ضرورت اطلاع رساني شفاف

شمار نشریه : 175

حسین حیدری
اهميت اطلاع‌رساني در سطوح مختلف صنایع عمرانی و امور زیربنایی به دليل نقش اساسي و كليدي آن در اقتصاد و نیز افکار عمومی و روحیه جامعه، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. امروزه بازارهاي صنایع ساختمانی و امور زیربنایی کشورمان تشنه دريافت اطلاعات صحيح و به‌روز هستند تا با برنامه‌ریزی مناسب، بتوانند با اين تحولات همراه شده و نيازهاي خود را از اين بازار پر ابهام و گاه پر تلاطم مرتفع سازند. اين امر در صنایع عمرانی به دليل حساسيت موضوعات مطرح‌شده و در هم تنيدگي فني، تخصصي، اقتصادي و سياسي اين حوزه اهميت بيشتري دارد؛ چرا كه کوچک‌ترین ابهامات در این حوزه مي‌تواند منجر به انتشار اخبار غيرواقعي شود که تأثیرات مخربی بر تمامی بازارهای جامعه دارد. در اين راستا، پیام ساختمان، با درک ضرورت اطلاع‌رسانی صحیح، سريع و به‌موقع، با تمامی فعالان صنعت ساختمان که قصد اطلاع‌رسانی شفاف در این حوزه دارند، همراه و همگام است.
همايش موسسه بتن آمریکا
شانزدهمین همایش سالانه موسسه بین‌المللی بتن آمریکا، ای‌سی‌آی (ACI) همزمان با روز ملی ایمنی در برابر زلزله و دهمین سالروز زلزله بم، در باشگاه شماره یک وزارت نفت برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، این همایش با همکاری مرکز تحقیقات بتن و انجمن علمی مهندسی بتن، دانشگاه علوم و توسعه پایدار آریا و سازه‌های بتنی ایران با هدف بررسی آینده بتن، ویژگی‌های بتن آماده، بازرسی فرآیند تولید بتن آماده مطابق با استاندارد 6044 و نقش افزودنی‌های شیمیایی و مکمل در نانو ساختار بتن آماده برگزار شد.همچنین بزرگراه طبقاتی صدر به‌عنوان پروژه برتر شانزدهمین همایش بتن و زلزله مورد تقدیر قرار گرفت.
کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ‌اس‌ای
به مناسبت سالروز فاجعه تأسف‌بار زلزله بم، «نخستین کنفرانس ملی مدیریت بحران و اچ‌اس‌ای (HSE) در شریان های حیاتی، صنایع و مدیریت شهری» در روزهای 4 و 5 دی‌ماه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، در مراسم افتتاح این همایش دو روزه، مهندس سید عباس جزایری، رئیس پژوهشکده و مرکز علمی کاربردی سوانح طبیعی که ریاست کنفرانس را نیز بر عهده داشت و حمزه شكيب، استاد دانشگاه و عضو سابق شوراي شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.
در این کنفرانس موضوعات مختلف در زمینه مدیریت بحران، شریان های حیاتی، صنایع و مدیریت شهری، مدیریت امدادگران، عملیات تریاژ، کنترل بیماری‌ها پس از زلزله، بازسازی مناطق زلزله زده، شناخت گسل‌ها، تجارب سایر کشورها در مدیریت بحران، اصول شهرسازي، علل ساخت و ساز‌هاي بي‌كيفيت و ...مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همایش «10 سال پس از زلزله بم، آموخته‌ها و گام های پیش رو
گذشت 10 سال از زلزله بم موجب شد تا موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله همایشی علمی را به‌منظور بررسی دست‌یافته‌های 10 سال اخیر در خصوص زلزله برگزار کنند.
به گزارش خبرنگار پيام ساختمان دکتر عباسعلی تسنیمی، رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، مهندس محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دکتر انصاری رئیس مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری از سخنرانان مراسم افتتاحیه همایش دو روزه «10 سال پس از زلزله بم، آموخته‌ها و گام‌های پیش رو» بودند که در دهمین سالروز زلزله بم، در محل پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و با هدف ارزیابی عملکرد پس از زلزله و آموخته‌های حاصل از آن و نیز تدوین و تحقق راهبردهای 12 ساله کاهش خطرپذیری لرزه‌ای در سطح منطقه (1392 - 1404) برگزار شد.
گسل‌های ایران و تهران، مصالح استاندارد و غیراستاندارد، لزوم رعایت مقررات در حوزه ساخت‌وساز، استانداردهای ساخت‌وساز و ایمن‌سازی، مقاومت ساختمان‌ها، ضرورت بهبود وضعيت ساخت‌وساز، اهمیت داده‌های لرزه‌ای و ایستگاه‌های مانیتورینگ و ... از موضوعات مورد بحث در این همایش بود.
همایش سازه و فولاد
با همکاری انجمن سازه‌های فولادی، مرکز تحقیقات راه، ساختمان و مسکن و سازمان نظام‌مهندسی استان تهران «چهارمین همایش سازه و فولاد» برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در مراسم آغازین این همایش دو روزه، که در روزهای 4 و 5 دی‌ماه در هتل المپیک تهران برپا بود، باقر زاده رئیس انجمن سازه‌های فولادی تهران و رضا حیدریون معاون فنی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران سخنرانی کردند.
ایرادات نقشه‌های ساختمانی و کنترل آنها، تعاملات نظام‌مهندسی با شهرداری، صدور شناسنامه فنی و ملکی، استفاده از مجری ذی‌صلاح، بازرسی های سازمان نظام‌مهندسی در زمینه گودبرداری و اسکلت های فلزی، کیفیت و مقاومت سازه‌های فولادی و ... از جمله موضوعات مطرح‌شده در این سخنرانی‌ها بود.