هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نخاله‌هاي ساختماني بازيافت مي‌شوند

گروه ساخت‌وساز: مهندس قادر علی پور، فارغ‌التحصیل کارشناسی معماری، متولد سال 1362 در شهرستان اردبیل است.وی اختراع 15 طرح ساختمانی زیست‌محیطی ، امنیتی وپزشکی در کارنامه خود دارد و برگزیده چهارمین جشنواره معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دليل ارائه طرح بازیافت نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی است.پيام ساختمان در رابطه با اين طرح بسيار مهم و ارزنده، گفتگويي با وي ترتيب داده كه در زير مي‌خوانيد:


ايده اين اختراع چگونه و چرا در ذهن شما شكل گرفت؟


تجربيات و مشاهدات چندين ساله نشان می‌دهد در زمان ساخت یک واحد مسکونی چندین کامیون نخاله از آن خارج و در حومه شهر تخلیه می‌گردد و از آنجايي که در ایران قابل بازیافت و استفاده مجدد نیست، باعث به خطر افتادن محیط‌زیست و وارد آمدن صدمات جبران‌ناپذیر به آن می‌شود. از طرفی تولید مصالح جدید نیازمند تخریب منابع طبیعی، استخراج ، هدر رفتن انرژی، هزینه‌های سربار و در نهایت نابودی طبیعت درچند سال آینده می‌شود. مجموع اين عوامل باعث شد تا بنده از سال 83 تحقيقات وسيعي در مورد حل مشكل نخاله‌ها و ضایعات ساختمانی انجام بدهم و بعد از هشت سال تحقیقات و آزمایش های متعدد در سال 91 موفق به اختراع روش بازيافت نخاله و ضایعات ساختمانی شدم.در خصوص روش بازيافت توضیحاتی بیان كنيد.


نخاله‌هاي مورد استفاده در این روش بازیافت شامل تمام فرآورده‌های سفالی رسی، بتنی ، آهکی ، فوم بتن سبک ، سیمانی سنگ‌های کرسی چینی ، نما ، کف پله فرآورده‌های چینی ، کاشی و سرامیک می‌شود که بعد از تفکیک و انجام فرایند‌های مختلف، مصالح جدید با رنگ های خود نخاله و مصالح و بدون اضافه کردن رنگ‌های شیمیایی ، با هفت نوع دانه‌بندی از 2/0 تا 30 میلی‌متر تولید می‌شوند.


آيا اختراع مذكور در نهاد‌هاي تحقيقاتي و انجمن ثبت اختراعات ثبت شده است؟ چه مشكلاتي براي ثبت اختراع تان داشتيد؟


این اختراع حدود دو سال است که از طریق سامانه ثبت شده است. ضمن اينكه به خاطر اين طرح ، توسط رابط استانی مرکز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازي در اردبیل به عضویت اداره نوآوری و تجاری‌سازی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در آمدم . به طور كلي نسبت به سال‌هاي گذشته 90 درصد مشکل مخترعین حل شده و بنده هم با مشکل خاصی مواجه نشدم.


اجرای این طرح چقدر در حفظ سرمايه‌هاي ملي موثر خواهد بود؟


در پاسخ به اين سؤال ذكر چند نكته ضروري به نظر مي‌رسد؛ نخست اینكه روزانه میزان قابل‌توجهی نخاله ساختمانی تولیدشده که در خارج شهر و در برخی مواقع در درون شهرها دفن می‌شوند و از آنجايي که محیط‌زیست قابلیت فرسایش و تجزیه این مواد را نداشته و از طرفي ديگر میزان این نخاله‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود ، اثر تخریبی مواد و نخاله‌های ساختمانی چندین برابر اثر زباله‌های شهری بوده و براي محیط‌زیست بسيار خطرناك است. از طرفی چون تولید مصالح جدید نیازمند تخریب منابع طبیعی ، استخراج ، هدر رفتن انرژی و در نهایت نابودی طبیعت در چند سال آینده است، كمك شاياني به حفظ سرمايه‌هاي ملي مي‌كند.


چه مصالحي در فرايند بازيافت به‌دست مي‌آيد؟


محصولات به دست آمده به شرح ذیل می‌باشد:


1-مواد اولیه کارخانه‌ها شامل انواع موزائیک ، جداول رنگی ، واش بتن ، سنگ‌فرش ، سنگ مصنوعی معدنی و تمامی فرآورده‌های پیش‌ساخته


2- استفاده در نماي سیمان‌کاری رنگی


3- استفاده نخاله‌های سبک مانند نخاله آجر، سفال، بلوک های سبک و... به‌عنوان پوکه جهت سبک‌سازی و استفاده در شیب بندی بام


4- در مواردی که نیاز به پودر سنگ یا لاشه‌سنگ و شن باشد


5- مواد خمیری با دانه‌بندی ریز برای نماهای بیرونی و داخلي


6- مواد خمیری با دانه‌بندی متوسط برای نماهای بیرونی و داخلي


7-مواد پودری با دانه‌بندی ريز برای نماهای داخلی


8-مواد پودری بتنی (بتن دکوراتیو ) با دانه بندی درشت برای کف پیاده رو ،کف حیاط ، نماهای بیرونی با طرح هاي متنوع.


چه نهاد‌هايي به شما در اين کار كمك كردند؟ آيا مصالح تولیدشده از ضايعات به توليد انبوه مي‌رسد؟


بستر لازم برای تولید انبوه و عرضه در بازار فراهم می‌باشد فقط از نظر تأمین هزینه مالی در تنگنا قرار دارم که متأسفانه تاکنون هیچ‌گونه حمایت مادی از هیچ یک از ارگان‌ها دریافت نکرده‌ایم. در آبان امسال توانستم برگزیده برتر چهارمین جشنواره علم تا عمل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شوم و مقرر شد تا صد میلیون تومان تسهیلات در اختیارمان قرار دهند. مذاکراتی با شهردار محترم اردبیل داشته‌ایم که اميدواريم به یاری خدای متعال در صورت توافق کامل اولین خط تولید با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان و با سرمایه‌گذاری شهرداری اردبیل در سه راهی هیر که انبوهی از ضایعات ساختمانی در آنجا وجود دارد، راه‌اندازی كنيم و اميدواريم در آینده هم با شهرداری های محترم سایر شهرها نیز بتوانیم مذاکراتی داشته باشیم . در حال حاضر به‌صورت نیمه انبوه تولید داریم و تاكنون نماي 10 ساختمان را با استفاده از بازیافت ضایعات ساختمانی در اردبیل اجرا کرده‌ايم که نسبت به نماهای سنگ 70 درصد و نمای آجری 40 درصد هزینه کمتری دارد .


در کشورهای توسعه‌یافته به بازيافت مصالح چقدر اهميت مي‌دهند و آیا اين كار در كشورهاي ديگر انجام مي‌شود؟


از کشور های پیشرو در زمینه بازیافت مصالح مي‌توان به آلمان، هلند و آمریکا اشاره كرد كه برخي از کشورها مانند ترکیه ، چین و ... از تکنولوژی آنها استفاده می‌کنند. اما روش بنده منحصربه‌فرد و در دنيا بی‌سابقه است. در این مورد با شهرداری استانبول مذاکراتی داشته‌ایم و اميدواريم بتوانیم بعد از راه‌اندازی اولین خط تولید در اردبیل برای اولین بار در دنیا اين كار بسيار ارزشمند را انجام دهيم .


چه انتظاري از مسئولان داريد؟


از خانم دکتر ابتکار، ریاست سازمان محیط‌زیست کشور تقاضا دارم که این طرح را به مجلس ارائه كنند تا در صورت تصويب تمامی شهرداری‌ها و سازمان‌های پسماند کشور آن را اجرا کنند تا هم يكي از بزرگ‌ترین معضل‌هاي محیط‌زیست حل شود و هم اشتغال‌زایی خوبی در کشور داشته باشیم.در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد.


مي‌خواهم این مسئله را هم یادآوری کنم که هر شخصی با هر امکاناتی می‌تواند از غیرممکن، ممکن بسازد. خداوند از نیستی، هستي خلق کرده و ما هم جانشین او در روی زمینیم که هستی را به هستی بالاتری می‌توانیم تبديل كنيم. بنده هیچگونه حمایتی برای جلو بردن طرحم نداشتم و اوایل کارم در انباری حیاط خانه در سرمای اردبیل برای خرد کردن ضایعات از پتک استفاده می‌کردم، به گونه‌اي كه فارغ از کنایه‌های اطرافیان، ده‌ها بار دستم زخم عمیق برداشت. از دولت تدبیر و امید هم می‌خواهم از جامعه علمی، مخترعین و پژوهشگران برای طرح‌هایی که بتواند مشکل اساسی كشور را حل کند، حمایت همه‌جانبه شود تا عزیزان نخبه دنبال فرار از کشور جهت عملی کردن طرحشان نباشند.