هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گلایه و تقدیر از نمایشگاه صنعتی سازی

گروه ساخت‌وساز: پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان در مصلای تهران برگزار شد و شرکت‌کنندگان آخرین دستاوردها و محصولات خود را در معرض دید علاقه‌مندان قراردادند. در حاشیه برگزاری نمایشگاه گفتگویی با شرکت‌کنندگان داشته و نظر آنها را در رابطه باکیفیت نمایشگاه جویا شده‌ایم.

وضعيت بهتر شده است

یکی از غرفه داران در رابطه با پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان به خبرنگار ما گفت: به طور کلی امسال برگزاری نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته به‌مراتب بهتر بوده و به شرکت‌کنندگان به نحو مطلوبي خدمات‌رسانی صورت گرفته است.

وی در رابطه با استقبال از محصولات شرکت متبوعش در نمایشگاه گفت: ما در زمینه اجرای ساختمان پیش‌تنیده بتنی فعالیت می‌کنیم و خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی را شاهد بوده‌ایم و از نحوه برگزاری نمایشگاه رضایت داریم. قیمت مطلوب غرفه‌ها هم از مهم‌ترین مزیت‌های برگزاری پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان است.

وی به یکی از کمبودهای نمایشگاه اشاره کرد و گفت: تنها ضعفی که در برگزاری نمایشگاه دیدم این است که نظافت سالن برگزاری نمایشگاه به خوبی انجام نشده است.

انصراف به دليل تغيير زمان برگزاري

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان نمایشگاه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: به دلیل اینکه تاریخ برگزاری نمایشگاه که از 27 آبان به دوم آذر تغییر کرد، بسیاری از شرکت‌ها با مشکلاتی برای حضور در نمایشگاه مواجه شدند و حتی بسیاری از آنها از شرکت در نمایشگاه انصراف دادند.

وی افزود: معمولاً در برگزاری نمایشگاه‌ها برگزارکننده سعی می‌کند حداقل یک روز نمایشگاه در پنجشنبه یا جمعه برگزار شود، اما چهار روز برگزاری این نمایشگاه از شنبه تا سه شنبه برگزار مي‌شود و به همین دلیل تعداد زیادی از بازدیدکنندگان به‌ویژه شهرستانی موفق به حضور در نمایشگاه نشدند.

وی اضافه کرد: اعتقاددارم مصلی برای برگزاری نمایشگاه مناسب نیست و شرکت‌کنندگان همواره با مشکلاتی مواجه هستند. به طور مثال شرکت‌کنندگان در مصلی نیازمند برق سه فاز برای برپایی نمایشگاه هستند و نمایشگاه در این رابطه انتظارات را برآورده نمی‌کند. بنده در شب قبل از آغاز نمایشگاه که غرفه‌ام را آماده می‌کردم، یکی از مسئولان نمايشگاه به بنده گفتند که اگر برق سه فاز می‌خواهید باید 70 هزار تومان همین‌الآن پرداخت کنید. بنده در آن شرایط باید چه کار می‌کردم؟ مجبور شدم شرایط را بپذیرم.

وی ادامه داد: به دليل اينكه مسئولان نمايشگاه مصلی تخصص نمایشگاه داری ندارند، سخت‌گیری‌هایی برای شرکت‌کنندگان به وجود می‌آید. به طور مثال ساعت یک شب قبل از برگزاری نمایشگاه که می‌خواهیم از غرفه‌‌مان بازدید کنیم و برای فردا به طور کامل آماده شویم، نیروهای انتظامات خیلی سفت‌وسخت برخورد می‌کنند و حس خوبی به آدم منتقل نمی‌شود.

هرچه رشته‌ايم پنبه شد

شرکت‌کننده دیگری با بیان اینکه ساعت هشت و نیم صبح برگزاری نمایشگاه انباشت نخاله را در سالن شاهد بودیم به پیام ساختمان گفت: ما شب قبل از برگزاری نمایشگاه کار گردگیری غرفه را به‌رسم معمول انجام دادیم اما وقتی صبح با انبوه‌ نخاله‌های حاصل از غرفه سازی و گردوخاک حاصل از جمع‌آوری آنها مواجه شدیم، هرچه رشته بودیم، پنبه شد و مجبور شدیم دو بار غرفه را تمیز کنیم. به طور کلی مجری برگزاری نمایشگاه واقعاً عملکرد بسیار خوبی داشته اما امیدواریم که این نقیصه‌ها هم در طول زمان برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: پایین بودن هزینه‌های نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان در مصلی یکی از دلایلی است که شرکت‌ها را به نمایشگاه کشانده است اما متأسفانه برخی هزینه‌های اضافی باعث کم رنگ کردن این جاذبه می‌شود مانند پرداخت پول در نیمه شب برای تأمین برق.

وی در مورد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه گفت: امسال برخلاف سال‌های قبل استقبال چندانی را در نمایشگاه شاهد نبودیم. دوره‌های قبل در شب‌های آخر آماده‌سازی غرفه‌ها، ازدحام تجهیزات و لوازم از طرف غرفه سازان را شاهد بودیم اما امسال در شب قبل از برگزاری این ازدحام را شاهد نبودیم که البته بخش اعظم موضوع به بلاتکلیفی صنعت ما برمی‌گردد.

محصولات جديد نمي‌بينيم

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: باوجود اینکه نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان است اما اغلب محصولات عرضه شده در نمایشگاه مربوط به سال‌های گذشته است و کمتر محصولات جدید را شاهد هستیم. علت این موضوع به وضعیت حاکم بر صنعت ساختمان ما برمی‌گردد.در شرایط حاضر شرکت‌ها به دنبال تداوم بقای خودشان هستند و سراغ کارهای ریسک‌پذیر و هزینه‌بر، نمی‌روند. به‌طورقطع با بهتر شدن اوضاع شاهد تنوع محصولات جدید هم خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به اینکه زمان برگزاری نمایشگاه صنعتی سازی تغییر کرد، هم از نظر شرکت‌کنندگان و هم تعداد بازدیدکنندگان بر نمایشگاه تاثیرگذاشت. یکی دیگر از دلایلی که باعث کاهش بازدیدکنندگان از نمایشگاه شد، عدم اطلاع‌رسانی فراگیر بود و بنده در سطح شهر این اطلاع‌رسانی را بسیار کمرنگ دیدم.

صنعت ساختمان هنوز در شوك است

شرکت‌کننده دیگری هم گفت: اگرچه مذاکرات خوبی برای رفع تحریم‌ها صورت گرفته اما هنوز نتوانسته به‌صورت محسوس باعث رشد و رونق ساخت‌وساز در کشور شود. بنابراین اعتقاددارم صنعت ساختمان هنوز در شوک اقتصادی دولت قبل است؛ علاوه بر این عدم اطمینان به سرمایه‌گذاری و کسب سود باعث شده شرکت‌ها بیشتر توجهشان را معطوف به مشتریان قبلی خود کنند.

وی ادامه داد: متأسفانه محصولات صنعتی چندان جدیدی را در نمایشگاه شاهد نبوده‌ایم و همان‌گونه که گفتم شرکت‌ها هنوز جرئت نکرده‌اند سرشان را از لاک خودشان بیرون بیاورند. یادتان باشد که به طور کلی خلاقیت محصول رشد اقتصادی است.

بهترين فرصت برای تصاحب بازار

شرکت‌کننده دیگری برخلاف برخی شرکت‌ها اعتقاد داشت در شرایط حاضر که صنعت ساختمان دچار سرگردانی است و بسیاری از اعتمادها سلب شده باید در تمام نمایشگاه‌ها شرکت کرد. در حقیقت در زمانی که کسی به دنبال جذب مشتری جدید نیست، بهترین فرصت برای تصاحب بازار است.

وی در ادامه به اهمیت برگزاری نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان اشاره کرد و گفت: شرکت‌هایی که در نمایشگاه حضور یافته‌اند از استاندارد و تخصص لازم برخوردار هستند. مجری برگزاری این نمایشگاه اجازه ورود شرکت‌های سنتی ساز را نداده، این در حالی است که برخی نمایشگاه‌ها از انواع و اقسام شرکت‌های فاقد صلاحیت و استاندارد استفاده می‌کنند و به نوعی تبلیغ‌کننده مصالح غیراستاندارد می‌شوند.