هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخـرین اخبـار از کمیسیون عمران

تا پیش از این، حضور سید مهدی هاشمی در شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و نیز کمیسیون عمران مجلس، این فرصت را فراهم می‌کرد تا در یک ارتباط تلفنی، مهم‌ترین خبرهای هر دو حوزه را از وی دریافت کنیم. البته، اگرچه از چند روز پیش دوره ریاست مهندس هاشمی در سازمان نظام‌مهندسی به پایان رسیده، ولی وی به همراه بیژن زنگنه و اکبر ترکان یکی از سه نفری است که احتمال ریاست دوره جدید این سازمان را دارد. بررسی بودجه عمرانی در کمیسیون، تکلیف رئیس جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی و طرح‌های جدید دولت در رابطه با جایگزین مسکن مهر بهانه‌ای شد تا با وی گفتگوی کوتاهی داشته باشیم.    
پیام ساختمان: آخرین خبرها از بررسی لایحه بودجه را بفرمایید.
فعلاً لایحه در کمیسیون عمران در حال بررسی است و به خاطر این موضوع ما جلسات مکرری داریم و مرحله به مرحله لایحه را بررسی می‌کنیم و پیش می‌رویم. شما به این زودی نباید دنبال نتیجه نهایی باشید. الآن پیشنهادهای مختلفی در کمیته‌ها و کمیسیون‌های مختلف مطرح می‌شود، ضمن اینکه بودجه نهایی در کمیسیون تلفیق معلوم می‌شود. البته وقتی لایحه بودجه سالیانه به کمیسیون تلفیق می‌رسد حدود 50 درصد موضوع آن روشن شده است.
پیام ساختمان: ً آخرین تحولات لایحه تغییر قانون نظام‌مهندسی را بیان بفرمایید!
بررسی لایحه اصلاح قانون نظام‌مهندسی به مرحله جلسه نهایی رسیده است. البته ممکن است یک یا دو جلسه از کمیسیون عمران را به خودش اختصاص دهد که احتمال این کار بعد از بررسی لایحه بودجه خواهد بود.
پیام ساختمان: دولت طرح جایگزین مسکن مهر را به مجلس ارائه کرده است؟
متأسفانه هنوز طرح مسکن اجتماعی و یا هر طرح دیگری که جایگزین طرح مسکن مهر باشد به ما ارائه نشده است. قرار بود بعد از لایحه بودجه ارائه شود که ظاهراً با تأخیر مواجه شده است. البته ما هم خیلی عجله نداریم به دلیل اینکه اگر چنین طرحی هم ارائه شود باید بماند تا بحث و بررسی لایحه بودجه تمام شود. امیدواریم این تأخیر موجب شود کار کارشناسی دقیق تری صورت گیرد، ابعاد مختلف آن بررسی شود و مشکلات مسکن مهر به شکل شفاف مطرح شود و بعداً هم گفته نشود که ما با عجله طرح را تهیه کرده‌ایم.
پیام ساختمان: از انتخاب ریاست جدید شورای مرکزی چه خبری دارید؟
فکر می‌کنم در این هفته تکلیف ریاست دوره جدید مدیریت سازمان نظام‌مهندسی مشخص شود. سه نفری که رأی آورده و پیشنهاد آقای وزیر هستند، معرفی شده‌اند؛ فقط باید آقای رئیس‌جمهور حکم فرد مد نظر خودشان را امضا کنند.