هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عودلاجان موزه پاریس می‌شود؟

آرزو افشارزاده

مدیر کل میراث فرهنگی جدیداستان تهران ساماندهی بافت تاریخی عودلاجان را به طوری جدی در دستور کار خود قرار داده است.

عودلاجان از جمله محله‌های دوره ناصری تهران و دارای اهمیت زیاد بوده است. این اهمیت بیشتر اعتبار اجتماعی داشت. جمعی از رجال معروف آن دوره تهران از جمله نخستین وزیر فرهنگ و سید حسن مدرس در این محله زندگی می‌کرده‌اند. در آن زمان عودلاجان شکل و شمایل سنتی خود را حفظ کرده بود.

از میان رفتن بافت تاریخی

از دهه 1340 به بعد به‌تدریج از اهمیت عودلاجان کاسته شد تا جایی که امروز به بازار فروش لوازم‌خانگی و وسایل صوتی و تصویری تبدیل شده است.

اکنون در اطراف محله تاریخی و سنتی عودلاجان شروع به ساخت‌وساز پاساژ کرده‌اند که هیچ تناسبی با بافت قدیمی محله ندارد. حتی آپارتمان‌هایی با نماهای مدرن وجدید در کنار ساختمان های خشتی و آجری قاجاری ساخته‌شده‌که معماری منظر تاریخی محله را بر هم زده است.

همه این عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا میراث فرهنگی استان تهران با شهرداری و جمعی از کسبه محل برای ساماندهی این محله جلسه‌ای مشترک بگذارد و برای آن فکری کنند.

رجبعلی خسروآبادی مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران به همراه پیمان محسنی معاون فنی و عمرانی منطقه 12و سید احمدمحیط طباطبایی و جمعی از کسبه بازار تاریخی عودلاجان به بررسی چگونگی ساماندهی بازار تاریخی این محله پرداختند.

در این نشست که جمعی از خبرنگاران نیز حضور داشتند،خسروآبادی نمایندگان تام‌الاختیاری را برای پیشبرد این امر انتخاب کرد.

محمدحسین فراهانی مدیر کل سابق میراث فرهنگی استان تهران که در گذشته ادعا کرده بود عودلاجان را تبدیل به موزه شهر پاریس می‌کند از سوی سازمان میراث فرهنگی، افشار از سوی شهرداری تهران و حیدری از طرف کسبه بازار برای ساماندهی "بازار تاریخی عودلاجان" مشخص‌شده‌اند.

خسروآبادی در این برنامه کاری که در تیمچه اکبری‌ها برگزار شد،گفت: شورای شهر هم آمادگی دارد برای ساماندهی عودلاجان با میراث فرهنگی استان تهران همکاری کند البته اصحاب رسانه نیز باید در این امر به ما کمک کنند.

کارها را به شورایارها واگذار کنیم

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران درباره حفظ بناهای تاریخی تهران و کارکرد فرهنگی آنها به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در ساختمان های تاریخی و قدیمی حتی اگر کارهای اداری نیز انجام شود از نظر ما هیچ اشکالی ندارد مشروط بر آنکه کالبد بنا و نشان قدیمی و تاریخی بودن آن حفظ شود.

خسروآبادی با اشاره به اینکه اگر سازمان میراث فرهنگی مالک یک ساختمان تاریخی باشد، مزیتی برای ما ندارد، قول داد؛ تک‌تک بناهای در معرض خطر را در نشست های مشترک با شورای شهر و شهرداری تهران مورد بررسی قرار دهد تا برای آن راهکاری اندیشیده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به این سؤال که برای حل مشکل کمبود بودجه میراث فرهنگی استان تهران چه راهکاری پیش‌بینی کرده است،گفت: متولی آن از لحاظ کارشناسی، کارفنی، نظارت و هدایت ، میراث فرهنگی است. اما حمایت آن باید ملی باشد که این حمایت از رئیس‌جمهور شروع و به یک فرد عادی دریک محله می‌رسد. چون ساختمان تاریخی محلی است و کارکرد محلی دارد، در نتیجه خود محله باید آنجا را حفظ کند. وی افزود: در تهران 374 محله داریم و هر محله 10 شورایار دارد که می‌توانیم تفاهم‌نامه‌هایی را با شورایاری‌ها امضا نموده و یک سری کارها را به آنها واگذار کنیم.

خسروآبادی تاکید کرد: آمادگی داریم تا با کمک شورای شهر فضایی فراهم کنیم تا حفاظت از اموالی که در اختیار ملت است را به خود آنها واگذارکنیم. وی افزود: نمی‌توان مسئولیت بزرگی را تعریف کرد و ابزار کوچکی به آن داد. باید تناسبی بین مسئولیت و ابزار وجود داشته باشد و اگر بودجه کل کشور را هم بگذاریم، کل میراث فرهنگی کشور و سایت های باستانی را نمی‌توانیم حفظ کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران خاطرنشان کرد: این کار نیاز به فرهنگ‌سازی دارد چرا که مردم ما کمتر به این سمت رفته‌اند که نام ماندگاری برایشان بماند و باید فرهنگ مردم را اصلاح کرد.

خسروآبادی در پایان گفت: دغدغه اعضای شورای شهر این بوده که مدیریت یکپارچه را شکل دهند، ما آمادگی داریم که در سه حوزه گردشگری، میراث و صنایع‌دستی برای توسعه شهر با یکدیگر همکاری کنیم، زیرا ظرفیت شهرداری برای کمک به این مسائل بسیار زیاد است .