هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تخت‌جمشید حداقل‌ها را ندارد

نماینده مرودشت و پاسارگاد از وضعیت نابسامان میراث فرهنگی و گردشگری تخت جمشید و پاسارگاد انتقاد کرده و گفت: لازم است سازمان میراث فرهنگی تکلیف مدیریت میراث فرهنگی استان فارس را روشن کند.

محمدمهدی برومندی، در گفتگو با خبرنگار ما گفت:33 درصد از ظرفیت های گردشگری کشور شامل آثار تاریخی و مذهبی و جاذبه‌های طبیعی گردشگری در استان فارس قرار دارد و باید بسترهای لازم برای ورود گردشگران و توسعه صنعت توریسم در استان فارس فراهم شود.

وی با بیان اینکه «در کشور 15 اثر به ثبت جهانی رسیده اند که تخت جمشید، پاسارگاد و نقش رستم سه اثر از این 15 اثر هستند و در مرودشت و پاسارگاد قرار دارند، افزود: علاوه بر حضور گردشگران خارجی در منطقه، روزانه بیش از چهارصد نفر از تخت جمشید بازدید می‌کنند. ما شاهد حضور وسیع هم وطنانمان در تخت جمشید و پاسارگاد هستیم، چنانکه تنها در ایام نوروز بیش از دو میلیون نفر از تخت جمشید دیدن می‌کنند. یعنی روزانه حدود 250 تا 300 هزار تن از هم وطنان ما در تخت جمشید حضور پیدا می‌کنند. برومندی تاکید کرد «برای سرویس دهی به این آمار از گردشگران باید فضای آبرومند در تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد فراهم کرد، اما می بینیم که حداقل‌ها وجود ندارد».

نماینده مرودشت و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: « طرح های بسیاری روی کاغذ تهیه شده است. به طور مثال مقرر شده که از میدان ملل تا تخت جمشید به پارک خطی تبدیل شود که. در یک سال گذشته عملیات طراحی و نقشه برداری انجام شده اما هیچ اعتباری برای اجرای این پروژه در نظر گرفته نشده است».

ایرانی‌ها هزاران شی تاریخی تخت جمشید را ندیده‌اند

وی در ادامه به وضعیت گردشگری در کشورهای دیگر دنیا اشاره کرد و گفت: نگاهی به وضعیت کشورهای مختلف دنیا برای توسعه صنعت توریسم نشان می‌دهد که این کشورها به دنبال تاریخ‌سازی و هویت‌سازی برای خودشان هستند. در واقع با آثار تاریخی سایر کشورها زمینه حضور گردشگران را در کشور خودشان فراهم می‌کنند. مثل موزه آرمیتاژ روسیه یا لوور پاریس. درحالی‌که که ما اشیای تاریخی بسیار زیادی داریم که می توانیم در یک موزه نگه‌داری کنیم. الان در تخت جمشید چند هزار شی تاریخی وجود دارد که خود ایرانی‌ها آنها را ندیده‌اند که باید این اشیا را در معرض دید عموم قرار دهیم.

طرح انتقال سازمان به شیراز ناپخته بود

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به انتقال معاونت میراث فرهنگی به استان فارس در چند سال گذشته، این طرح را ناپخته و غیر کارشناسی دانست و تصریح کرد: بدون کار کارشناسی یک معاونت از سازمان را به شیراز منتقل کردند و کارکنانی که تهرانی بودند به‌زور به شیراز منتقل شدند. اینها هیچ انگیزه‌ای برای کار نداشتند و دائماً دغدغه‌های خانواده‌شان را داشتند و در تردد بودند. من معتقد هستم که دولت باید تمرکززدایی بکند و به مدیران محلی اختیار بیشتری بدهد.

وضعیت نگران‌کننده مدیریت میراث فرهنگی فارس

برومندی وضعیت مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس را نگران‌کننده توصیف نموده و تصریح کرد: اعتقاددارم وضعیت مدیریت میراث فرهنگی در استان فارس بسیار نگران کننده است زیرا اولاً چند ماه است که مدیریت میراث فرهنگی استانی با سرپرست اداره می‌شود و دوم اینکه در بسیاری از شهرستان‌ها ما اداره میراث فرهنگی و صنایع‌دستی نداریم.

مدیریت دوگانه در تخت جمشید

وی در ادامه به مشکل نبود مدیریت منسجم درباره مجموعه تخت جمشید اشاره کرد و گفت: در شهرستان مرودشت و پاسارگاد به دلیل وجود آثار تاریخی دو مدیریت وجود دارد؛ یکی بنیاد پژوهشی پاسارگاد که بر تخت جمشید و پاسارگاد مدیریت می‌کند که ما هنوز نمی‌دانیم اجرایی است یا پژوهشی ؟ یکی هم میراث فرهنگی شهرستان. این دو باعث می‌شود دوگانگی در تصمیم‌گیری وجود داشته باشد. من معتقدم سازمان میراث فرهنگی باید تصمیم قاطع درباره مدیریت میراث فرهنگی استان اتخاذ کند.

پیشنهاد مدیر کل مجزا برای آثاری که به ثبت جهانی رسیده‌اند

نماینده مرودشت و پاسارگاد در ادامه پیشنهادی را مطرح کرد مبنی بر اینکه برای آثاری که به ثبت جهانی رسیده‌اند یک مدیر کل مجزا تعیین شود. وی گفت: پیشنهاد من این است که به طور مشخص برای تخت جمشید و پاسارگاد یک مدیرکل مستقل انتخاب شود چرا که اگر فردی عنوان مدیر کل این آثار تاریخی با اختیارات و بودجه کامل و مرتبط با سازمان در تهران انتخاب شود، بدون شک تأثیر مثبتی در توسعه و پیشرفت پاسارگاد خواهد داشت.