هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

استقبال عراق از فولاد ایران

گروه بازار ساختمان رکود دنباله‌دار بازار فولاد، فعالان این بازار بزرگ را به فکر انداخته تا راهکارهای اجرایی برای خروج از رکودی سنگین که دامن‌گیر معاملات مقاطع فولادی شده را جستجو کنند. برخی به فکر صادرات‌اند و بعضی تغییر مسیر سنتی بازار فولاد را با استفاده از امکانات فضای مجازی دنبال می‌کنند. بااین‌حال اکثر کارشناسان بازار فولاد معتقدند با توجه به شرایط اقتصادی کشور تا پایان سال رونقی در این بازار دیده نمی‌شود اما با توجه به بودجه سال آینده که اخیراً در قوه مقننه در دست بررسی است می‌توان افزایش حجم معاملات بازار فولاد را در سال آینده پیش‌بینی کرد.

بخش تولید و توزیع فولاد در تحولات نوین بازاری همیشه پیشتاز بوده است. برای نمونه‌ می توان به نقش این صنعت در ایجاد بورس کالا و عرضه محصولات فولادی در تالار فلزات آن بازار اشاره کرد. در حال حاضر هم رویکرد به تجارت الکترونیک (E commerce )سایت بها که به یُمن همکاری انجمن تولیدکنندگان فولاد و اتحادیه کشوری فروشندگان آهن و فولاد فراهم شده است. گام بزرگی که برای افزایش سهم ایران در این نوع فعالیت اقتصادی در جهان است.

بها کلید خورد

محمدصادق چیت‌ساز عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد با بیان اینکه بازار «هوشمند فولاد ایران» تنها مرجع رسمی برای انجام معاملات فولاد در فضای مجازی است به خبرنگار پیام ساختمان گفت: این بازار که در قالب «سایت بها» می‌باشد مورد تأیید انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و اتحادیه کشوری فروشانگان فولاد و تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی ادامه داد: در نشست اعضای هیئت‌مدیره اتحادیه‌های استانی آهن و فولاد در تهران در خصوص استفاده از این سایت و مزایای آن اطلاع‌رسانی و تبادل‌نظر شد.

این کارشناس بازار با بیان اینکه بازار هوشمند فولاد ایران تداخلی با فعالیت‌‌های بورس کالا ندارد اظهار داشت: باید نگاه بلندمدت داشت ، همیشه شرایط بازار فلزات با رکود همراه نیست و با ایجاد رونق واردات مقرون‌به‌صرفه شده و می‌تواند رقیبی برای تولیدات داخلی شود ازاین‌رو اگر بخش زیادی از تقاضای مصرفی فولاد به سمت «بها» که بازاری شفاف است سوق یابد، ضمن آنکه مانع بسیاری از سفته‌بازی‌ها خواهد شد می‌تواند بازاری باثبات برای تولیدکنندگان به وجود آورد.

وی با اعلام انجام اولین معامله رسمی در این سایت گفت: چند ظرفیت میلگرد از کارخانه «صبا فولاد زاگرس» یک تعاونی از طریق این سایت خریداری شد. وی توضیح داد: هر ظرفیت فولاد به معنای 24 هزار تن فولاد است.

چیت‌ساز با بیان اینکه تنها تولیدکنندگان ، اعضای اتحادیه فروشندگان فولاد و نیز خریداران عمده می‌توانند از این سایت خرید کنند تاکید کرد: برنامه ما این است که انبوه‌سازان، پیمانکاران ساختمانی و تعاونی‌هایی که در زمینه ساخت‌وساز فعالیت دارند فولاد مورد نیاز خود را از این سایت خریداری کنند تا هم بازار فولاد با معاملات شفاف تر شود و هم با قیمت های رقابتی و کمتر از بازار سنتی، رونق به بازار فولاد بازگردد.

مزیت استفاده فروشندگان از سایت بها

وی با اشاره به‌رسمی بودن معاملات در بازار هوشمند ایران تاکید کرد: انجام معاملات در سایت «بها» می‌تواند مشکلاتی که فروشندگان فولاد در خصوص مالیات بر ارزش‌افزوده در سراسر کشور داشته‌اند را برطرف کند چرا که میزان و قیمت خریدوفروش فولاد در سایت به‌صورت رسمی ثبت می‌شود و مورد تأیید دولت است.

وی ادامه داد: این سایت علاوه بر آنکه می‌تواند برای بازار داخلی مورد استفاده قرار گیرد قابلیت‌هایی برای صادرات نیز دارد و در آینده بخش های عربی و انگلیسی نیز در آن راه‌اندازی خواهد شد.

این کارشناس بازار فولاد با بیان اینکه سایت بها به‌صورت آزمایشی با انجام موفق اولین معامله چند ظرفیت فولاد افتتاح شد، تاکید کرد: در آینده این سایت می‌تواند زمینه‌ساز خروج بازار فولاد ایران از شرایط رکود باشد. این در حالی است که چند سایت دیگر نیز از طریق اینترنت اقدام به‌واسطه گری برای فروش فولاد می‌کنند.

مشاور رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد در این خصوص گفت: تنها مرجع رسمی برای فروش دیجیتال فولاد که مورد تأیید تشکل های تولیدکننده و توزیع‌کننده و نیز دولت می‌باشد همین سایت بها ست و در این سایت بانکداری الکترونیکی معتبر نیز در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص وضعیت فولاد تاکید کرد: بازار فولاد همچنان در شرایط رکود به سر می‌برد و از نکات جالب این است که هر کیلوگرم بیلت 1525 تومان و هر کیلوگرم میلگرد تولید ذوب‌آهن اصفهان 1670 تومان اما میلگرد سایر کارخانه‌ها 1650 تومان است.

بازار اقلیم کردستان و صادرات فولاد ایران

در همین حال، لغو محدودیت‌ها برای صادرات مقاطع فولادی می‌تواند خبر خوبی برای تولیدکنندگان و تجار بین‌المللی فولاد ایران باشد چرا که در گذشته به بهانه‌هایی مانند حمایت از بازار داخلی ( که البته برای چند ماه گذشته فاقد تقاضای بسیار بوده است) از صادرات این کالا ممانعت می‌شد.

در همین رابطه ساعدی از کارشناسان بازار فولاد در خصوص صادرات به عراق اظهار داشت: شرایط برای صادرات مقاطع فولادی به اربیل عراق خوب است و با توجه به رفع محدودیت‌ها برای صادرات فولاد می‌توان به خوبی از این بازار استفاده کرد. وی در پاسخ به این سؤال که قیمت بالای برخی از محصولات فولادی تولید ایران در مقایسه با سایر تولیدات چرا بازار اربیل اقدام به واردات فولاد از ایران کند؟ تصریح کرد: رقیب عمده ایران در بازار اقلیم کردستان عراق تنها ترکیه است اما کردهای عراق علاقه بیشتری به خرید از ایران دارند و این امر حتی برای برخی از مقاطع فولادی تولید ایران با قیمت بالاتر نیز صدق می‌کند. وی تاکید کرد: استقبال بازرگانان اربیل در نشستی که با بازرگانان ایرانی داشتند موید این مطلب است.