هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظام‌مهندسی همدان پیشرو در اجرای مقررات

گروه گزارش: پنج دی‌ماه، سالروز زلزله بم، در تقویم به نام روز ملی ایمنی در برابر زلزله نام‌گذاری شده است، به همین مناسبت با دکتر سعید سعیدی جم، عضو هیئت‌مدیره و رئیس گروه تخصصی عمران سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان همدان گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که متن زیر حاصل این مصاحبه است.

پیام ساختمان: وضعیت کیفی ساخت و سازها در استان همدان و میزان ایمنی آنها در مقابل زلزله چگونه است؟

سازمان نظام‌مهندسی ساختمان متولی اجرای مقررات ملی ساختمان در کشور بوده و با تدوین و ارتقای این آئین‌نامه‌ها در سال‌های اخیر روند بسیار مناسبی در زمینه ضوابط و قوانین انجام شده است. خوشبختانه سازمان استان همدان از جمله سازمان‌های پیشرو در اجرای قوانین و مقررات بوده و به طور خاص در رشته سازه ضمن کنترل نقشه‌ها در سازمان، کلیه ضوابط و آئین‌نامه‌های مربوط همچون آئین‌نامه 2800، مبحث 5،6،7، 8، 9و10مقررات ملی به‌صورت جدی کنترل می‌شود. در زمینه نظارت هم سال‌هاست که با حضور مهندسین ناظر کیفیت نظارت به‌وسیله واحد کنترل مضاعف سازمان بررسی و ارزیابی می‌شود، لذا در این بخش نیز اجرای نقشه‌های مصوب سازه که ایمنی در برابر زلزله را تضمین می‌کند کنترل می‌شود. راه‌اندازی کنترل کیفیت بتنی، جوش و انجام آزمایش‌های ژئوتکنیک نیز ضامن کیفیت مصالح و انتخاب پارامترهای صحیح طراحی بوده است. مجموعه این شرایط استان همدان را که در پهنه‌ای از خطرپذیری متوسط تا بسیار زیاد در برابر زلزله قرار دارد تا حد زیادی به‌خصوص در شهر همدان ایمن کرده است، اما متأسفانه در برخی شهرستان‌ها، شهرها و روستاها اجرای ضوابط و کنترل کیفی دچار مشکل است که با همکاری شهرداری‌‌ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این روند باید بهبود یابد.

پیام ساختمان: چه نکاتی در زمینه ایمنی در برابر زلزله در استان همدان مغفول مانده است؟

شناسایی دقیق گسل‌ها و میزان ریسک فعالیت آنها به‌خصوص در بعضی شهرها با خطرپذیری بسیار زیاد مانند نهاوند از نکات مهمی است که نیاز به حرکت و حساسیت جدی دارد. حرکت در جهت سبک‌سازی و استفاده از تکنولوژی و مصالح نوین خصوصاً در حوزه مهندسی سازه، البته روند مناسبی طی کرده است اما هنوز نیاز جدی ایمنی سازی سازه‌ها در برابر زلزله است. زیرا چنانکه می‌دانید هرچه سازه سبک‌تر باشد نیروی کمتری در زلزله تحمل خواهد کرد. از طرف دیگر سهل‌انگاری بعضی از شهرداری‌ها در عدم جلوگیری از ساخت و سازهای غیر فنی و اضافه طبقات یا ساخت‌های غیرقانونی ساختمان‌ها، محل تأمل است که در این زمینه مراجع ذی‌ربط استان اعم از شورای فنی استان، اداره کل راه و شهرسازی و استانداری همدان باید اقدام جدی نمایند. ساخت پروژه‌های بااهمیت خیلی زیاد بر گسل‌ها یا مناطق با پتانسیل لغزش یا روانگرایی و سایر ناپایداری‌ها از مواردی است که در صورت بروز زلزله مشکلات را چند برابر افزایش می‌دهد.

پیام ساختمان: گروه تخصصی سازه نظام‌مهندسی ساختمان استان همدان در این زمینه‌ها چه گام‌هایی برداشته است؟

راه‌اندازی واحدهای کنترل نقشه سازه در کلیه شهرهای استان همدان که نمایندگی سازمان دایر است، از اولین اقدامات گروه تخصصی سازه در سال جاری بوده است. ایجاد گروه‌های کنترل مضاعف سازه در شهرستان‌ها، همچنین برگزاری سمینارهای آموزشی در خصوص روش‌های نوین تحمل نیروهای زلزله همچون دیوار برشی فولادی، تکنولوژی جدید، اجرای سقف‌های بتنی و سیستم‌های پیش‌تنیده از مهم‌ترین فعالیت‌های گروه تخصصی ماه‌های اخیر است.

تدوین ضوابط مربوط به مجریان ذیصلاح در جهت حضور و فعالیت جدی‌تر و راه‌اندازی کمیته‌ای برای کنترل عملکرد مجریان حقیقی و حقوقی پروژه‌های ساختمانی افزایش کیفیت سازه‌ها در برابر خطر زمین‌لرزه را در پی خواهد داشت. برگزاری جلسات با مراجع ذی‌ربط برای جلوگیری از تخلفات فنی سازه‌ای در استان از دیگر اقدامات این گروه تخصصی بوده است. در مجموع روند ارتقای کیفی سازه‌ها در استان همدان یک روند رو به رشد است که این امر مرهون زحمات همه اعضای سازمان خصوصاً مهندسین عمران اعم از طراحان، ناظرین و مجریان در سال‌های متمادی است. امیدواریم با تصویب ویرایش چهارم آئین‌نامه 2800 در سال جاری گام مهم دیگری در ایمن‌سازی لرزه‌ای سازه‌ها بر داشته شود.