هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اصلاحیه مجلس متوقف شود

گروه ساخت‌وساز: نمايشگاه صنعتی سازی ساختمان از دوم تا پنجم آذرماه در شبستان مصلاي تهران برپا بود که در حاشیه آن همايشي با همين عنوان برگزار شد.

مهدي موذن، رییس سازمان نظام کاردانی استان تهران در سخنراني افتتاحيه بر اهمیت حرکت از سنتی سازی به صنعتی سازی تأكيد کرد و گفت: صنعتی سازی غیر از مسکن مهر در کشور ایجاد نشده است. ما صنعتي سازي را بسيار دير شروع کرده‌ایم و فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم، درحالی‌که این موضوعي قديمي در كشورهاي پيشرفته است.

وی اضافه کرد: طی سال‌های گذشته در صنعتی سازی ساختمان و ساخت واحد‌های مسکونی مهر تعجیل شد و این امر موجب گردید تا صنعتی سازی به اوج خود نرسد. ما مي‌بايستي در اين رابطه كارهاي پژوهشي انجام مي‌داديم و به آزمون‌وخطا نمي‌پرداختيم.

در پايان این مراسم خبرنگار پيام ساختمان در مورد اصلاحيه قانون نظام‌مهندسی كه در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده با رییس سازمان نظام کاردانی استان تهران به گفت و گو پرداخت:

پيام ساختمان: شما به چه بخش‌هايي از اين اصلاحيه اعتراض داريد؟

اول اینکه بررسی‌های اولیه بدون اطلاع وزارت راه و شهرسازي و تشكل‌هايي مانند نظام كارداني ساختمان كه از بطن قانون نظام‌مهندسی درآمده‌اند، انجام‌شده و طبیعتاً نشانگر آن است که کارهای کارشناسی صورت گرفته ضعیف بوده است و این کار کارشناسی ضعیف ابتدا در کمیسیون عمران به تصویب رسیده و سپس با قید یک فوریت در صحن مجلس مطرح شده است. ما پس از خبری که در رسانه‌ها درج شد از تصویب چنین طرحی مطلع شدیم.

دوم اینکه مواردی در آن پیش‌بینی‌شده و قرار است زعامت، نظارت و راهبری دولت از سازمان‌های نظام‌مهندسی و نظام کاردانی سلب شود و این حوزه‌ها در اختیار سازمان‌ نظام‌مهندسی قرار گیرند که چنین چیزی به نفع کشور نخواهد بود.سؤال من این است؛ آیا بررسی‌ کرده‌اند که این سازمان در استان‌های مختلف به آن سطح از بلوغ کاری و حرفه‌ای و صنفی رسیده که بر خود نظارت کند و حتی بخش‌های دیگری همچون نظام کاردانی را در سیطره خود قرار دهد؟ ما این اعتقاد را نداریم و این کار را اشتباه می‌دانیم.

مسئله دیگر اينكه در ماده چهار قانون نظام‌مهندسی تغييراتي داده‌شده تا كل عملكرد سازمان نظام كارداني از نظر پروانه اشتغال، تعيين صلاحيت، كاربردي كردن اعضا در اختيار سازمان هاي نظام‌مهندسی قرار بگيرد. ما با همه شناختی که نسبت به اعضای خودداریم، می‌دانیم که در سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها از عهده کارهای خودشان برنمی‌آیند و طبیعی است که دورنمای چنین تصمیماتی به ضرر ساخت‌وساز کشور خواهد بود و منافع ملی، امنیت جانی و مالی شهروندان ایجاب نمی‌کند که چنین اختیاراتی به سازمان نظام‌مهندسی ساختمان داده شود.

پیام ساختمان: آقای سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران عنوان کرده‌اند که اکنون دو نظام نظارتی در کشور وجود دارد و این اصلاحات در جهت یکپارچه کردن این دو نظام است؟

ما هم فکر می‌کنیم که نظام نظارتی باید یکپارچه شود اما در دل این تغییرات چنین چیزی مشاهده نمی‌شود. این خواسته وزارت راه و شهرسازي است كه نظام فني و اجرايي كشور يكپارچه شود. پروژه‌هاي عمراني ما تحت نظارت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي سابق و معاونت راهبردي فعلي رئیس‌جمهور اداره مي‌شوند اما آنجا که به ساخت‌وساز خانه‌ها و سرپناه‌های مردم می‌رسد در قالب نظام‌مهندسی با یک تشکیلات و ضوابط و سامانه دیگری بازنگری می‌شوند و گاه مسائل فنی آنها نیز متفاوت است. مگر یک ساختمان که بخواهیم ایمن باشد به چند روش باید ساخته شود؟ این خواسته مسئولان دولتی هم هست و نیاز به همان کارهایی دارد که از بطن وزارت راه و شهرسازی و تمام بخش‌های تابع کار کارشناسی صورت بگیرد، نه اینکه سازمان نظام‌مهندسی بخواهد با تجربیاتی که اصلاً در آن نهفته نیست چنین کاری را انجام دهد. اگر بخواهیم به مسیر نزدیک شویم باید بازگردیم و از بطن وزارتخانه و تشکل‌ها، انجمن‌ها و سندیکاها، پیمانکاران، مشاوران و همه کمک کنند و به امید خدا به هدف مورد نظر برسیم.

پیام ساختمان: پیشنهاد شما به مجلسیان چیست؟

بدون تردید توقف طرح به نفع ساخت‌وساز کشور خواهد بود. لذا حداقل توقف شش ماهه طرح و ورود وزارت‌ راه و شهرسازی در موضوع ضروری بوده و نظرخواهی از بخش‌های باتجربه و کارشناسان و تشکل‌ها و سازمان‌ها برای ارتقای کیفی طرح لازم است و پس از بازبینی و کار کارشناسی به تصویب هم برسد.