تماشاگران بخشي از منظره

شمار نشریه : 175

با يك مداخله ساده در زمين اطراف بارانداز مارسِي در فرانسه، همكاران معماري فاستر با ايجاد پاويون بندر ويوكس، با بازتابي تحت لفظي از بندر، محيط اطراف آن را شاعرانه کرده‌اند. اين سايبان عظيم با ابعاد 46 در 22 متر، از فولاد ضد زنگ جلا خورده ساخته‌شده و تصويري معكوس از قسمت پياده رو و كناره آب در بندرگاه را به نمايش می‌گذارد.

اين پروژه بخشي از يك اقدام بزرگ‌تر در جهت بازسازي و مرمت دیواره‌های اسكله و تبديل اين محيط به فضاهاي قابل‌استفاده شهري می‌باشد كه با جابه‌جایی پلت فرم‌ها و مكان هاي اجتماعي به اين منطقه به اتمام خواهد رسيد.

طراحي سايت مجموعه توسط مايكل دسواين توسعه داده شده و شامل سطوحي با گرانيت ظريف می‌گردد كه همچون سنگ‌آهک زغالي به نظر می‌رسند. بافت برازنده ، اما خشنِ اين متريال ها به محل اجتماعات بندرگاه كشيده می‌شود و در سايبان صيقل داده‌شده آن، منعكس می‌گردد ؛ مكاني كه در آينده، محل اجتماعات، رويدادها، بازارهاي كوچك و برگزاري مناسبت هاي خاص خواهد بود.

درحالی‌که اين سايبان درخشان، در افق، تنها چون خطي نقره‌ای به چشم می‌خورد، تأثیر ساختار فولادي ِ سبک‌وزن آن، غیرقابل‌انکار می‌باشد. فضاي با شكوه بندرگاه دوچندان می‌گردد و رهگذرانش را دعوت می‌نماید تا با احترام و لذت بردن از کرانه‌های دريا، نظاره گر منظره‌ای باشند كه خود بخشي از آن را تشكيل می‌دهند.