هیچ جا بهتر از ایران نیست

شمار نشریه : 175

گروه گزارش: شوراي عالي نظارت بر اتاق بازرگاني و صنايع و معادن جمهوري اسلامي ايران، در جلسه مورخ 11/2/1380 به استناد ماده (3) آیین‌نامه اجرايي، تقويت تشكل هاي صادراتي مصوب 6/10/1379 شوراي عالي نظارت بر اتاق ايران، اساسنامه تشكل‌های صادراتي را تصويب كرد. پس از آن اولین «تشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی» در اتاق بازرگانی استان تهران ايجاد شد که اين امر راه را برای بقيه استان‌ها هموار کرد. يكي از علل تصميم دولت بر ايجاد این‌گونه تشکل‌ها، تقاضاي مداوم خدمات فني و مهندسي بود كه با رشد مناطق صنعتي در كشور به طور روزافزون احساس می‌شد. در حقيقت جهت انجام اين مهم، شركت‌هاي قديمي و جدیدالتأسیس مهندسي در شاخه صنعت گرد هم جمع شدند تا به‌صورت يك مجموعه واحد بتوانند از عهده تقاضاي بازار برآيند. امروزه تشكلهاي صدور خدمات فني و مهندسي در چندين استان كشور مسئول ايجاد هماهنگي‌هاي لازم برای این امر هستند و استان فارس یکی استان های فعال در این حوزه است.
 تشكل صادرات خدمات فني و مهندسي استان فارس، زيرمجموعه سازمان بازرگاني (اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان) و تحت نظارت خانه صنعت و معدن فارس است. این مجموعه دارای 60 عضو فعال در زمینه‌های مختلف برق، الکترونیک، مخابرات، رایانه، انبوه‌سازی مسکن، صنایع شیمیایی، نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع غذایی، معدنی، فلزی، عارضه‌یابی و نوسازی کارخانه‌ها، مهندسی ساختمان (طراحی، نظارت و اجرا)، معماری، سازه و ماشین‌آلات کارخانه‌ها و ... است.برای آگاهی از فعالیت تشکل‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی استان‌ها، در این شماره ، سراغ یکی از اعضای هیئت‌مدیره این تشکل در استان فارس رفتیم.
مهندس ساسان فروتن علاوه بر این سمت، انبوه‌ساز و خزانه‌دار انجمن انبوه‌سازان استان فارس، نماینده انجمن کارفرمایی در اداره کار استان، عضو کمیته آموزش سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در استان فارس و عضو هیئت‌مدیره اتاق بازرگانی، صنایع و معادن شیراز است و البته در زمینه برگزاری نمایشگاه و همایش نیز در سطح استان فعالیت می‌کند.
پیام ساختمان: چه شد که تشکلی برای صدور خدمات فنی و مهندسی در استان فارس ایجاد شد؟
هدف از تأسیس این تشکل، جمع‌آوری نیروهای فنی است که توان ورود به عرصه‌های خارج از کشور در امر صدور خدمات فنی و مهندسی اعم از محاسبه، اجرا، نظارت و سرمایه‌گذاری دارند. استان فارس با 20 هزار عضو سازمان نظام‌مهندسی و همچنین سایر تشکل‌ها نظیر انجمن انبوه‌سازان و گروه‌های دیگر که در زمینه‌های الکترونیک، پالایشگاه و نفت و ساختمان و ... در استان فعال هستند، پتانسیل بسیار خوبی برای این امر دارد. مثلاً یکی از اعضای این تشکل حدود یک سال پیش توانست قرارداد ساختمانی بسیار بزرگی را در کشور عراق منعقد کند.
پیام ساختمان: تا به حال چه اقداماتی برای این امر انجام داده‌اید؟
کارهایی که در این زمینه انجام‌شده حضور در نمایشگاه‌های خارجی، دعوت از هیئت های سیاسی و رایزنی‌های اقتصادی از سایر کشورها نظیر چین، کره، ترکیه عراق، کشورهای حاشیه‌ای خلیج‌فارس، پاکستان و افغانستان بوده و تلاش شده تا با این کشورها ارتباط بگیریم. همچنین با هماهنگی استانداری فارس، بودجه‌ای برای تقویت این تشکل اختصاص داده شده که برنامه راهبردی کوتاه‌مدت و درازمدت آن در حال تهیه است. در شرایط فعلی هدف این است که در وهله اول بانک اطلاعاتی از اعضای استانی و توانایی‌هایشان و بعد بانک اطلاعاتی از شرایط کشورهای هدف و نوع و نحوه ورود به این کشورها، امکانات مورد نیاز و نحوه ارتباط با آنها و ... تهیه کنیم. این امر نیازمند احداث چند دفتر در عراق، افغانستان و کشورهای حاشیه‌ای خلیج‌فارس است که به ما نزدیک هستند و مشکل کمتری با آنها داریم. همین‌طور تلاش کرده‌ایم تا ارتباط های مختلفی بگیریم. مثلاً آقای دکتر عبده تبریزی را به شیراز دعوت و همایشی برگزار کردیم و پیگیر حضور دکتر روستا و دکتر اعرابی و سایرین هستیم تا همکاران ما با نحوه ورود به بازارها در کشورهای دیگر آشنا شوند که این همایش‌ها تاکنون تأثیر بسیار خوبی داشته است.
پیام ساختمان: اگر سؤال شود که چرا به دنبال فعالیت در خارج از کشور هستید درحالی‌که در داخل نیاز و البته مشکلات زیادی در امر ساخت‌وساز داریم چه پاسخی می‌دهید؟
مشکل ساخت و سازهای ما در استان و همین‌طور در کل کشور این است که کارها با نظارت و هدایت دولت قبل انجام شد، یعنی همه چیز از قبل تعیین‌شده و قیمت‌ها مقطوع بود و امکانات موجود با افزایش قیمت‌ها هماهنگ نبود. مثلاً قرارداد سازه‌ای که ما در کشور خودمان با متری 300 هزار تومان بسته و با تکنولوژی نوین که از خارج وارد کرده‌ایم در حال اجرا است،  را می‌توانیم باقیمت مترمربعی 700 دلار در کشورهای مجاور ببندیم! می‌بینید که تفاوت قیمت بسیار زیاد است. با سیاست انقباضی دولت قبل در مسکن مهر که قیمت‌ها را محدود کرد تمام سازنده‌ها و انبوه‌سازان و شرکت های پیمانکاری داخلی دچار مشکل شدند. خیلی‌ها کارهایشان پیشرفت خیلی خوبی داشته ولی با توجه به افزایش قیمت مصالح و اینکه در برابر افزایش قیمت ساخت مقاومت می‌شد ، همه در آستانه نابودی قرار گرفته‌اند. کسی که 1000 واحد در داخل کشور و 300 واحد در خارج از کشور بسازد، تفاوت مالی این دو پروژه او را به این سمت می‌برد که دیگر در داخل کشور فعالیت نکند. این موجب نگرانی است و گرنه اگر دولت در زمینه فنی و مهندسی سیاست آزاد را در پیش بگیرد و ملاک، قیمت تمام شده باشد و واقعیت‌ها در نظر گرفته شود هیچ جا بهتر از ایران برای انجام کارهای اجرایی و عمرانی نیست.
حسن اجرای کارهای فنی و مهندسی در خارج از کشور این است که سرمایه و سود به داخل کشور برمی‌گردد و نیروهای فنی را هم درگیر می‌کند، یعنی علاوه بر سودآوری برای کشور، تأمین اشتغال هم می‌کند. چون نیروهای متخصص و حتی کارگران فنی مورد نیاز پروژه‌ها در آن مناطق وجود ندارد. از طرف دیگر اگر ما حضور موفق فنی و مهندسی در کشوری داشته باشیم زمینه برای ورود سایر نیروها در بقیه زمینه‌ها هم فراهم می‌شود.
پیام ساختمان: نمایشگاه‌های ایران در خارج از کشور چه قدر در این امر موثر هستند؟
قطعاً حضور ما در نمایشگاه‌های خارجی می‌تواند زمینه را برای صدور خدمات فنی و مهندسی فراهم کند. مثلاً فعالیت های فنی و مهندسی ما در کشور عراق از نمایشگاه بیگ فایو (Big 5) با حضور غرفه تشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی و اعضای آن در چهار سال پیش استارت خورد. وقتی ما در کشوری حضور پیدا می‌کنیم می‌فهمیم در آنجا چه امکاناتی هست و چه نوع اجرایی برای آنجا مناسب است. بنابراین بسیار مهم و تاثیر گذار است اگر با برنامه وارد بشویم و حداقل های مورد نیاز در حضورهایمان، نظیر وب سایت مناسب، کاتالوگ، کارت و سایر ابزارها و وسایل را داشته باشیم.