سمت "گودزره" به طور کامل آب را بر روی سیستان ببندد و مانع رسیدن قطره‌ای آب به ایران شود به پیام ساختمان گفت: مطمئناً برای این موضوع باید تدابیر امنیتی و پر قدرتی اندیشیده شود . ما در تلاش هستیم با مذاکراتی راه گشا این جنجال را فیصله دهیم.  متأسفانه این قضیه  از سوی وزارت امور خارجه و حفاظت محیط‌زیست جدی گرفته نشده است..
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تالاب هامون تنها متعلق به ایران نیست بلکه تالابی بین‌المللی است و باید حقابه بین‌المللی برای آن تعیین شود و سازمان های بین‌المللی مدعی حفظ محیط‌زیست باید اقدامی اساسی برای نجات آن انجام دهند.
حسینی تصریح کرد: دریاچه هامون از 15 سال پیش تاکنون با مشکل روبه رو بوده و کسی به این موضوع توجه جدی نکرده است.
رئیس فراکسیون مرزنشینان و نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در مجلس با انتقاد از کم توجهی نسبت به مشکلات دریاچه هامون از تشکیل فراکسیون نجات دریاچه هامون خبر داد و گفت: با خشک شدن این دریاچه، شن های روان بسیاری از روستاهای مرزی را مدفون کرده که با ادامه این موضوع خطر مرز‌های جنوب شرق کشور را تهدید خواهد کرد.
وی ادامه داد: متأسفانه با نابود شدن این دریاچه حدود 300 هزار مهاجر به شهرهای یزد ، خراسان، شیراز و... داشته‌ایم که این حجم مهاجر نه تنها برای خود استان ناگوار است برای شهرهای دیگر هم چهره منفوری دارد .
نماینده مردم پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در پی خشک شدن دریاچه هامون به‌طورقطع شاهد ترک روستاهای مرزی منطقه خواهیم بود.
وی تشکیل فراکسیون نجات دریاچه هامون در مجلس را یکی از راهکارهای رفع مشکل این تالاب بین‌المللی ذکر کرد و گفت: کنترل و تثبیت شن های روان و ماسه‌بادی‌ها از دیگر راهکارهاست که نیاز به سرمایه‌گذاری دولت دارد.
وی ابراز داشت: ناهماهنگی گذشته در دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه در این استان و سازمان های موظف و دستگاه دیپلماتیک کشور تالاب بین‌المللی هامون را به نابودی کشاند.
این نماینده با نگرانی تخصیص بودجه به این استان را اورژانسی دانست و گفت: همه ما جزئی از یک کشور هستیم اما انگار این استان در حال فراموشی است .