هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آخوندي حرفش را به كرسي نشاند

حوادث ناشی از گودبرداری غیراصولی در كشور و به‌ویژه تهران به داستانی تکراری و البته فراموش‌شدنی تبدیل شده است. وقوع حادثه سعادت‌آباد و مرگ چندین کارگر، وقوع حادثه بلوار فردوس و مرگ پنج نفر، وقوع حادثه تهران‌پارس و تخریب ساختمان پنج طبقه ،حادثه مسجد حضرت رقیه (س) با شش کشته و حادثه ریزش ساختمانی در خیابان دماوند که جان یک پیرزن 63 ساله و یک کودک دو ساله را گرفت، مشتي از خروار‌ها حوادث گودبرداری غیراصولی بودند كه خانواده‌هاي زيادي را داغدار كرد.

هر بار كه حوادث گود‌برداري در كشور اتفاق افتاد، سر و صداي رسانه‌اي در رابطه با عوامل بروز حادثه شكل گرفت اما بعد بدون اينكه سهم سازمان‌هاي مرتبط از جمله نظام‌مهندسی و شهرداري مشخص شود، پايان یافت. اين ماجرا آن‌قدر ادامه پيدا كرد تا ريزش گود‌ها تبديل به يك اصل و عادت شد، و مرگ و مير‌هاي ناشي از آن طبيعي جلوه مي‌كرد. در اين ميان وزارت راه و شهرسازي هم به‌عنوان نهادي كه بايد نظارت عاليه بر ساخت‌وساز‌ها داشته باشد، با سكوت خود مهر تأییدی بر رفتار‌هاي غیرقانونی نهاد‌ها مي‌زد.

سهل‌انگاري مسئولان و در رأس آنها وزارت راه و شهرسازي باعث شد تا در تاريخ 16 مهرماه مصادف با يازدهمين همايش روز بتن، خبرنگار پيام ساختمان از عباس آخوندي كه حدود يك ماه بود سكان وزارت راه و شهرسازي را در دست گرفته بود سؤال كند: چرا وزارت راه و شهرسازي در حوادث ناشي از گود‌برداري‌هاي غیراصولی مداخله نمي‌كند؟ آخوندي هم در پاسخ به اين سؤال گفت: نظارت چنانچه مورد خلافي مشاهده شود به‌طورقطع به گود‌برداري‌هاي غیراصولی ورود مي‌كنيم و اقدامات لازم را انجام مي‌دهيم.

حادثه ایران‌زمین و اتفاقاتي كه پيرامون آن رخ داد، اگر چه خسارت جاني در پي نداشت اما خبرساز شدن آن آخوندي را به صرافت انداخت، و در نتیجه شوراي عالي و معماري و شهرسازي با رياست وزير راه و شهرسازي آن‌چنان كه آخوندي پيش تر عنوان كرده بود، به موضوع گود‌برداري ورود كرد. از جمله اخباري كه باعث حساسيت وزير راه و شهرسازي شد، اين بود كه مجوز اولیه این پروژه پنج‌طبقه زیرزمین و سه‌طبقه تجاری بوده است که بعد با توافق شهرداری و کمیسیون ماده پنج با دو پروانه دیگر به 10 طبقه زیرزمین و 27 طبقه تجاری و هتل ارتقاء يافته است. ضمن اينكه بحث‌هاي ديگري مبني بر توافق مالك پروژه ایران‌زمین با شهرداري در رابطه با تأمین تجهيزات پروژه صدر مطرح بود كه البته از سوي شهرداري رد شد.

بنابراين ششمین جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی ایران روز دوشنبه به ریاست وزیر راه و شهرسازی، مسئولان ذی‌ربط استان، شهرداری تهران، اعضاي شورا تشکیل و گزارش تفصیلی حادثه فروریزی گود پروژه ایران‌زمین طرح شد که این گزارش از جنبه انطباق با ضوابط معماری و شهرسازی و مقررات مصوب طی طرح‌های جامع و تفصیلی تهران با دستور عباس آخوندي توسط دبیرخانه شورای‌عالی معماری و شهرسازی تهیه شده بود؛ همچنین از حیث فرایند صدور مجوزهای ساخت و جنبه‌های بااهمیت فنی توسط کارشناس متخصص نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان ،مأموریت یافته از سوی وزیر، تهیه شده بود؛ علاوه بر اين مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی نیز گزارشی از جنبه‌های بااهمیت فنی این حادثه به شورا ارائه داد.

در نهایت شورای عالی معماري و شهرسازی صورتجلسه شماره 514 کمیسیون ماده 5 شهر تهران مورخ 30/7/92 در خصوص احداث پروژه ایران‌زمین در شهرک قدس را لغو و مقرر کرد شهرداری تهران ظرف مدت 10 روز پیشنهاد جدیدی در خصوص اراضی مذکور به شورای عالی شهرسازی ارائه نماید.

حادثه ایران‌زمین باعث شد تا جمله « به گود‌برداري‌هاي غير اصولي ورود مي‌كنيم» وزير راه و شهرسازي در آزموني بسيار مهم قرار بگيرد؛ آزموني كه به نظر می‌رسد وزير كنوني بر خلاف نيكزاد كه همواره به حوادث گودبرداری بی‌اعتنا بود و وزارت راه و شهرسازي را به "وزارت مسكن مهر، تبديل كرده بود، از آن سربلند بيرون آمده است. ما هم اين ميزان توجه وزير راه و شهرسازي را ارج مي‌نهيم و اميدواريم اين كار آغازي بر پايان گود‌برداري هاي غیراصولی در كشورمان باشد

حماسه اقتصادی به پوچی نبرید

البته در پی انتشار این خبر بابک زنجانی، سرمایه دار بزرگ و مالک این پروژه در صفحه فیس بوک خود به این اقدام واکنش نشان داد. او در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت: پروژه ایران زمین با سرعت پیش خواهد رفت سلیقه و احترام به عقاید مسوولین واجب است ولی قبلا باید فکر می کردند و مجوز نمی دادند.

زنجانی تاکید کرد: بعد دو سال که ٤٠٠ میلیارد تومان نقد گرفتند و رای کمیته داده اند و ٤٧٠٠٠ کامیون خاکبرداری شده و ٩٠٠ میلیون یورو هزینه شده امکان این زورگوی های سیاسی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه «سرمایه گذاران ایرانی را به خاطر قدرت نمایی نمی توانند به چالش بکشند» یادآوری کرد: «سورینت اجازه زور گویی و حرف غیر منطقی به هیچ کس نخواهد نداد کسی نمی تواند حماسه اقتصادی موظف شده امسال را که به عهده مردم و سرمایه گذاران است را به پوچی ببرد.»