هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگاه تخصصي به نمایشگاه کاشی، سرامیک و چيني بهداشتي تهران

گروه بازار ساختمان: صنعت کاشی و سرامیک ایران با سرمایه گذاری بيش از 3.5 میلیارد دلاري و تولیدی معادل 450 میلیون متر مربع که صادراتی به ارزش 290 میلیون دلار را در کارنامه خود دارد، در جهان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده و شاید برای همین است که نمایشگاه بین‌المللی کاشی و سرامیک تهران از حیث وسعت و تعدد مشارکت کنندگان و نیز تنوع محصولات، بعد از نمایشگاه صنعت ساختمان بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی در عرصه مصالح ساختمانی محسوب می‌شود.

 مهندس بهنام عزیز زاده؛ مدیر عامل شرکت پویا نگار سرام پارسیان به عنوان مجري بیست و یکمین دوره نمایشگاه کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی تهران که از 28 تا 31 خرداد 92 در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می‌شود، چشم اندازی از نمایشگاه اختصاصی این صنعت را بیان می‌کند که حاوی نکاتی مفید نه تنها برای فعالان این صنعت بلکه برای همه فعالان عرصه اقتصادی است. عزیز زاده بسیار پر شور در مورد نمایشگاه کاشی و سرامیک سخن می‌گوید، به گونه اي که هر کسی برای بازدید از این نمایشگاه علاقه‌مند می‌شود.

پیام ساختمان:نمایشگاه کاشی و سرامیک تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 اگر دوره های نمایشگاه کاشی و سرامیک تهران را از نظر کمی و کیفی بررسی کنیم، خواهیم دید در ابعاد داخلی در همه زمینه‌ها مانند؛ غرفه آرایی تا تعداد شرکت‌ها و متراژ در خواستی با رشد همراه بوده است. فضای مفید این نمایشگاه در سال 91 سه هزار متر مربع بیشتر از سال 1390 بود و به بيش از  18 هزار متر مربع رسید اما در مقابل این رشد، میزان مشارکت بخش خارجی هم به لحاظ تعداد کشورها و هم به لحاظ متراژ نمایشگاهی در سال قبل نسبت به سال 1390 کاهش یافت و از 20 كشور به 9 کشور رسید. در مجموع به دلیل وضعیت ارز و مسائل بانکی و ... از میزان حضور بخش خارجی کاسته می‌شود. البته بیشتر مشارکت کنندگان خارجی از طریق نمایندگی‌هاي خود در ايران فعالیت می‌کنند. با این حال هر سال شاهد هستیم که شرکت‌های داخلی از نظر تنوع محصولات و شیوه ارائه آن  از سطح بالایی برخوردار هستند. به نحوی که شرکت‌های تولید کننده کاشی و سرامیک با بهره گیری از برترین فناوری‌های روز بهترین محصولات را در نمایشگاه عرضه کردند و همین امر فضای خوبی برای یک بازار رقابتی ایجاد مي نمايد.

پیام ساختمان:شرکت پویا نگارسرام پارسیان با چه رویکردی تاسیس شده و چه برنامه‌هایی دارد؟

مجوز تاسیس شرکت پویا نگارسرام پارسیان در سال 1390 به ثبت رسیده و به عنوان زیر مجموعه انجمن صنفي توليد كنندگان کاشی و سرامیک كشور وظیفه برگزاری نمایشگاه های تخصصی کاشی و سرامیک و برخی فعالیت‌های بازرگانی را طبق اساسنامه برعهده دارد، اما رویکرد اول این شرکت برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه کاشی و سرامیک تهران است که شروع کار آن نیز امسال خواهد بود. بنابراین با شناسایی نقاط ضعف و برطرف کردن و همچنين تقويت نقاط قوت جهت برگزاری یک نمایشگاه شايسته و موثر در شأن جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهیم کرد.

پیام ساختمان:تاکنون چه اقداماتی برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه انجام شده است؟

تهیه بروشوری به دو زبان فارسی و انگلیسی حاوی اطلاعات صنعت و نمایشگاه کاشی و سرامیک و توزیع آن میان همه سازمان‌ها و مراکز عرضه و توزیع محصولات کاشی و سرامیک و حتی سفارتخانه های کشورهای هدف از اقداماتی است که امسال برای اطلاع رسانی در زمینه نمایشگاه کاشی و سرامیک انجام شده است. در خصوص فضای نمایشگاهی امسال نیز مانند سال قبل است که سالن‌های 6-7-8-9- 10- 11- 12-13 -14-  15-27   و نیز سالن‌های سری 25 را در برمی گیرد و همه شرایط برای برگزاری یک نمایشگاه خوب آماده است.

پیام ساختمان: مهلت ثبت نام در نمایشگاه تا چه زمانی است؟ 

ثبت نام در نمایشگاه شروع شده و تا 10/2/1392 ادامه دارد. البته در صورت وجود تقاضای بالا احتمال تمدید این فرصت وجود دارد.

پیام ساختمان:از آنجا که ایران چهارمین تولید کننده این کالا در جهان است؛ نمایشگاه بزرگ کاشی و سرامیک و چيني بهداشتي تهران چه تفاوتی با نمایشگاه های منطقه مانند استانبول و قاهره یا شانگهای به عنوان فرصتی فرضی برای نمایش توان شرکت‌های داخلی دارد؟

همه شرکت‌ها تحلیل و آنالیزی از بازارهای هدف خود دارند و برخی از این نمایشگاه‌ها در کشورهایی برگزار می‌شود که نه تنها بازار هدف ما نیست بلکه بازار رقیب محسوب می‌شود. برای مثال كشورهاي ايتاليا ، اسپانيا ، ‌تركيه و چين از تولیدکنندگان بزرگ این محصول هستند، بنابراین جایگاه مناسبی برای حضور در آن کشورها و حتی نمایشگاه آنها نیست اما از طرف دیگر بیشتر صادرات ما به کشورهای عراق و افغانستان است، از این رو خود شرکت‌ها در این راستا برنامه ریزی می‌کنند.

پیام ساختمان:آیا اجاره اینترنتی غرفه‌هاي نمايشگاه امکان پذیر است؟

ثبت نام اینترنتی اگر چه تسریع کننده است اما به دلیل محدودیت‌های موجود در جانمايي و متراژ در خواستي متفاوت امکان پذیر نمي باشد. 

پیام ساختمان:آیا امسال هم بخشی از نمایشگاه به مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک و کالاهای مکمل صنعت مانند چینی بهداشتی و کابینت اختصاص دارد؟

از حضور همه کالاهای مرتبط با صنعت کاشی و سرامیک و نیز کالاهایی که مکمل هم هستند در این نمایشگاه استقبال می‌کنیم و این حضور موجب هم افزایی بیشتر و نیز رونق فزاینده نمایشگاه می‌شود. محصولاتی که از چيني بهداشتي ، وان و جكوزي ، شیر آلات، کابینت، آیینه  تا مواد اولیه و ماشين‌ آلات را در بر می‌گیرد.