هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

یک متر مسکن مهر نگرفتم

گروه گزارش: در صنعت ساختمان ما انجمن‌ها و تشکل های تخصصی، نقش عمده‌ای برعهده دارند و این موضوع از زمان اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی بیش‌ازپیش پررنگ شده است. هم اکنون در صنایع عمرانی و زیربنایی کشور ما تشکل‌هایی نظیر انجمن پیمانکاران و انبوه‌سازان بازوهای اجرایی دولت محسوب می‌شوند که اگر به‌درستی هدایت و مدیریت شوند، می‌توانند فاصله بین نیازهای جامعه در این امور را با ایده آل های پیش رو کمتر و کمتر کنند. اما متأسفانه طی یک سال اخیر شاهد بروز کشمکش و تنش در کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور بودیم که نمود بارز آن تعویق های مکرر در برگزاری و نیز ابطال انتخابات است. خوشبختانه به‌تازگی با برگزاری انتخاباتی که تقریباً مورد اقبال تمام طرف‌ها قرار گرفته، این موضوع برطرف شده است و امیدواریم پس از این شاهد آغاز فصلی نو در فعالیت تخصصی این نهاد حرفه‌ای و مهندسی کشور باشیم. اما در خصوص آنچه که در یک سال اخیر بر این کانون رفت با مهندس اسفندیار سلطانی، عضو هیئت‌رئیسه آن در گذشته و حال، گفتگو کردیم.

پیام ساختمان: اشکال در انتخابات کانون از کجا شروع شد؟

انتخابات هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان طبق قانون باید تا 21 دی ماه سال 1391 انجام می‌شد و معمولاً هم دو سه ماه قبل از اینکه هیئت‌مدیره از حیز انتفاع بیفتد، انتخابات برگزار می‌شود. من در مهرماه 91 درخواست برگزاری انتخابات کردم ولی کسانی که بر هیئت‌مدیره سیطره داشتند اجازه چنین کاری را ندادند. نظر من این بود که با برگزاری انتخابات تا قبل از اسفندماه سال قبل، هیئت‌مدیره می‌تواند خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری وفق بدهد، ولی آقایانی که درگیر رانت مسکن مهر بودند می‌خواستند در سمت‌هایشان بمانند تا توجیه گر آن باشند. بنابراین من استعفا دادم.

پیام ساختمان: رانت مسکن مهر؟

حقیقت این است که طرح مسکن مهر برای برخی ایجاد رانت کرد و به خاطر همین، اعضای هیئت‌رئیسه انجمن انبوه‌سازان برخی از حقایقی را که می‌دانستند نمی‌گفتند و الان مشخص‌شده که مثلاً عمده تورم موجود به خاطر مسکن مهر است. این مشکلات را انبوه‌سازان می‌دانستند و نگفتند و به نظر من این افراد به انبوه‌سازان و به جامعه مصرف‌کنندگان خیانت کردند.

پیام ساختمان: این خیانت است؟

خیانت شاخ و دم ندارد وقتی یک صنف نتواند بلندگوی شرایط و شمولیت آن صنف باشد به چه درد می‌خورد؟ من خودم را به‌عنوان کسی که نتوانستم جلوی این افراد بایستم تا حدی مقصر می‌دانم. اخیراً من و تعدادی از انبوه‌سازان به دیدار مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید رفتیم. در آن جلسه آقای مهندس نریمان به ما گفت: شما که متخصص بودید چرا حاضر شدید با این شرایط مسکن مهر کار کنید؟ شما متخصص فن بودید و ادعای برنامه‌ریزی و تخصص هم دارید، ولی تا آخرین روز از سیاست های مسکن مهر دفاع کردید؟ به نظر من ایشان حق دارد و درست می‌گوید.

در طول چهار سال گذشته برخی از هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان از مشکلات تعاونی های مسکن و مسکن مهر هیچ حرفی نزدند .برخی از اعضای هیئت‌رئیسه کانون طی مصاحبه‌هایی خودشان رسما اعلام کردند که تا قبل از این چهار سال، در خانه‌ای 60 متری زندگی می‌کردند! اگر اینها الان در خانه‌های 1000 متری زندگی می‌کنند لابد رانت‌خواری کرده‌اند.

پیام ساختمان: شما خودتان قرارداد مسکن مهر نبستید و چیزی نساختید؟

من با خودم در جلسه انتخابات اخیر کانون انبوه‌سازان قرآن بردم و در فرصتی که هر کس خودش را در چند دقیقه معرفی می‌کرد به قرآن قسم خوردم که خودم و شرکت‌هایم یک متر مسکن مهر، یک ریال از تسهیلات ویژه وزارتخانه برای مسکن مهر یا بافت فرسوده و یک متر به‌عنوان مجری ذی‌صلاح نگرفته‌ایم. آقایانی که در آن جلسه بودند شاهدند. من در آن جلسه به قرآن قسم خوردم که نزد هر وزیر و وکیلی رفتم از مشکلات کانون سراسری گفتم نه خودم.

پیام ساختمان: برگردیم به موضوع انتخابات کانون. چرا به‌جای دی ماه 91 این انتخابات در خرداد 92 برگزار شد؟

باید از آقایان پرسید که چرا پنج ماه و اندی در برگزاری انتخابات تعلل کردید تا حدی که کانون به آستانه انحلال رسید؟ چون طبق قانون اگر شش ماه از انتخاب هیئت‌رئیسه بگذرد و انتخابات برگزار نشود آن انجمن یا کانون منحل است. یعنی از 24 / 4 / 92 به بعد کانون منحل شده محسوب می‌شد و آقایان در آخرین فرصت انتخابات را برگزار کردند.

پیام ساختمان: ولی آن انتخابات هم به نتیجه خوبی نرسید؟

در آن انتخابات من عضو علی‌البدل شدم و عطای آن را به لقایش بخشیدم ولی سه روز بعد، از وزارت کار من را خواستند و گفتند چهار استان فاقد اعتبارنامه بوده‌اند و در آن انتخابات حق معرفی نامزد و رای نداشتند؛ لذا از من خواستند تا صورتجلسه ای را امضا کنم که بر اساس آن نمایندگان آن استان‌ها حذف و من که علی‌البدل بودم داخل هیئت‌رئیسه شدم. وقتی عضو اصلی هیئت‌مدیره شدم به برگزاری آن انتخابات اعتراض کردم. چون دیدم تقلب شده و استان‌هایی که اعتبارنامه نداشتند نامزد معرفی کرده و رأی داده بودند. حتی برخی در همان جلسه رأی‌گیری، نامزد شدند درصورتی‌که طبق قانون باید هیئت‌مدیره استان با ارائه صورت‌جلسه نامزدش را معرفی کند، یا نماینده یک استان به نمایندگی از استانی دیگر که به او نمایندگی نداده بود رأی داد!

پیام ساختمان: پس از آن چه شد؟

من طبق قانون اعتراض کردم و اداره کار در تاریخ 9/4/92 انتخابات را غیرقانونی و ملغی اعلام کرد و نهایتاً هم نامه داد که اگر تا 30/8/92 انتخابات را برگزار نکنید کانون انبوه‌سازان را منحل اعلام می‌کنیم. البته این تاریخ بعداً تا 15/9/92 تمدید شد. جالب است که هیئت‌رئیسه کانون سراسری انبوه‌سازان از تاریخ 21/10/91 از حیز انتفاع افتاده بود و از 10/4/92 هم انتخابات برگزارشده توسط وزارتخانه باطل شده بود و در تمام این مدت که هیئت‌رئیسه منحل بوده، اعضای آن با این عنوان نامه‌نگاری، مصاحبه و سخنرانی می‌کردند!

پیام ساختمان: پس چرا تا به حال در این خصوص صحبت نکرده بودید؟

سکوت کردم چون کانون برایم مهم بود و نمی‌خواستم برای آن مشکلی ایجاد شود. یعنی مسائل داخلی کانون را مربوط و مختص به خود کانون می‌دانم که باید در خود آنجا حل شود