به بهانه « بها»

شمار نشریه : 174

گروه بازار ساختمان: بازار فولاد ایران ماه‌هاست که در رکود به سر می‌برد و فعالان و اندیشمندان بازار و صنعت فولاد برای بازگشت رونق به بازار این کالا تلاش می‌کنند اما بازار فولاد غیر از کاهش تقاضا با مشکل دیگری نیز مواجه است که همان مسئله شفاف نشدن وضعیت مالیات بر ارزش‌افزوده برای صنف فروشندگان فولاد است. اساس این مشکل مشخص نبودن فاکتور خرید برای اعضای این اتحادیه و چالش های فروشندگان فولاد برای خرید از بورس کالا و عرضه‌های کلان آن در بازار است. از طرف دیگر تولیدکنندگان فولاد نیز برای مقابله با کاهش تقاضا در زمان افزایش واردات کالا و رونق یافتن بازار داخلی در شرایط رکود به فکر بازار خرده‌فروشی شفاف بودند. این موارد موجب شد تا بازار «هوشمند فولاد» مطرح شود که با برند
(Bahatrade) معرفی می‌شود.

صحبت‌ها در تابستان میان دو تشکل سراسری فولادی در بخش تولید و بخش توزیع انجام شد و در نهایت با همکاری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد و تحت نظارت وزارت صنعت معدن و تجارت «سایت بها» به بهره‌برداری رسید اما عملیاتی نشد چرا که نیاز بود فروشندگان فولاد در سراسر کشور با آن آشنا شوند. معرفی «سایت بها» زمینه‌ای برای گردهمایی نمایندگان هیئت‌مدیره‌های استانی اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد در هتل سیمرغ تهران بود.

همایش نمایندگان هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد 27 آذرماه با محور معرفی «سایت بها » برگزار شد. در این مراسم که محمد خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و نمایندگانی از وزارت صنعت معدن و تجارت نیز حضور داشتند، نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف ایران و محمد آزاد، رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد در خصوص مشکلات صنف فروشندگان فولاد و مسائل مربوط به مالیات بر ارزش‌افزوده و نیز «بازار هوشمند فولاد» سخنرانی کردند.

مهندس زمانی، مدیرعامل «سایت بها» در این همایش به توضیح نحوه استفاده از این سایت پرداخت و آیتم های مختلف آن را تشریح کرد. سپس محمد آزاد رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد گفت: فروشندگانی که دارای پروانه کسب هستند ، از طرف اتحادیه‌های استانی به اتحادیه کشوری معرفی‌شده و با این معرفی می‌توانند در «سایت بها» ثبت‌نام نموده و در آن پذیرش شوند تا همه‌روزه بتوانند با ورود به این سایت نسبت به انجام معاملات اقدام نمایند. آزاد با اعلام اینکه تولیدکنندگان توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد به این سایت معرفی‌شده‌اند” اظهار داشت: تنها فروشندگان فولاد که دارای پروانه صنفی از اتحادیه فروشندگان فولاد هستند می‌توانند وارد سایت شده و به معامله فولاد بپردازند. رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان فولاد ادامه داد: خریدوفروش در سایت بها به‌صورت اینترنتی است و معامله گران می‌توانند اقدام به دریافت پرینت فاکتور کنند که برای سازمان امور مالیاتی کشور معتبر است.

محمد آزاد خاطرنشان کرد: بسیاری از واحدهای صنفی ما به دلیل مسئله مالیاتی تعطیل شده است، ازاین‌رو این اشخاص منتظرند تا مشکلات مالیاتی برطرف شود تا دوباره بتوانند به فعالیت بازاری بپردازند. وی با اشاره بر اینکه حداقل فروش سلف فولاد در بورس کالا 220 تن است، اظهار داشت: برخی از همکاران ما نمی‌توانند اقدام به خرید مخلوط سبد میلگرد با تیرآهن کنند.

آزاد ادامه داد: همه فروشندگان نمی‌توانند ارقام کلان فولاد را یک جا خریداری کنند از طرف دیگر به دلیل اینکه از سال 1380 اعلام شد تنها اشخاص حقوقی و شرکت‌ها می‌توانند از بورس کالا خرید کنند، این مسئله برای صنف فروشندگان فولاد چالش زا بوده است.

اصناف و چالش فاکتور فروش

نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران نیز با بیان اینکه امید است در این گردهمایی‌ها به راه حل مشکلات برسیم، تاکید کرد: بخشی از مشکلات صنف فروشندگان فولاد این است که فاکتور در معاملات داده نمی‌شود. وی با اشاره به «بازار هوشمند فولاد» تاکید کرد: رویکرد به روش های بازاری نوین و گذار از روش های سنتی ، نه تنها برای بازار فولاد که برای همه صنوف باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه مشکلات مشابه صنف فروشندگان در صنف پلاستیک نیز وجود دارد،خاطرنشان کرد: ما باید برای حل مشکلات گام های اساسی برداریم چرا که بدون برنامه‌ریزی و پیگیری ، گامی برداشته نمی‌شود.