هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تولید دانش را از انحصار دولت خارج کنیم

تولید دانش را از انحصار دولت خارج کنیم

ششمین جشنواره بین‌المللی برترین‌های پژوهش با حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، احمد مسجد جامعی رئیس شورای شهر تهران، محمود عسکری آزاد جانشین معاون رئیس‌جمهور در امور توسعه مدیریت و توسعه انسانی، دکتر صدری مدیر منطقه‌ای ایسسکو (ISESCO) و سید موسی پورموسوی رئیس کمیته علمی جشنواره روز 25 آذر در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد افتتاح شد.

در این جشنواره دو روزه که با شعار شکوفایی شهری برگزار شد ، در مجموع 2 هزار اثر از داخل و خارج کشور مورد داوری قرار گرفتند. همچنین بیانیه لوان کلوس، رئیس سازمان اسکان بشر و قائم‌مقام دبیر کل سازمان ملل متحد نیز توسط دکتر یار زاده قرائت گردید.

شهر برای انسان است

احمد مسجدجامعی در سخنان خود بر ضرورت بهره‌گیری از فعالیت‌های پژوهشی در اجرای پروژه‌های شهری تصریح کرد و ادامه داد: مدیریت شهری تنها مدیریت عمرانی نیست و شهر در کالبد فیزیکی خلاصه نمی‌شود، در واقع باید به این موضوع توجه شود که انسان برای شهر نیست بلکه شهر برای انسان است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه؛ باید بکوشیم در هر فعالیت شهری رضایت شهروندان را درک کنیم و ارتقای محیط‌زیست در اولویت کاری قرار گیرد،افزود: مبنای فعالیت شهر باید بر اساس محور توسعه اجتماعی و انسانی باشد و در واقع توسعه کالبدی، مکمل این دو موضوع است.

مسجد جامعی با اشاره به برنامه پنج ساله دوم شهر تهران گفت: در این برنامه چند محور به‌عنوان رویکرد مورد توجه قرار دارد که از آن جمله می‌توان به مسئله سلامت، عدالت و کاهش فاصله جنوب و شمال، و همچنین رویکرد مشارکت بخشی اشاره کرد.

تولید علم را از انحصار دولت خارج کنیم

محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: هر دولت و جامعه‌ای اگر بخواهد مسیر پیشرفت و عدالت را طی کند ناگزیر است به مراکز جمعیتی و انسانی توجه داشته باشد.

وی افزود: مهم‌ترین چالش ما در شهر، مسئله محیط‌زیست و توجه به کرامت انسانی است و برای برطرف نمودن این مشکلات نیازمند پژوهش و تحقیق برای یک تصمیم مهم هستیم.

شهردار تهران با اشاره به نیاز شهر تهران به‌کارهای میدانی گفت: نباید از تحقیقات و تجربه دیگر کشورها که بومی‌سازی نشده‌اند، استفاده کنیم چرا که این امر ما را دچار مشکل خواهد کرد، اما آنچه ما امروزه نیاز داریم روش تولید علم و نظام‌مندی تولید علم است و در واقع باید به گونه‌ای کارکنیم که پژوهش و علم کارایی لازم را داشته باشند. قالیباف با بیان اینکه: نباید تحقیقات و تولید دانش در انحصار دولت باشد و باید این موضوعات را از انحصار دولت خارج کنیم،خاطرنشان کرد: هفته پژوهش فرصت خوبی است که مدیران اجرایی به مباحث پژوهشی توجه ویژه‌ای کنند و ما نیز اعتقادداریم : از تحقیقات و پژوهش‌ها در صحنه اجرا استفاده کنیم و شکاف بزرگ بین علم و دانش و اجرا برطرف شود.