هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بزرگراه صدر دوطبقه شد

بزرگراه طبقاتی صدر روز شنبه 9 آذر با حضور جمعی از مسئولان شهری، کشوری و نظامی افتتاح شد. علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران و جمعی دیگر از مسئولان شهرداری تهران و قرارگاه سازندگی سپاه پاسداران در این مراسم حضور داشتند.

کارفرمای این طرح معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران بود و پیمانکار آن قرارگاه خاتم‌الانبیا که در مدت 26 ماه کار ساخت آن به پایان رسید تا نه تنها اولین بزرگراه طبقاتی کشور احداث شود، بلکه سریع‌ترین پروژه عمران شهری هم لقب بگیرد.

لازم به ذکر است که با اتصال بزرگراه طبقاتی صدر به تونل نیایش، کریدور شرقی غربی شمال پایتخت به یکدیگر وصل می‌شوند. این پروژه با 10 کیلومتر طول، جزو گران‌ترین پروژه‌های عمرانی شهرداری تهران به شمار می‌آید.

باایمان همه کار امکان‌پذیر است

سخنران اول مراسم افتتاحیه سردار عبدالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بود که ضمن تشکر و خسته نباشید به شهرداری تهران، نقش قرارگاه خاتم‌الانبیا را مانند دفاع مقدس دانست و افزود: این قرارگاه «در بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور حضور دارد.» از پروژه‌های نفت، گاز، سد و شبکه گرفته تا زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای و سازه‌هایی که نمونه آن را می‌بینید.

وی افزود: این پروژه ویژگی‌هایی دارد که آن را متفاوت می‌کند یکی اینکه در اکثر مواقع باوجود ترافیک و تراکم جمعیت، اتوبان صدر باز بوده است. دیگر اینکه با همه پیچیدگی‌ها با بهترین کیفیت و زمان ساخته شده است.

عبداللهی سپس نیروی ایمان را بازکننده همه درهای بسته دانست و گفت: اگر به توان خود متکی بوده و ایمان داشته باشیم همه کار امکان‌پذیر است.

وی سپس به انتقاد از صداهای مخالف پرداخت و آنها را دور از انصاف دانست و گفت:«کسی نمی‌تواند از نظر فنی ایرادی به این پروژه بگیرد.»

ثبت در تاریخ مهندسی کشور

مازیار حسینی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز گفت: این پروژه در تاریخ مهندسی کشور ثبت خواهد شد.

حسینی فکر احداث این پروژه را دو سال پیش و همزمان با احداث تونل نیایش دانست و اینکه با افزایش ظرفیت اتوبان صدر، ظرفیت رینگ بزرگراهی شمال تهران را افزایش دهند. وی ادامه داد: گزینه‌های مختلفی پیش روی ما قرار داشت که در نهایت بزرگراه صدر انتخاب شد که شاید گزینه اصلح نباشد ولی با توجه به شرایط بهترین گزینه بود.

حسینی سپس اشاره کرد که بزرگراه صدر در محور شش بزرگراه مهم شهید همت، شهید حکیم، شهید چمران، شهید بابایی، شهید صیاد شیرازی و ارتش و همچنین محورهای پرتردد پاسداران ، بلوار کاوه و شریعتی قرارگرفته و بار ترافیکی شمال پایتخت را به میزان زیادی هدایت می‌کند.

حسینی گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته 40 درصد خودروهای عبوری از این بزرگراه برای اتصال و رسیدن به معابر و بزرگراه‌های خارج از صدر، از آن عبور می‌کردند و به همین دلیل ایجاد خط ارتباطی سریع برای طبقه فوقانی در نظر گرفته شد و دسترسی‌های محلی نیز از زیر پل انجام خواهد شد.

به‌این‌ترتیب شهروندان تهرانی برای استفاده از بزرگراه باید انتخاب ترافیکی داشته باشند. ما نیز این پروژه را صرفاً برای اتصال دو نقطه به یکدیگر احداث نکردیم، بلکه باوجود بزرگراه امام علی (ع) در شرق و بزرگراه کردستان و نیایش در غرب مجموعه صدر اتصالات کاملی برقرار کرده است.

وی ادامه داد: باوجود این تونل اجرای فیبر نوری در دل این بزرگراه به طول 6 هزار و 210 متر برای نخستین بار انجام شده خطوط 220 کیلوولت به روی زمین آمده است و شهرداری و مخابرات نیازی به حفر زمین ندارند.

در ادامه حسینی از خطوط قرمزی که در اجرای این پروژه وضع کرده بودند سخن گفت و افزود: اولین خط قرمز عدم انسداد ترافیکی بود چراکه به هیچ عنوان امکان مسدود کردن بزرگراه صدر وجود نداشت همچنین باید از خطوط 3 و 4 مترو و پل صیاد شیرازی، پاسداران، دستواره، رودکی و شریعتی نیز عبور می‌کردیم. دومین خط قرمز این بود که به دلیل عدم انسداد ترافیکی، پل صدر باید به‌صورت تک پایه طراحی و اجرا می‌شد.

نصب دیوار جاذب صوت

حسینی همچنین اشاره کرد برای نخستین بار در کشور همه مراحل این پروژه به‌صورت صنعتی صورت گرفته و راه‌اندازی کارخانه تولید سگمنت قرارگاه خاتم در جریان اجرای این پروژه از سرمایه‌های ماندگار کشور است که هم اکنون با ظرفیت این کارخانه می‌توان 60 کیلومتر پل در یک سال و 1200 متر عرشه در یک شبانه‌روز ساخت.

وی افزود طی این پروژه برای اولین مرتبه اجرای تست‌های دوام و ماندگاری میلگرد برای اولین بار در کشور انجام‌شده و مقدار کابلی که استفاده‌شده هفت برابر مسیر تهران تا مشهد است.

حسینی ادامه داد: ما قول نصب دیوار جاذب صوت را نیز به شهروندان داده بودیم که خدا را شکر 10 کیلومتر دیوار صوتی در داخل کشور و با استاندارد یک شرکت آلمانی ساخته شد که قابل صدور به سایر کشورهاست‌، همچنین 19 کیلومتر شبکه آب‌های سطحی نیز در این پروژه احداث شد.

معاون شهردار تهران تونل نیایش و بزرگراه صدر را از هوشمندترین سازه‌های کشور دانست و گفت: همچنین به ازای هر 10 نفر نیروی کار یک نیروی HSE در این پروژه مستقر بود که زحمات بسیاری کشیده‌اند ، این در حالی است که در پروژه‌های عمرانی به ازای هر 25 نفر یک نیروی HSE وجود دارد.

حسینی ادامه داد: در یک دوره‌ای مردم نگاهشان به این پروژه بود که ببینند آیا بزرگراه صدر خوابیده یا در حال انجام است که خدا را شکر امروز این پروژه بعد از 26 ماه تلاش بهره‌برداری شد و در تاریخ مهندسی کشور به ثبت خواهد رسید.

انصراف شهردار از سخنرانی

در ادامه مراسم محمدباقر قالیباف از سخنرانی صرف‌نظر کرد تا علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آخرین سخنران این مراسم باشد.

مشکل اصلی ما مدیریت است

لاریجانی از قالیباف قدردانی کرد و وی را فردی کاردان و پرانرژی دانست که کارهای ماندگاری در شهر تهران انجام داده است. وی افزود: این روش مدیریت که در این پروژه نیز به‌کار گرفته شد نشان می‌دهد ظرفیت برای اجرا وجود دارد و باید همان طور که از نظر اجرایی و فنی کار طراحی می‌شود، تدبیر درست نیز صورت گیرد. این پروژه‌ها نشان می‌دهند کشور ما ظرفیت اجرای پروژه‌هایی با این ظرفیت و با این فرصت زمانی را داراست. در گزارش اخیر رئیس‌جمهور بیان شد که 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور آغاز شده است، مگر ما در کشور در سال چقدر بودجه عمرانی داریم، آن هم با این وضعیت که این‌همه پروژه کلنگ زنی می‌شود. اگر با تورم سالانه حساب کنیم 40 تا 50 سال طول می‌کشد تا این پروژه‌ها اجرا شود، بنابراین باید از ظرفیت مردم استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته قابل‌تقدیر دیگر این است که این پروژه‌ها با ترمیم، ساماندهی و طراحی مهندسین ایرانی انجام شد و اجرای آن هم توسط مهندسان ایرانی بود. وی افزود: راه حل برون‌رفت اقتصادی ما در همین نکته نهفته است، اگر به نیروهای داخلی اتکا کنیم فضای رونق داخلی به وجود می‌آید، و این تحریم‌ها کمکی کند برای نیروهای نسل جدید ما اشتغال ایجاد شود، آن وقت تحریم‌ها به فرصت تبدیل‌شده‌اند.

اگر تدبیر باشد نیروی کار مستعد وجود دارد

علی لاریجانی عدم بهره‌وری از ظرفیت‌های داخلی را جزو مشکلات کشور دانست و افزود: کار مفید دولتی در کشور ما 22 دقیقه است، برای من که سال‌ها کار اجرایی کرده‌ام پذیرش این آمار سخت است، حال اگر بگوییم به طور متوسط کار مفید روزانه در ادارات یک ساعت است، در صنعت نیز روزانه 2.5 ساعت کار مفید وجود دارد که در سال 800 ساعت است، این وضعیت ما را در خاورمیانه در میان سه کشور آخر قرار داده است. اگر همین مقیاس را در نظر بگیریم از 20 میلسیون جمعیت شاغل کشور 14 میلیون زائد هستند و تنها 6 میلیون شغل واقعی داریم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: این پروژه‌ها نشان می‌دهد خیلی بهتر از این‌ها می‌توان در کشور کارکرد و مشکل ما، مشکل مدیریتی است، این پروژه‌ها نشان می‌دهد مدیریت چقدر نقص دارد، اگر مدیریت تدبیر داشته باشد نیروهای کار مستعد در کشور وجود دارد. راه پرش جمهوری اسلامی در اقتصاد این است که از نیروهای کاردان و پرانرژی استفاده شود.

نماینده مردم قم در مجلس مشکل اصلی را مدیریت دانست و اضافه کرد: در اجرای قانون مصرف انرژی مشکلات مدیریتی وجود دارد.

در پایان سخنان علی لاریجانی پل طبقاتی صدر توسط رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.