کاربرد رنگ در دکوراسیون

شمار نشریه : 174

عاطفه سادات حسینی*

رنگ یکی از موثرترین عناصر در شکل و فرم دهی منزل به شمار می‌آید.برای آنکه اولین چیزی که در بدو ورود ما به خانه به چشم می‌خورد رنگ‌آمیزی روی دیوارهاست که تأثیر مستقیم بر احساسات انسان دارد.برای آنکه بدانیم از چه رنگی برای رنگ‌آمیزی دیوارها استفاده کنیم چند نکته حائز اهمیت است.

1-ابعاد خانه: این نکته برای آن اهمیت دارد که اگر خانه شما کوچک است نباید از رنگ‌های تیره و تند استفاده کنید زیرا باعث کوچک جلوه دادن خانه شما می‌شود.

2-وسعت نور طبیعی(تعداد پنجره): اگر پذیرایی شما دارای تعداد کمی پنجره دارد و نور کمی در خانه تابیده می‌شود نباید از رنگ‌های تیره و تند استفاده کرد.

رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی یک رنگ پر جنب‌وجوش,خلاقانه,محرک و شادی‌آور و گرم است.این رنگ یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در نشیمن و پذیرایی به شمار می رود زیرا پذیرایی مکانی برای تعاملات خانوادگی است .این رنگ ذهن را تقویت کرده و باعث کاهش فشار عصبی می‌شود.استفاده رنگ نارنجی در کناره یک رنگ ملایم تر بسیار فضای خوبی را ایجاد می‌کند.برای منازل کوچک می‌توان از رنگ‌هایی که نارنجی در آن به‌کاررفته استفاده کرد مانند هلویی,کدویی.

رنگ قرمز:

رنگ قرمز را به‌عنوان یک رنگ رمانتیک و احساسی به شمار می‌آورند,رنگ قرمز ضربان قلب را افزایش می‌دهد و باعث نشاط و سرزندگی می‌شود.استفاده از رنگ‌هایی که تن قرمز در آنهاست مانند گلبهی برای خانه‌های کوچک مورد استفاده می‌باشد.نکته که قابل‌ذکر این است که اگر فردی عصبی هستید نباید از رنگ قرمز استفاده کنید چرا که رنگ قرمز حس پرخاشگری را افزایش می‌دهد و آرامش را بر هم میزند.

رنگ سبز:

رنگ سبز باعث آرامش و نشاط می‌شود که می‌توان از آن در پذیرایی استفاده کرد.توجه داشته باشید اگر آشپزخانه شما کوچک است غذا در نشیمن و پذیرایی سرو می شود از این رنگ استفاده نکنید,زیرا اشتهای فرد را کاهش داده و رنگ و طراوت اصلی غذا را گرفته و حالت بدی به آن می‌دهد.

رنگ سفید:

این رنگ ملایم بوده و می‌تواند در کنار رنگ‌های دیگر جلوه خاصی پیدا کند.رنگ سفید ذهن را از آن دغدغه‌های روزمرگی رها می‌سازد و باعث افزایش تمرکز می‌شود.

رنگ زرد:

رنگ زرد درخشندگی, حس خوش‌بینی و دل گرمی. رنگ زرد باعث بهبود فعالیت هاي ذهنی وتمرکزمی شود. رنگ زرد بیشتر در اتاق کار که نیاز به خلاقیت و تمرکز دارد استفاده می‌شود.می‌توان از رنگ لیمویی و زرد ملایم در کنار رنگ‌های تند و خنثی استفاده کرد.این کار باعث جذاب شدن بیشتر پذیرایی شما می‌شود.

رنگ آبی:

رنگ آرامش, التیام و رهایی است . باعث ارتقاي روابط می‌گردد.برای افراد بیش‌فعال عملیات و عصبی این رنگ توصیه می‌شود.استفاده از رنگ‌های که تن آبی در آنها به‌کاررفته مانند آبی فیروزهای و آبی آسمانی جلوه بیشتری به فضا می‌دهند.

استفاده کوسن به رنگ آبی تیره زیبایی دیوار را چند برابر می‌کند.

رنگ بنفش:

رنگی الهام‌بخش و متفکراست حس هدفمندی کلید پایان‌بَری و انگیزه را در فرد القا می‌کند.رنگ بنفش تیره در کناره بنفش یاسی یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده بر روی دیوار پذیرایی است.

رنگ خاکستری:

رنگی است خنثی برای کامل شدن لازم است در کناریکی از رنگ‌هایی که نام‌برده شد قرار بگیرد تا تأثیر خود را القا کند.

*کاردان فنی معماری