چگونه ازمبل‌ها نگه‌داری کنیم

شمار نشریه : 175

گروه معماری و دکوراسیون: امروزه مبل و ميز ناهارخوری يكي از لوازم عادي و گاه ضروري خانه‌های ما شده و به هر خانه‌ای كه وارد می‌شویم، ميزهايي را می‌بینیم كه تعدادي صندلي دورشان چيده شده است. گاه اين وسايل چندان تناسبي هم با فضاي اتاق هاي نشيمن ندارد، پس اگر شما هم جزو آن گروهي هستيد كه می‌خواهید مبل و ميزي بخريد، حتماً فضاي خانه را در نظر بگيريد و مبلماني انتخاب كنيد كه براي شما مناسب باشد. همچنين بهتر است رنگ مبل خریداری‌شده با رنگ سالن يا نشيمني كه می‌خواهیم مبلمان را در آنجا قرار دهيم، هماهنگ باشد و خلاصه در يك كلام، مبل‌ها به كل خانه و ساير وسايل بيايد. اين يك طرف موضوع است، اما سوي ديگر اين بحث، نگهداري صحيح از مبلمان است كه به‌حق مهم تر از خريد آن است. اين كار در حقيقت نوعي هنر است كه باعث می‌شود اين وسايل عمري طولاني تر داشته و از جلوه و زيبايي آنها كاسته نشود، وگرنه شما هم به آن دست از خانم هاي خانه‌دار می‌پیوندید كه هر سال يك بار يا حتي كمتر از آن مبل‌ها را عوض می‌کنند و كلي به اقتصاد خانواده ضرر می‌زنند!

حتماً شما می‌دانید روش نگهداري از انواع مختلف مبلمان متفاوت است. اما جنس اين وسايل هر چه باشد يك اصل اوليه براي نگهداري آنها وجود دارد و آن اين كه مبلمان خود را در جايي بگذاريد كه در مقابل نور مستقيم خورشيد نباشد. زيرا در درازمدت آفتاب رنگ آنها را می‌برد، از رونق می‌اندازد و در طول زمان به وسايل خانه آسيب می‌رساند؛ همچنين اين قبيل وسايل نبايد در جاهاي خيلي گرم مثل نزديك رادياتور شوفاژ يا شومينه و بخاري قرار بگيرد، گرماي زياد باعث خشك و شكننده شدن چرم يا چوب می‌شود؛ به‌ویژه اگر مبلمان شما چرمي باشد در مجاورت گرما خيلي زود شكل و قيافه خود را از دست می‌دهد. همين موضوع در مورد لوازم چوبي صادق است. از سویي ديگر اين نوع اسباب خانه در مسير جريان هواي سرد هم نبايد قرار بگيرد. پس يادمان باشد گرما و سرماي بیش‌ازحد باعث خراب شدن مبلمان می‌شود. بنابراین آنها را در جايي قرار دهيد كه در زمستان و تابستان هواي معتدلي داشته باشد. براي نظافت مبلمان چوبي بهتر است آنها را با دستمالي خشك (دستمال متقالي اولويت دارد)، گردگيري كنيد. همچنين اگر مبلمان چرمي در خانه‌دارید آنها را نيز مرتب گردگيري كرده و حداقل هر سه ماه یک‌بار سطح آنها را به واكس مخصوص چرم آغشته كنيد. در صورت ريختن مايعات بر روي مبل، اول دستمالي خشك را روي محل قرار دهيد تا رطوبت آن را بگيرد. يادتان باشد هیچ‌وقت دستمال را روي رطوبت نكشيد بلكه فقط دستمال خشك را روي رطوبت بگذاريد و پس از مدتي برداريد، سپس با دستمال خشكي كه رنگ نمی‌دهد بقيه رطوبت به‌جامانده را خشک‌کنید. بهتر است بعد از خشک‌کردن كامل اگر قسمت چوبي مبل خيس شده بود، آن محل را با ماده مخصوص پوليش كنيد.

اگر قسمت هاي پارچه‌ای مبلمان كثيف شده است، حتماً آنها را با مواد استاندارد تميز كنيد؛ اگر هم لکه‌ای روي اين قسمت‌ها به وجود آمده از لكه برهاي مخصوص كه در بازار موجود است، استفاده كنيد.