هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جایگاه انبوه‌سازان در قانون نظام‌مهندسی

گروه گزارش: اولین روز دی‌ماه92 اعضای هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان، طی انتخاباتی داخلی مشخص شدند. اما با توجه به مشکلات ریز و درشت این تشکل تخصصی و مهم، انتشار این خبر بلافاصله این سؤال را به ذهن می‌آورد که اعضای هیئت‌رئیسه جدید با تورم سال های اخیر و افزایش شدید قیمت نهاده‌های ساختمانی که عملاً امکان فعالیت و حتی عمل به تعهدات دولتی را از اعضای این تشکل گرفته چه خواهند کرد؟ همین موضوع باعث شد سراغ چند تن از اعضای هیئت‌رئیسه جدید برویم و به‌عنوان اولین سؤال، بپرسیم که از دید آنها مهم‌ترین اولویت های کانون سراسری انبوه‌سازان در دوره جدید چه باید باشد. مهندس حسن محتشم که از استان تهران به‌عنوان نایب‌رئیس هیئت‌مدیره، مهندس فرشید پور حاجت که از استان خوزستان به‌عنوان دبیر و سید محمد مرتضوی که از استان گلستان به‌عنوان خزانه‌دار انتخاب شده‌اند به این سؤال پاسخ گفتند:
منتظریم وزارتخانه جواب بدهد
نایب‌رئیس هیئت‌مدیره کانون انبوه‌سازان مسکن با اشاره به این که تغییرات اخیر در هیئت‌رئیسه کانون انبوه‌سازان به خاطر این بوده تا این کانون فعال تر از گذشته عمل کند و بتواند پاسخگوی مطالبات استان های عضو باشد، گفت: انجمن های استانی توقع و انتظارشان از این تغییرات این است که هیئت‌مدیره جدید حقوق حقه انبوه‌سازان ، به‌ویژه در جهت تثبیت جایگاه انبوه‌سازان در قانون و در ارتباط با دولت را از طریق ارتباط و تعامل با وزارت راه و شهرسازی به‌دست بیاورد.
حسن محتشم با اشاره به اینکه جایگاه قانونی انبوه‌سازان در قانون از سال 1374 همچنان معلق بوده و آئین‌نامه آن نوشته نشده است، گفت: اخیراً سازمان نظام‌مهندسی ساختمان لایحه‌ای یک فوریتی را در مجلس به تصویب رسانده و متأسفانه در این امر هم انبوه‌سازان نتوانسته‌اند از حقوق عقب‌افتاده شان دفاع کنند.
عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: الآن مجموعه انبوه‌سازان کشور از طریق نمایندگان استانی‌شان تغییراتی در هیئت‌رئیسه انبوه‌سازان به وجود آورده‌اند و الآن هم انتظار دارند که حقوق و خواسته‌هایشان را از طریق دولت محقق کنند تا بتوانند به وظایف اجتماعی خودشان نسبت به قبل بهتر عمل کنند.
نایب‌رئیس هیئت‌مدیره کانون انبوه‌سازان مسکن با اشاره به نامه‌ای که خود وی به‌عنوان نماینده صنف انبوه‌ساز کشور به وزیر راه و شهرسازی نوشته، گفت: توقعات و خواسته‌های انبوه‌سازان شامل معوقات و ضرر و زیان آنها در مسکن مهر هم می‌شود.
مهندس محتشم گفت: یکی از درخواست های ما رفع مشکل در قیمت ساخت مسکن مهر است و راهکارهای آن را هم ارائه کرده‌ایم و منتظریم تا وزارتخانه راه و شهرسازی به ما جواب بدهد.
عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: حرف ما این نیست که فقط قیمت ساخت را بالا ببریم بلکه نظرمان این است که ما و وزارت راه و شهرسازی کار کارشناسی کنیم و بر اساس منطق، نظر هم را بپذیریم و اگر هم آنها ما را قانع کردند ما می‌پذیریم.
انبوه‌سازان جدی گرفته شوند
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن با بیان این که تشکل های تخصصی صنفی مثل کانون سراسری انبوه‌سازان به‌عنوان بازوی دولت‌ها هستند، گفت: مهم‌ترین بحث از بدو تأسیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن این بوده که بتوانند دولت را متقاعد کنند تا در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری های کلان بخش مسکن، حضور داشته باشند و جدی گرفته شوند.
فرشید پورحاجت با اشاره به مشکلات بزرگی که در حال حاضر در صنعت ساختمان کشور وجود دارد، بخش مسکن کشور را در دیدی کلی به دو بخش مسکن دولتی و مسکن بخش خصوصی تقسیم کرد و گفت: متأسفانه در چند سال اخیر بخش مسکن دولتی در مسکن مهر خلاصه شد و به ساخت مسکن توسط بخش خصوصی هم چندان توجه نشد درحالی‌که هر یک از این بخش‌ها مشکلات خاص خودش را دارد.
عضو انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان با بیان اینکه اولویت اصلی و اهتمام کامل کانون سراسری باید این باشد تا مشکلات و چالش‌های موجود را مرتفع کند، وضعیت انبوه‌سازان در قانون نظام‌مهندسی را بزرگ‌ترین مشکل برشمرد و گفت: به نظر من در حال حاضر اولویت اصلی فعالیت کانون باید اصلاحات قانون نظام‌مهندسی باشد که در دستور کار کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است.
مهندس پور حاجت با انتقاد از یک فوریت لایحه اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در مجلس گفت: تغییرات و اصلاحات چنین قانونی قطعاً نیاز به زمان کافی دارد.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن ثبات وضعیت انبوه‌سازان در قانون نظام‌مهندسی را بزرگ‌ترین و بهترین کاری برشمرد که کانون سراسری انبوه‌سازان می‌تواند در شرایط فعلی انجام دهد و افزود: حتماً لازم است هیئت‌رئیسه جدید کانون در فرایند اصلاح و تغییر قانون ورود و در ساختار جدید آن جایگاه واقعی خودش را تثبیت کند.
از ظرفیت انبوه‌سازان غفلت شده است
خزانه‌دار هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: مهم‌ترین مسئله به نظر من هویت دادن به تشکیلات انبوه‌سازان است.
سید محمد مرتضوی با اشاره به اینکه ماده یک قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان تمام تشکل های حرفه‌ای مهندسی و اصناف مرتبط با صنعت ساخت‌وساز را معرفی کرده است، گفت: قرار بود در همان سالی که آن قانون تصویب شد، مطابق ماده 29 آن، آئین‌نامه مشخصی هم برای صنوف وابسته تهیه و تنظیم شود که تا به امروز این ظرفیت همین‌طور باقی‌مانده و از آن غفلت شده است.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان گلستان با بیان اینکه امروزه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که بخشی از نظامات مهندسی است جایگاه خودش را پیدا کرده و تشکیلات بزرگی دارد و برکارها مسلط است، افزود: تشکل‌های حرفه‌ای انبوه‌سازان که بخش قابل‌توجهی از بار اجرا را بر دوش و در صحنه‌های اجرایی به شکل مستقیم حضور دارند متأسفانه از این ظرفیت غفلت کرده‌اند و نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خودشان را پیدا کنند.
مهندس مرتضوی با تاکید بر اینکه کانون سراسری انبوه‌سازان باید به سمتی برود که برنامه مشخص و مدون و جایگاه قانونی برای انبوه‌سازان تعریف شود، گفت: در این صورت هم انبوه‌سازی هویت می‌یابد و هم انبوه‌سازان از بلاتکلیفی خارج می‌شوند چون در حال حاضر مشخص نیست که انبوه‌سازان چه کاره هستند! مثلاً برای آنان پروانه کار صادر می‌شود بدون اینکه حوزه کارکرد آن پروانه مشخص شده  باشد.
خزانه‌دار هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان در پایان گفت: تا زمانی که انبوه‌سازان جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده باشند انجام هر کار دیگری به در بسته زدن است.