از بین بردن آلودگی های مخفی خانه

شمار نشریه : 174

گروه معماری و دکوراسیون: وسایل خانه، از کاناپه گرفته تا اجاق‌گاز و حتی کاسه داغ سوپ، محلی برای جمع شدن مواد شیمیایی خطرناکی است که بر سلامتی انسان‌ها تأثیر منفی دارد. این سموم باعث افزایش حساسیت‌ها و حتی تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و کمک می‌کند تا راحت تر ویروس‌هایی همچون سرماخوردگی و آنفلوانزا شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در این مطلب سعی خواهیم کرد به مکان‌هایی در خانه اشاره کنیم که حاوی مواد شیمیایی سمی است و البته راهکارهایی هم برای مقابله با آن ذکر خواهیم کرد.در این شماره با سموم و آلودگی‌ها و خطراتی که مبلمان ، لامپ‌ها و پرده‌های حمام برای ما دارند و راهکارهای مقابله با آن آشنا می‌شویم.

کاناپه و مبلمان

در تحقیقات مشخص‌شده ؛ مواد بازدارنده قابل اشتعالی که در مبلمان و کاناپه‌ها استفاده می‌شود، شیمیایی است. وقتی روی این کاناپه‌ها با خیال راحت لم داده‌ایم و خوراکی می‌خوریم، از طریق گردوخاک روی آن خطر جذب این مواد شیمیایی نیز وجود دارد.

راهکار مقابله

کاهش میزان گردوغبار با جارو کردن مبل با جاروبرقی های دارای فیلتر هوا می‌تواند خطر جذب این مواد شیمیایی را کاهش دهد و ازآنجاکه این مواد از طریق گردوخاک روی دست و بدن ما می‌نشینند، با شست و شوی مداوم دست‌ها می‌توانید امکان آلوده شدن به آن را کاهش دهید. این کار همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز می‌شود.

لامپ

ما هیچ‌گاه تصور نمی‌کنیم که لامپ هم می‌تواند منبع آلودگی در خانه باشد. در معرض نور بودن در طول شب باعث به هم خوردن نظم شبانه‌روزی فعالیت های داخلی بدن و در نتیجه، افزایش امکان ابتلا به سرطان می‌شود.

راهکار مقابله

اگر مجبور به شب کاری هستید، سعی کنید تا حد امکان میزان نور را کاهش دهید و چراغ های کمتری را روشن کنید. اگر نگران نور تیر چراغ‌برق های بیرون هستید که به داخل اتاق‌خواب شما می‌تابد، بهتر است پرده‌ها را به طور کامل بکشید تا نور به طور مستقیم وارد نشود.

پرده حمام و کاغذدیواری

در ساخت پلاستیک برای افزایش میزان انعطاف‌پذیری، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این مواد نه تنها در پرده‌های حمام و کاغذدیواری، بلکه در بسیاری از شوینده‌ها نیز یافت می‌شود.این مواد شیمیایی روی هورمون های بدن تأثیر می‌گذارد و موجب بیماری‌هایی همچون آسم و حساسیت می‌شود.

راهکار مقابله

در صورت امکان از محصولات PVC استفاده نکنید و به‌جای آن از وسایل فلزی، سرامیکی، شیشه‌ای یا چوبی استفاده کنید. کیسه‌های پلاستیکی ساخته‌شده از پلی‌اتیلن را خریداری کنید. از خرید محصولات و وسایل معطر که در مواد تشکیل‌دهنده آن مواد عطری وجود دارد، خودداری کنید زیرا این مواد معطر شامل مقادیر زیادی فتالایت هستند. وقتی پرده حمام می‌خرید سعی کنید آن را یک یا دو روز در فضای آزاد بگذارید. این کار باعث می‌شود تا فتالایت این محصولات تا حدی پراکنده شود.