هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فروش اجباری خانه‌های خالی

گروه بازار ساختمان: در راستای کنترل بازار مسکن خبر از طرحی جدید می‌رسد که برای صاحبخانه ها خوشایند نیست.بنا بر اخبار رسیده، به‌تازگی مجلس آمادگی خود را برای تدوین قانونی اعلام كرده که بر اساس آن مالكان خانه‌های خالی، مجبور به فروش یا اجاره این واحدها خواهند شد، موضوعی كه موافقان و مخالفان زیادی را در استفاده از زور در این زمینه در پی داشته است.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری، در این خصوص می‌گوید: فروش یا اجاره اجباری خانه‌های خالی در صورت اضطرار بلامانع است. سید رضا اكرمی تاکید می‌کند، درصورتی‌که مالك نخواهد نسبت به فروش یا اجاره واحدهای خود اقدام عاجل کند، فروش یا اجاره اجباری این واحدها منعی ندارد.مشاور عالی وزیر كشور ادامه می‌دهد: اگر قرار است زندگی اجتماعی را انتخاب كنیم باید به الزامات آن تن در دهیم كه اجاره خانه‌های خالی توسط مالكان آن نیز یكی از این موارد است. حجت‌الاسلام اكرمی خاطرنشان می‌کند: درصورتی‌که مالكان نسبت به اجاره یا فروش واحدهای مسكونی‌شان بی‌تفاوت باشید نظام جمهوری اسلامی باید مالكان را تشویق به اجاره و یا فروش واحدهایشان كند و درصورتی‌که مالكان از این كار سر باز زنند و اضطرار در كار باشد، فروش یا اجاره اجباری این واحدها بلامانع است.به‌این‌ترتیب به نظر می‌رسد دولتی‌ها هم با اجرایی شدن این طرح موافقند.طرحی که هر چند حق مالکیت اشخاص را به نوعی نادیده می‌گیرد اما شاید در شرایط کنونی بازار مسکن راهگشا باشد.

پیام ساختمان به‌منظور اطلاع بیشتر از چندوچون این طرح و مزایا و مشکلات آن، با موافقان و مخالفان این طرح در مجلس شورای اسلامی که تصمیم‌گیرنده نهایی در خصوص تدوین قوانین است و تنی چند از کارشناسان گفتگو کرده است:

تدابیر کارشناسی جایگزین راهکارهای احساسی شود

احمدعلی مقیمی نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم در مورد اظهارات سید رضا اكرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری مبنی بر اینکه ؛ فروش یا اجاره اجباری خانه‌های خالی در صورت اضطرار بلامانع است، با بیان این مطلب که اذن دخل و تصرف اموال خصوصی مردم فقط به عهده ولی امر مسلمین است، گفت: آقایان به‌جای تدابیر کارشناسی، احساسی عمل می‌کنند وی با ابراز نگرانی از این نوع اظهارات گفت: مردم در بخش مسکن با مشکلات زیادی روبه رو هستند که این موارد باید آسیب‌شناسی شود.نماینده مردم بهشهر با بیان اینکه دولت باید راهکارهای واضح و قابل پذیرش جامعه را بیان کند، گفت: باید راهکارهای اساسی برای کاهش قیمت تمام‌شده در بازار مسکن و سایر بازارها اندیشیده شود نه راهکارهایی که در اجرای آن ناتوان باشیم.

نمی‌توانیم مردم را از خرید مسکن منع کنیم

علی جلیلیان، نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند در اموال مشروع مردم دخل و تصرف کند، گفت:متأسفانه این اظهارات را از زبان کسانی می‌شنویم که با راهکارهای غیرعلمی استرس و اضطراب را وارد جامعه می‌کنند.این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : به‌جای راهکارهایی که قانون را نقض می‌کنند چرا مسئولان از کشورهای پیشرفته که در زمینه مقابله با افزایش بی‌رویه قیمت مسکن موفق بوده‌اند الهام نمی‌گیرند. به عنوان مثال مالیات بر خانه‌های خالی در کشورهای پیشرفته به گونه‌ای است که خالی نگه‌داشتن آن برای صاحب‌خانه مقرون‌به‌صرفه نیست.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب با بیان اینکه به علت سرمایه‌ای بودن مسکن در ایران برخی خانوارها، خانه‌ای خریداری نموده و آن را برای فرزندان خود نگه می‌دارند، افزود : ما نمی‌توانیم به مردم خرده بگیریم که چرا مسکن می‌خرید.

آمار خانه‌های خالی،یک فاجعه است

دكتر قاسم جعفري، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد اظهارنظر سید رضا اكرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری مبنی بر اینکه؛ فروش یا اجاره اجباری خانه‌های خالی در صورت اضطرار بلامانع است، با اشاره به حدیث «الناس مسلطون علی اموالهم»گفت: در اصطلاح فقهي مالکیت عبارت است از تسلط کامل مالك بر مال خود و استفاده از آن غير از مواردي كه منع قانونی دارد،یعنی شخص می‌تواند اموال خود را به‌صورت فروش ، هبه یا هر نحو دیگری واگذار کند . وی تصریح کرد: این مالکیت در صورتی است که ضرر و زیانی برای جامعه نداشته باشد چرا که در اسلام ضرر و زيان زدن به ديگران ممنوع است.این نماینده مجلس نهم با بیان این مطلب که ما جامعه مدنی پیچیده‌ای هستیم و این شرایط مالکیت را متفاوت کرده است ،اضافه کرد: احکام ثانویه طبق شرایط جامعه به وجود می‌آید .ما هر روز با آمارها و ارقامی در مورد خانه‌های خالی روبه رو می‌شویم که در صورت واقعیت برای کشور ما فاجعه است جعفري با ابراز تأسف از این موضوع که در شرایطی این تعداد خانه‌های خالی در شهرهای بزرگ ما وجود دارد که اجاره‌بها کمر هم وطنان ما را خم کرده و این همان ضرر و زیانی است که باید هرچه سریع تر جلوی آن گرفته شود . عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در پاسخ به این سؤال که اگر این طرح به‌صورت لایحه وارد مجلس شود قابل پذیرش است، گفت: درصورتی‌که ضرر و زیان خانه‌های خالی مشهود بوده و تعداد این خانه‌ها واقعیت داشته باشد و تصویب این لایحه بتواند در کاهش قیمت مسکن موثر باشد، در مجلس پذیرفته خواهد شد.

مغایر با قانون مدنی است

مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در گفت‌وگو با خبرنگار پیام ساختمان با انتقاد از طرح فروش یا اجاره اجباری خانه‌های خالی اظهار داشت: اصلاً این طرح، یک طرح کارشناسی شده نیست. وی افزود: من نمی‌دانم چطور می‌شود اموال مردم را که مالکیت آن باید برای همه محترم باشد، به‌زور اجاره دهیم. این ریشه فقهی دارد و اگر قرار باشد چنین موضوعی مطرح باشد، فقها باید آن را مطرح کنند. رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک متذکر شد: با یک مصوبه و مسایل این‌چنینی نمی‌توان مردم را اجبار به این کار کرد من فکر می‌کنم طرح اجاره یا فروش اجباری خانه‌های خالی طرح پخته‌شده‌ای نیست . وی با بیان این‌که این طرح مغایر با قانون مدنی است، تصریح کرد: ما باید نحوه اجرای آن را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چه آیین‌نامه‌ای دارد.رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک خاطرنشان کرد: مطابق دین اسلام و احادیث ائمه«اگر مالک خانه‌ای راضی به نمازخواندن شخص ثالث در آنجا نباشد، نماز باطل است» بنابراین در رابطه با فروش یا اجاره اجباری خانه‌های خالی هم این‌گونه است.

اجبار در اجاره واحد مسکونی منطقی نیست

کیوان شادمان، کارشناس مسکن معتقد است: هر شخصی اختیار ملک خود را دارد و اگر در اجاره یک واحد مسکونی اجبار صورت گیرد با تعریف ملک و مالکیت تناقض خواهد داشت. وی با اشاره به طرح اجبار اجاره واحدهای مسکونی گفت: اجبار در اجاره واحد مسکونی منطقی نیست چرا که در این صورت موضوع مالک و ملک بی‌تعریف می‌ماند. به گفته وی در خالی ماندن یا اجاره رفتن یک ملک،‌ مالک تصمیم گیرنده است که واحد خود را بفروشد، اجاره دهد یا خالی نگه دارد. این کارشناس درباره خالی بودن بیش از یک میلیون واحد مسکونی که اگر اجاره رود حداقل نیاز یک میلیون مستأجر برطرف می‌شود، اظهار کرد: گرچه این امر مهم است اما باید برای مشکل مسکن کشور و واحدهای خالی روش‌های دیگری همچون تشویق به اجاره واحدهای مسکونی در نظر گرفت. شادمان گفت: خالی ماندن یک میلیون واحد مسکونی در کشور دلایل مختلفی دارد که برخی به مشکلات حقوقی ملک، دیگر دور بودن از شهر و دلایل متعدد دیگر وابسته هستند. این کارشناس مسکن معتقد است: کمتر ملکی از سر بی‌نیازی خالی می‌ماند و هر ملک خالی،‌ دلایل منطقی از سوی مالکش دارد.