هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیامدهای فروش مسکن مهر

شهلا روشنی

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم از آزادسازی خریدوفروش مسکن مهر خبر داد و اعلام کرد که به‌زودی این بخشنامه‌ به شهرهای جدید ابلاغ می‌شود. دولت قبل در آخرین روزهای فعالیت خود درخواست آزادسازی زمین‌های مسکن مهر را طی لایحه‌ای به مجلس فرستاد که این اقدام مخالفان و موافقانی داشت و هر کدام استدلال خود را بیان کردند. در شرایط فعلی که دولت یازدهم از توقف ثبت‌نام و کلنگ زنی مسکن مهر جدید سخن می‌گوید، مسئولان وزارت راه و شهرسازی شرایط را برای آزادسازی معاملات فراهم دیده‌اند، این در حالی است که طی 5 سال اخیر 2میلیون و 200هزار خانواده به‌عنوان متقاضی مسکن مهر در انتظار دریافت مالکیت قطعی واحدهای خود بوده‌اند و تاکنون حدود یک میلیون واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده‌شده و مابقی واحدها با تعهد دولت جدید در حال ساخت است. به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی تکمیل برخی از این پروژه‌ها 3سال زمان می‌برد؛ باوجود این معاملات برای متقاضیان و دارندگان مسکن مهر آزاد می‌شود تا مالکان آن اختیار بیشتری نسبت به دارایی خود داشته باشند. در این زمینه عده‌ای این اقدام را موجب تسریع در ساخت واحدهای نیمه‌تمام می‌دانند و در شرایطی که دولت یازدهم قصد ندارد با استقراض از بانک مرکزی و تزریق پول به تکمیل واحدهای مسکن مهر بپردازد، تأمین منابع مالی پروژه‌های باقی‌مانده مسکن مهر با چالشی جدی مواجه شده است. عده دیگری مشکلات را بسیار گسترده‌تر عنوان می‌کنند.بر آن شدیم تا نظر نمایندگان و کارشناسان را در این زمینه جویا شویم که آیا آزادسازی معاملات مسکن مهر اقدامی کارشناسی شده است یا شتاب‌زده. با ما همراه شوید:

آزاد سازی مسکن مهر نقض غرض است

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل اقتصادی در‌باره مزایای آزادسازی معاملات مسکن مهر به پیام ساختمان گفت: آزادسازی خریدوفروش مسکن مهر به خریداران این امکان را می‌دهد تا به نقدینگی خود دسترسی پیدا کنند. وی ادامه داد: این حرکت از لحاظ اقتصادی آثار متنوعی دارد، زیراکسانی که از لحاظ مالی توانایی بهتری دارند به نقدینگی خود دست پیدا می‌کنند و با افزایش دارایی خود به مراکز شهر نقل‌مکان می‌کنند. این کارشناس اقتصادی ادامه داد: برخی افراد هم به این بازار به‌عنوان سرمایه نگاه خواهند کرد، به‌خصوص اشخاصی که به نام افراد نیازمند مسکن مهر خریده بودند، از این فرصت طلایی به ثروت های خوبی دست خواهند یافت. وی توضیح داد:آزاد سازی مسکن مهر نقض غرض است، زیرا سیاست‌ مسکن مهر از ابتدا این بود که بهای زمین از معادله قیمت مسکن حذف شود و نقشی در قیمت مسکن نداشته و در نتیجه مسکن با بهایی پایین‌تر عرضه شود. اکنون با این اقدام بهای زمین دوباره در معادله قیمت مسکن وارد ‌و به افزایش قیمت مسکن مهر منجر می‌شود. زنگنه با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه خریدوفروش مسکن مهر باعث ارزان شدن قیمت مسکن می‌شود،گفت: این‌گونه اظهارات سندیت ندارد زیرا هر صاحب مسکن مهری که بخواهد ملکش را بفروشد مطمئناً به تسهیلات دریافتی از دولت بی‌توجه خواهد شد و مبنای ملکش را نرخ بازار تعیین خواهد کرد؛ درصورتی‌که دولت برای ساخت مسکن مهر تلاش کرد تا به ارزان‌ترین شکل در اختیار مردم نیازمند قرار گیرد .

بازار سیاه مسکن از بین می رود

نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی در واکنش به آزاد شدن خریدوفروش مسکن مهر، به خبرنگار پیام ساختمان گفت: با توجه به اینکه ساخت مسکن مهر در دولت یازدهم متوقف شده است، به نظر نمی‌رسد آزادسازی خریدوفروش این طرح تأثیر منفی بر روی بازار مسکن داشته باشد. نبی‌الهی احمدی افزود: با سنددار شدن مسکن مهر و واگذاری واحدهای این پروژه به افراد غیر، هم ارزش مالی این طرح افزایش خواهد یافت و هم دست دلالان از بازار مسکن کوتاه خواهد شد. وی تصریح کرد: خریدوفروش مسکن مهر امری مثبت ارزیابی می‌شود، چرا که در حال حاضر بسیاری از نقل و انتقالات مسکن مهر به‌صورت غیرقانونی انجام می‌شود، ازاین‌رو با اجرایی شدن این طرح بازار سیاه مسکن از بین خواهد رفت.

تأثیری در قيمت‌ مسکن ندارد

عبدالکريم حسين زاده ، نایب‌رئیس کميسيون عمران مجلس در واکنش به آزاد شدن خریدوفروش مسکن مهر، گفت: نمي‌توان ملکي را به‌صورت قانوني به شخصي واگذار کرد، اما حق خریدوفروش آن را از وي سلب نمود، ازاین‌رو به نظر مي‌رسد آزادسازي خریدوفروش مسکن مهر امري قانوني و به‌حق است.نماينده مردم نقده و اشنويه در مجلس شوراي اسلامي، افزود: بدون شک با آزادسازي خریدوفروش مسکن مهر نوعي نگراني نيز در جامعه و بازار مسکن ايجاد خواهد شد، چرا که اين امر ممکن است باعث ورود برخي افراد سودجو به اين بازار شود.حسين زاده اظهار کرد: متأسفانه برخي افراد سودجو با ورود به بازار مسکن واحدهاي آن را از اقشار ضعيف جامعه خريداري کرده‌ و با قيمت‌هاي جديد به فروش می‌رسانند که اين يکي از مشکلات طرح مسکن مهر محسوب مي‌شود، لذا دولت قبل از آزادسازي خریدوفروش مسکن مهر بايد سدي در برابر تخلفات ايجاد کند. نایب‌رئیس کميسيون عمران مجلس، خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد آزادسازي خریدوفروش مسکن مهر هيچ تأثیری در قيمت‌هاي بازار مسکن نداشته باشد.

به مسکن بی‌مهر تبدیل خواهد شد

احمد مشیری ، کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال که به نظر شما دلیل اصلی آزادسازی خریدوفروش مسکن مهر چیست ؟گفت: مطمئناً ورود بخشی از مسکن های مهر به بازار خریدوفروش می‌تواند در عرضه مسکن و کنترل قیمت آن تأثیر مستقیم داشته باشد چرا که در حال حاضر مسکن در رکود شدیدی قرار دارد و آزادسازی معاملات مسکن مهر می‌تواند با جذب سرمایه‌گذاران، تلنگری به بازار خوابیده مسکن بزند. وی افزود: هرچند ورود سرمایه‌گذاران به مسکن مهر باعث گران تر شدن و افزایش جمعیت شایانی می شود اما به‌هرحال قیمت های مسکن مهر بسیار متعارف تر از خرید ،رهن و اجاره مسکن در مراکز شهرها است، البته لازم است ؛ دولت برای مسکن مهر نرخی متعارف تعیین کند. این کارشناس مسکن ادامه داد: نگرانی بسیاری از کارشناسان نسبت به آزادسازی مسکن مهر ، در خصوص افزایش قیمت این مکان‌ها است ما نگرانیم از اینکه فلسفه وجودی مسکن مهر به خطر بیفتد و محتاجان واقعی نتوانند چهاردیواری تهیه کنند.مشیری تصریح کرد: اگر پای سرمایه‌گذاران و دلالان به مسکن مهر باز شود، به مسکن بی‌مهر تبدیل خواهد شد. در این خصوص دولت باید قبل از آزادسازی معاملات ،راهکارهای های قانونی و پر قدرت برای مقابله با محتکران ،سرمایه‌داران سودجو و دلالان بی‌انصاف اتخاذ کند و تمام مسئولین این عبارت را که مسكن مهر تنها اميد اقشار آسيب‌پذير و كم‌درآمد جامعه براي خانه‌دار شدن است را مد نظر قرار دهند و آنها را با پیشنهاد های غیرعلمی ناامید نکنند.به عقیده من، آزادسازی معاملات مسکن مهر می‌تواند با ایجاد رونق متقاضیان را به خارج از شهرها بکشاند و در این صورت فروشندگان و انبوه‌سازان برای بازگشت منابع مالی خود قیمت‌ها را کاهش می‌دهند ،بنابراین کاهش قیمت 25 تا 30درصدی در داخل شهرهای بزرگ و افزایش 10تا 15 درصدی در شهرهای اقماری خواهیم داشت.

افزایش مهاجرت به شهرها

مجید شریفی ، کارشناس مسکن تنها مشکل آزادسازی معاملات مسکن مهر را مهاجرت بیشتر به شهرها و استقبال از واحدهای ارزان‌قیمت دانست و گفت:مطمئناً قیمت های مسکن مهر هر چند هم گران تر شود ارزان تر از مراکز شهرهاست و این امر باعث می‌شود که بسیاری از ساکنان روستاها و شهرهای کوچک ابتدا وارد این شهرهای اقماری شده و سپس وارد مراکز شهری شوند که بار سنگینی بر مراکز شهرها تحمیل می‌کند.

سازندگان مجبورند قیمت‌ها را کاهش دهند

خراسانی، مالک مسکن مهر با بیان این مطلب که آزادسازی خریدوفروش مسکن مهر از فروش قولنامه‌ای این واحدها جلوگیری می‌کند، به پیام ساختمان گفت: قبل از آزادسازی نیز خریدوفروش مسکن مهر انجام می‌گرفت پس چه بهتر که به شکل قانونی انجام شود. وی افزود: عرضه مسکن باعث رونق بازار و افزایش ساخت‌وساز می‌شود و در آینده نزدیک کاهش قیمت های خوبی در تمام شهرها خواهیم داشت. این شهروند ادامه داد: در حال حاضر رشد بنگاه‌های املاک در شهرهای جدید پرند و پردیس گواه این موضوع است که بازار دلالی بسیار در این شهرها داغ شده و متقاضیان خرید که از آشفتگی بازار مسکن تهران و نرخ های صعودی ناامید شده‌اند به این بازارها پناه می برند.

تکلیف مهر مشخص شود بعد آزادسازی کنید

پارسا حیدری، متقاضی مسکن مهر پرند با بیان این مطلب که بنده نه تنها از طرف خودم بلکه از طرف کسانی که 70 درصد قیمت مسکن مهر را پرداخته‌اند، به این آزادی سازی معترضیم. دولت در حالی از آزادسازی مسکن سخن می‌گوید که نتوانسته به وعده‌های خود در خصوص تحویل فازهای مسکن پرند در شهریورماه جوابگو باشد . وی با ابراز ناراحتی به پیام ساختمان گفت: بنده و بسیاری از هم دردهای من به اعتبار وعده‌های مسئولین برای اقساط آخر مسکن مهر مقروض شدیم و حال نه تنها متضرر شده‌ایم بلکه آبروی ما هم در خطراست؛ حال از مسئولین می‌خواهم پاسخ دهند به چه دلیل وقتی تکلیف متقاضیان و ثبت‌نام‌هایی که مجبور هستند با وجود مشکلات در مسکن مهر ساکن شوند را مشخص نمی‌کند اما هر لحظه یک پیشنهاد غیرتخصصی و غیرعلمی در مورد مسکن مهر می‌دهند!