هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

90 درصد نقشه‌ها ایراد دارند

گروه بازار ساختمان

چهارمین همایش سازه و فولاد، چهارم و پنجم دی ماه با همکاری انجمن سازه‌های فولادی ، مرکز تحقیقات راه، ساختمان و مسکن، سازمان نظام‌مهندسی تهران، دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، تربیت مدرس و فعالان عرصه ساخت وساز، در هتل المپیک تهران برگزار شد. اسد اله باقر زاده رئیس هیئت‌مدیره انجمن سازه‌های فولادی تهران و محمد رضا حیدریون معاون فنی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران از جمله سخنرانان روز نخست این همایش بودند.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، رضا حیدریون معاون فنی و مهندسی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با اعلام اینکه نزدیک به 90 درصد نقشه‌ها دارای ایرادات کلی یا جزئی است، گفت: سازمان نظام‌مهندسی از ابتدای امسال برای رفع این مشکل کنترل نقشه‌ها را شروع کرده است. حیدریون بر ضرورت تعاملات با شهرداری تاکید کرد و افزود: با این تعاملات صدور شناسنامه فنی برای ساختمان‌هایی که بالای دو هزار متر مربع است اجباری شده و امیدواریم این عدد به ساختمان‌های بالای 1000 متر کاهش یابد اما باید توجه داشت که بیش از 90 درصد ساختمان های ما کمتر از 1000متر است. وی ادامه داد: 73 درصد از ساختمان‌ها بدون استفاده از مجری ذی‌صلاح ( اعم از مهندس یا کاردان فاقد صلاحیت) ساخته می‌شود که امیدواریم با حضور مجری ذی‌صلاح این مشکل برطرف شود.

حیدریون در خصوص بازرسی‌های سازمان نظام‌مهندسی نیز گفت: از آذرماه سال گذشته تاکنون 12 هزار گودبرداری را بازرسی کرده‌ایم؛ ضمن اینکه بر اساس آمار سازمان آتش‌نشانی، بیش از 50 درصد از حوادث گودبرداری کاهش یافته است.

معاون فنی و مهندسی سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه از ماه گذشته سازمان نظارت مهندسی بازرسی های اسکلت فلزی را مورد توجه قرار داده است،گفت:اگر اسکلت فلزی در کارخانه ساخته نشود مشابه بتن‌هایی است که در کارگاه ساختمانی تولید می‌شود. بنابراین رویکرد به سازه‌های فولادی می‌تواند کیفیت ساختمان‌ها را به شدت افزایش دهد. ازاین‌رو با همکاری کمیته مصالح نظام‌مهندسی و انجمن سازه‌های فولادی سعی داریم تا کیفیت و مقاومت سازه‌های فولادی را با جدیت افزایش دهیم.‌

حیدریون با اشاره به فقدان شرکت های دارای صلاحیت در زمینه مقاوم‌سازی از جامعه مهندسان درخواست کرد که همه تلاش خود را برای افزایش کیفیت ساختمان‌ها به کارگیرند.