هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیام ساختمان؛ همراه همیشگی فعالان صنعت ساختمان

 حسین حیدری

با رشد صنعت نمایشگاهی در کشورمان و کسب تجربه و مهارت شرکت‌ها و مؤسسات در برگزاری نمایشگاه، این روزها شاهدیم که مسئولان و متصدیان این امر، با استفاده از اصول علمی میان رشته‌ای، در کنار هر نمایشگاهی، معمولاً اقدام به برگزاری همایش، پنل تخصصی، دوره آموزشی، سخنرانی، نظرسنجی و ... می‌نمایند. این قضیه از دیگر سو نیز متداول است؛ به این شکل که معمولاً در حاشیه هر همایش تخصصی در صنعت ساختمان کشور، به طور معمول یک نمایشگاه تخصصی نیز برپا می‌شود که مدعوین همایش می‌توانند در قبل یا بعد از همایش یا در مدت تنفس بین سخنرانی‌ها، از آن بازدید کرده و در صورت نیاز به برقراری ارتباطات مورد نظر خویش بپردازند. این موضوع اگر چه در جای خود اقدام پسندیده و مفیدی است، ولی علی‌القاعده شما در هر کنار هر کدام از این اتفاقات، اعم از نمایشگاه یا همایش، می‌توانید غرفه پیام ساختمان را نیز بیابید که همچون 10 سال گذشته همراه همیشگی فعالان حوزه صنعت ساختمان کشور بوده و هست. موارد زیر گوشه‌ای از فعالیت‌های پیام ساختمان در این راستا می‌باشد:

 

ششمین جشنواره بین‌المللی برترین‌های پژوهش و نوآوری مدیریت شهری

خوشبختانه ضرورت بهره‌گیری از فعالیت‌های پژوهشی در اجرای پروژه‌های شهری روزبه‌روز بیشتر بر مدیران و مسئولان شهری آشکار می‌شود. همین موضوع هم موجب شده تا شهرداری تهران سالانه جشنواره‌ای بین‌المللی برای تعیین برترین های پژوهش در حوزه شهری برگزار کند. امسال نیز در روز 25 و 26 آذرماه ششمین دوره این جشنواره با شعار «شکوفایی شهری» در برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در مراسم افتتاحیه این جشنواره، پیام رئیس سازمان اسکان بشر و قائم‌مقام دبیر کل سازمان ملل متحد قرائت شد و شهردار تهران، رئیس شورای شهر تهران، جانشین معاون رئیس‌جمهور در امور توسعه مدیریت و توسعه منابع انسانی، مدیر منطقه‌ای ایسسکو (ISESCO) و رئیس کمیته علمی جشنواره به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این جشنواره دو روزه پیام ساختمان نیز حضوری پررنگ داشت و با برپا کردن یک غرفه خبری – تبلیغاتی، ضمن تهیه خبر و گزارش از برنامه‌های این جشنواره، به توزیع رایگان نشریه نیز پرداخت.

انتخابات هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران

با به پایان رسیدن دوره یک ساله ریاست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، این روزها شاهد برگزاری انتخابات این سازمان در استان های مختلف کشورمان هستیم. ازآنجاکه استان تهران نیز از این موضوع مستثنی نیست روز 23 آذرماه، انتخابات هیئت‌رئیسه این سازمان نیز برگزار شد . البته همان‌گونه که احتمالاً در این شماره از پیام ساختمان ملاحظه کرده و مطلع شده‌اید، دکتر سعید غفرانی مجدداً به‌عنوان رئیس این سازمان از سوی اعضا انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در انتخابات مذکور اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور و سید مهدی هاشمی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان نیز به‌عنوان اعضای سازمان استان تهران حضور داشتند که البته برای هیچ سمتی در هیئت‌رئیسه نامزد نشده بودند.

مطابق معمول، خبرنگاران پیام ساختمان در جریان برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران حضور داشتند و به تهیه گزارش و انجام گفتگو با اعضای هیئت مذکور جهت درج در نشریه پرداختند.

همایش مدیریت شهری؛

شبکه دانشی شهرداری‌ها

شبکه دانشی شهرداری‌ها در سومین همایش مدیریت شهری، در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، پس از برگزاری اولین «همایش مدیریت شهری با رویکرد توسعه پایدار» و دومین «همایش مدیریت شهری در افق چشم انداز 1404»، دفتر مطالعات شهری مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف سومین همایش «مدیریت شهری؛ شبکه دانشی شهرداری ها» را در روز چهارشنبه 20 آذرماه با حضور سید محمد پ‍ژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان ملی زمین و مسکن، روستا آزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف، کولیوند نایب‌رئیس کمیسیون شوراها در امور داخلی مجلس شورای اسلامی، جعفری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران و طلایی نایب‌رئیس شورای اسلامی تهران در سالن جابر بن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این همایش از «شبکه دانشی شهرداری ها» که مبتنی بر "وب" است، رونمایی شد. تشکیل این شبکه به‌منظور یاری‌رساندن به شهرداری های سراسر کشور برای ارتقای سطح عملکرد، خدمت رسانی و توانمندسازی مدیران شهری برای برقراری ارتباط، انتشار اطلاعات و یادگیری از ایده‌ها و عوامل موفقیت دیگر اعضاست. همچنین این شبکه به معرفی فرصت‌هایی می‌پردازد تا میزان سود دریافتی از مالیات را به حداکثر میزان ممکن برساند.

الگوهای تدوین راهبردها و برنامه‌های عملیاتی توسعه شهرها، مدل های ارزیابی و بهبود عملکرد شهرداری‌ها، مدیریت یکپارچه، نظارت مستمر بر حوزه‌های عملکردی شهرداری‌ها، شناسایی، ایجاد و ارتقای شبکه‌های تأمین خدمات شهری از جمله محورهای این همایش بودند.

گفتنی است نشریه پیام ساختمان با حضور در این همایش اقدام به توزیع رایگان نشریه بین شرکت‌کنندگان در همایش نمود.

جشنواره ملی مدیران و تولیدکنندگان جوان کشور

هفتمین جشنواره ملی مدیران و تولیدکنندگان جوان کشور همزمان با پنجمین دوره معرفی چهره‌های ماندگار صنعت با حضور اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور، محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس، رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مجیدرضا حریری رئیس کمسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران، احمد عراقی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و تهران، مهندس هاشمی استاندار تهران، مهدی اجلالی رئیس خانه صنعت معدن و تجارت ایران، صدری مهر رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان و جمعی از مسئولان و کارآفرینان کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در این مراسم که با همت خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران برگزار شد، مشاور ارشد رئیس‌جمهور با ارائه نشان عالی مدیریت، لوح یادبود و تندیس از فعالیت و عملکرد چند تن از مدیران عامل گروه‌های صنعتی تقدیر کرد. همچنین در این مراسم چندین نفر به‌عنوان مدیران نمونه جوان ملی انتخاب شدند.

همایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی با رویکرد ایمنی در گودبرداری

بروز تأسف‌بار و مکرر حوادث در جریان عملیات گودبرداری های ساختمانی سرانجام کار را به برگزاری همایشی در این خصوص کشاند! ازاین‌رو «نخستين همایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی با رویکرد ایمنی در گودبرداری» در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد. در این همایش یک روزه به جنبه‌هاي مختلف حوادث گود‌برداري نظیر نظارت، استفاده از مجريان داراي صلاحيت، ضرورت بررسي مكانيك خاك و همچنين تخلفات كميسيون ماده پنج پرداخته شد.

پيروز حناچي، معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از سخنرانان این همایش بود که در صحبت های خود با انتقاد از فروش تراکم در تهران به موضوع رابطه تراكم‌فروشي با افزايش جمعيت پرداخت. البته مشروح سخنان ایشان را در همین شماره پیام ساختمان می‌توانید مطالعه کنید.

گردهمایی هیئت های نمایندگی اتحادیه فروشندگان فولاد ایران

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان جلسه اعضای نمایندگی های اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد برگزار شد. در این نشست نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران و محمد آزاد رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد در خصوص مشکلات صنف فروشندگان فولاد و مسائل مربوط به مالیات بر ارزش‌افزوده و نیز بازار هوشمند فولاد سخنرانی کردند. همچنین در این دیدار که در 27 آذرماه در هتل سیمرغ تهران برگزار شد مهندس زمانی مدیرعامل سایت بها به بیان نحوه استفاده از این سایت پرداخت و بخش های مختلف آن را تشریح کرد.

مجمع عمومی سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، دوازدهمین مجمع عمومی سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در حسینیه ارشاد برگزار شد. سخنران اصلی این مراسم، که هر ساله به همت هیئت رئیسه سازمان نظام کاردانی استان تهران و با حضور جمع کثیری از اعضای این سازمان برپا می شود، مهدی موذن بود.

گفتنی است پیام ساختمان علاوه بر اعزام خبرنگار جهت تهیه گزارش از دوازدهمین مجمع عمومی سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران، با برپا کردن استند و غرفه موقت، به توزیع نشریه در بین حضار و مدعوین این مراسم پرداخت.