هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تامین مالی مسکن با سرمایه خارجی

گروه بازار ساختمان: اقتصادی که با رکود مواجه شده و بازار مسکنی که نیازمند تأمین مالی به‌منظور افزایش تولید مسکن به دلیل رشد شدید تقاضا می باشد انگیزه خوبی است برای جستجوی راهکارهای جایگزین. قطعا در این شرایط راهکارهای سنتی پاسخ نمی دهد و باید به روش های جدید رویکرد نشان داد، اما چگونه؟

یک راهکار این است که مسیرهای تأمین مالی را بر اساس روش های روز دنیا متنوع سازی کرد. سرمایه‌گذاری خارجی نیز بخشی از این مسیر است. اما سؤال این است که سرمایه‌گذاری خارجی در ایران چه فرصت‌ها و چالش‌هایی دارد و چه میزان می‌توان آن را مفید دانست. این موارد محور گفتگوی ما شد با مهندس یوحنا دانیلزاد ، ایرانی مقیم اروپا که برای سرمایه‌گذاری به ایران آمده و می‌تواند پلی میان بازارهای ایران و اروپا باشد. این فعال اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ما به نکات مثبتی اشاره کرده است که با هم می‌خوانیم.

پیام ساختمان: امکان سرمایه‌گذاری خارجی برای تأمین مالی ساخت‌وساز در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در خصوص امکان ورود سرمایه‌های خارجی می‌توان گفت: ما دارای این امکان هستیم که با سرمایه و منابع خود بسیاری از طرح های ساخت‌وساز را تأمین مالی کنیم. همچنین کارآفرینی وظیفه ما می‌باشد تا با این اقدام بسیاری از مشکلات برطرف شود . اگر این کار صورت گیرد، همان هدفی که رئیس‌جمهور محترم ایران فرمودند؛ یعنی کاهش نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی، به‌صورت خودکار در ایران تحقق می‌یابد. باید وظیفه هر ایرانی مقیم خارج از کشور باشد که با سرمایه‌های خود کارآفرینی کند.

پیام ساختمان: به نظر شما اروپاییان تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند؟

اروپایی‌ها به معنای واقعی کلمه آماده هستند تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند یا به ارائه خدمات فنی بپردازند. چرا که آنها با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و بازار ایران برای آنها می‌تواند بسیار مفید باشد. بسیاری از بخش های عمرانی ایران نیازمند بودجه هستند. بنابراین با وجود همه مشکلاتی که در گذشته در روابط بین‌المللی وجود داشت باز هم این پتانسیل وجود دارد. ازاین‌رو اگر در ایران از ورود سرمایه و تخصص خارجی حمایت شود می‌توان امیدوار بود که شش ماه تا یک سال آینده اولین نتیجه این رویکردها را ببینیم.

مشکلاتی که غربی‌ها در جهان عرب و کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان دارند ازیک‌طرف و موقعیت خوب و امنیت و آرامش ایران از طرف دیگر موجب جذابیت آن برای سرمایه‌گذاری شده است. ضمن اینکه ایرانیان نیز معتقدند: اگر کشورهایی مانند آلمان و سوئد صنعتی را به‌دست بگیرند به نحو احسن و با حداکثر تعهد کار را انجام می‌دهند و کیفیت تولیدات آنها با بسیاری از کشورها مانند امریکا ، چین و هند متفاوت است. بااین‌حال باید عرض کنم که «درک متقابل» در همکاری های بین‌المللی بسیار اهمیت دارد و این نکته را نباید در خصوص همکاری های اقتصادی از نظر دور داشت.

پیام ساختمان: چه منظوری از اصطلاح درک متقابل دارید و شما چه اقدامی در این زمینه انجام می‌دهید؟

از کودکی به اروپایی‌ها آموزش داده می‌شود و حتی سالمندان نیز موظف به رعایت این آموزه‌ها هستند که زمانی می توانی ادعای حق بکنید که حق دیگران را نیز محترم بشمارید و این احترام متقابل سبب پیشرفت امور می‌شود.بنابراین یکی از تسهیلاتی که می‌تواند موجب گسترش درک متقابل شود این است که مسیر ورود و خروج متخصصان کشورهای دیگر تسهیل شود. ازاین‌رو ما برنامه‌ریزی کردیم تا پایان سال 1392 شش گروه بیست نفره از متخصصان اروپایی را در زمینه صنعتی و سرمایه‌گذاری به ایران بیاوریم. یکی از مواردی که می‌تواند به گسترش روابط کمک کند این است که با امکاناتی مانند گسترش توریسم زمینه‌های تغییر بدبینی به خوشبینی را فراهم کنیم.

پیام ساختمان: رفت‌وآمد‌ها چه تأثیری می‌تواند در همکاری های طرفین داشته باشد؟

رفت‌وآمد اروپاییان از این نظر دارای اهمیت است که می‌تواند دیدگاه‌های اقتصادی را به یکدیگر نزدیک کند و پیش‌فرض های منفی از میان می رود. ازاین‌رو آشنایی نزدیک از طریق سیستم های گردشگری می‌تواند در ابعاد اقتصادی و سرمایه‌گذاری تأثیرگذار باشد.