هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حق رای نظام مهندسی در کمیسیون‌ها

گروه ساخت‌وساز: اهمیت و نقش نظام‌مهندسی ساختمان‌ در ساخت وساز بر هیچ‌کس پوشیده نیست به گونه‌اي كه چنانچه قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به‌درستی اجرا شود، می‌توان گفت ساخت و سازها استاندارد می‌شوند. دوره پنجم شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان رو به اتمام است و باید منتظر رأی رئیس‌جمهوری برای انتخاب رئیس دوره ششم باشیم. سؤالی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که عملکرد دوره پنجم تا چه اندازه انتظارات را برآورده کرده و دوره ششم باید چه رویه‌ای در پیش بگیرد. به همین منظور پیام ساختمان به سراغ رئیس نظام‌مهندسی ساختمان استان‌هاي لرستان، ايلام و زنجان رفته و گفتگویی با آنها ترتیب داده است.

ایجاد وحدت رویه

علی حیدر عبدی‌پور، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان لرستان دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: در طول یک سالی که بنده به‌عنوان رئیس نظام‌مهندسی استان لرستان حضور داشتم دوره پنجم، پایه و اساس کار برای انجام موارد قانونی نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان را فراهم کرده است. يکی از مهم‌ترین اقدامات دوره پنجم شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان تنظیم "نظام‌نامه" و "شیوه‌نامه‌هایی" است که به نوعی باعث ایجاد هماهنگی بین استان‌ها برای انجام امور می‌شود. البته این موضوع تهیه و تدوین‌شده ولی به مرحله اجرا نرسیده است.

وی اضافه کرد: شورای مرکزی دوره ششم باید به دنبال یک برنامه‌ریزی کلی برای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان سراسر کشور باشد و با بهره‌گیری از تجربیات استان‌های موفق، از آزمون‌وخطا جلوگیری کند و چارچوبی مبتنی بر قانون برای تمام سازمان‌ها تعریف شود.

علی حیدر عبدی‌پور خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها یک سری وظایف مرتبط با سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دارند؛ اعتقاددارم با برنامه‌ریزی‌های شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌توان در جهت تقویت این ارتباطات گام‌های ارزنده‌ای برداشت. در استان‌ها می‌توان یک کمیته مشترک از شهرداری، نظام‌مهندسی و معاونت عمرانی استانداری‌ها تشکیل داد تا هماهنگی بیشتری را در اجرای تصمیمات شاهد باشیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان در پایان گفت: اعتقاددارم در تمام کمیسیون‌هایی که در خصوص ساخت‌وساز تصمیم‌گیری می‌شود از جمله کمیسیون ماده پنج لازم است نظام‌مهندسی حضور داشته و از حق رأی برخوردار باشد.

نقطه عطف نظام‌مهندسی

تاجبخش، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان‌ استان ایلام در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان اینکه شورای مرکزی دوره پنجم اقدامات قابل قبولی در بخش سخت‌افزاری انجام داده است، گفت: شورای مرکزی دوره پنجم توانست پس از مدت‌ها، ساختمان‌ مستقلی برای نظام‌مهندسی فراهم کند و به نظرم این نقطه عطفی در تاریخ نظام‌مهندسی به شمار می‌رود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان‌ استان ایلام ادامه داد: از نظر نرم‌افزاری کمیسیون‌های متعددی تشکیل شد و به جهت اینکه رئیس شورای مرکزی تعامل خوبی با نهادهای دیگر داشت، توانست اهداف سازمان را به پیش ببرد. علاوه بر این، تعامل خوبی با سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها برقرار کرد.

وی در رابطه با انتظارات از شورای مرکزی ششم نظام‌مهندسی گفت: انتظار بنده به‌عنوان رئیس نظام‌مهندسی ساختمان استان ایلام این است که اولاً این تعامل افزایش پیدا کند و کمیسیون های تخصصی که توسط شورای مرکزی برگزار می‌شود افزایش یابد، ضمن این که محل برگزاری این کمیسیون‌ها به‌تناسب میزان تخصص و توانایی استان‌ها مشخص شود.

تاجبخش اضافه کرد: متأسفانه در برخی موارد بین قوانین نظام‌مهندسی و شهرداري اختلاف وجود دارد و در برخی موارد شاهد موازی کاری‌هایی هستیم. بنابراین دو راه برای حل مشکل وجود دارد؛ راه اول این است که قوانین تغییر کند و راه دوم ایجاد تعامل برای حل اختلافات است. از آنجایی که تغییر قوانین پروسه‌ای زمان بر است، بنابراین ایجاد تعامل می‌تواند بسیار موثر واقع شود که شورای مرکزی می‌تواند باعث تقویت این تعامل شود.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان‌ استان ایلام در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه تغییر قانون چقدر به بهبود وضعیت نظام‌مهندسی و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز کمک می‌کند ،گفت: واقعیت این است که این اصلاحات کمک چندانی به بهبود وضعیت نمی‌کند . در مقدمه اصلاحیه این قانون اشاره‌ای به اصل 44 و کیفیت ساخت‌وساز شده اما در متن اصلاحیه بهبود وضعیت اجرای قانون نظام‌مهندسی دیده نمی‌شود. چند مورد اصلاحیه طرح نیز بیشتر ساختار اداری سازمان نظام‌مهندسی را بهبود می‌بخشد.

وی ادامه داد: بعد از 17 سال، فرصتی برای تغییر قانون پیش آمد و متأسفانه تغییراتی که مد نظر قرارگرفته هیچ دردی از نظام‌مهندسی و وضعیت ساخت‌وساز کشور دوا نمی‌کند.

ذبیح‌ا... تاجبخش اضافه کرد: هیئت‌رئیسه نظام مهندسی چند مورد اصلاح را جمع‌بندی و در صحن شورای مرکزی اعلام کرد و ما در مقابل عمل انجام‌شده قرار گرفته ایم. از طرفی عنوان کرده اند که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی صحبت شده و از ما خواسته‌اند که تغییرات باید محدود باشد. در کل می‌توانم بگویم غیر از بند چهارم، ساير اصلاحات دردی از نظام‌مهندسی دوا نمی‌کند . در جلسه‌ای هم که تشکیل شد، بیشتر روی کلمات بحث شد تا محتویات تغییرات.

وی در پایان گفت: در دوره ششم شورای مرکزی نظام‌مهندسی انتظار داریم که اهداف سازمان و در نهایت کیفیت ساخت‌وساز در نظر گرفته شود نه اهداف حزبي و شخصی.

مسائل فني ملاك باشد

احد محمدی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان زنجان در گفتگو با خبرنگار ما گفت : دوره پنجم شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان نسبت به دوره قبل عملکرد بهتری داشت. در دوره پنجم به دلیل حضور افراد جوان و با انگیزه و همچنین قدرت سیاسی که رئیس سازمان داشت، باعث شد بسیاری از کارها پیش برود. البته این کارها در مقابل کارهایی که باید دوره ششم انجام شود، به‌منزله شروعی برای ادامه راه است.

وی ادامه داد: هدف اصلی از تشکیل نظام‌مهندسی ساختمان، ساماندهی مهندسان و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز کشور است و نظام‌مهندسی باید با سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط، ارتباط بیشتری برقرار کند تابتوان دراستان‌ها راحت‌تر کار کرد. اگر مقررات ملی ساختمان در کشور اجرا نمی‌شود یک طرف آن به ضعف شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان بر می‌گردد.

محمدی در رابطه با اصلاحات قانون نظام‌مهندسی گفت؛ تغییراتی که در قانون نظام‌مهندسی اعمال شد ، کار خوبی بود اما اولویت با ساختمان نبود، موارد دیگری که در درجه دوم اهمیت هستند ، مطرح شد؛ فرصتی بود که تغییرات مهم ‌تری در قانون ایجاد کنیم. به طور کلی می‌توانم بگویم همین هم خوب است، امیدواریم با توجه ویژه‌ای که وزیر راه و شهرسازی به‌نظام مهندسی دارد، بخش ‌های دیگري که اولویت‌دارند هم اصلاح شوند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان زنجان اضافه کرد: از دوره ششم شورای مرکزی نظام‌مهندسی انتظار داریم موضوعات به‌صورت فنی و مهندسی بررسی شود و در بررسی فقط مسائل فنی را ملاک قرار دهیم، شوراي مركزي به دلیل جایگاهی که دارد، شرح وظایف نانوشته‌ای را مورد توجه قرار دهد و رسیدن به حد غايي قانون نظام‌مهندسی مد نظر قرار گیرد.