هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه امینی‌هانیازمند ۶۰۰ میلیون اعتبار

گروه معماری و دکوراسیون:خانه امینی یکی از خانه‌های بسیار ارزشمند و منحصربه‌فرد شهرستان قزوین محسوب می‌شود. این بنا که متعلق به دوره قاجار است به شماره 377 در سال 1327 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بااین‌وجود آن‌طور که وکیل موقوفه می‌گوید، وضعیت کالبدی این بنای تاریخی که وقف اوقاف است به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. به‌طوری که هزینه مرمت کامل این خانه تاریخی را رقمی بالغ بر 600 میلیون تومان تخمین می‌زند.

حمید امینی، وکیل موقوفه خانه امینی به خبرنگار ما گفت: خانه امینی‌ها در وضعیت مناسب مرمتی به سر نمی‌برد. این بنا از یک سو ثبت آثار ملی است و از سوی دیگر اوقاف متولی آن است اما بااینکه امسال میراث‌فرهنگی 2 میلیون تومان برای مرمت خانه هزینه کرده ولی اوقاف تاکنون هیچ حمایتی از حسینیه امینی نکرده است.

وکیل موقوفه خانه امینی‌ با بیان اینکه منابع و اعتبارات به طور مستقیم زیر نظر اوقاف هزینه می‌شود اما اوقاف هیچ‌گونه حمایتی از این بنای تاریخی نمی‌کند، ادامه داد: بااینکه تولیت این بنا به‌عهده اولاد ذکور اکبر است و بعد از 99 نسل این خانه باید از وقف آزاد می‌شد ، هم‌اکنون پس از گذشت 180 سال از عمر خانه نسل پنجم متولی آن است. اما اوقاف این توانایی را دارد که مدیریت منابع درآمدی خانه را به‌عهده گیرد و در موارد دیگری هزینه کند. با این‌وجود تاکنون هیچ کمکی به این خانه تاریخی نکرده است.

حمید امینی تاکید کرد: طبق برآورد کارشناسان خانه امینی نیازمند بودجه‌ای بالغ بر 600 میلیون تومان است تا مرمت آن کامل شود اما هنوز این اعتبارات تأمین نشده است. به‌گفته وی، با استانداری قزوین مذاکراتی انجام‌شده و این نهاد وعده بودجه‌ای 100 میلیونی را برای مرمت خانه داده که هنوز این مبلغ به موقوفه بنا پرداخت نشده است.