هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رجعت دوباره به بازارهاي داخلي

آجرنما کاربرد زیادی در صنعت ساختمان بخصوص در کشورمان دارد و از سابقه دیرینه‌ای برخوردار است و شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت دارند.شرکت "آجرنما چین " تولیدکننده انواع آجر یکی از این شرکت‌هاست که انواع مختلف آجرنما را تولید می‌کند و دفتر مرکزی آن در اصفهان است. حسین حسینی، یکی از مدیران این شرکت مي‌گويد: استفاده از نماهاي آجري به نوعي جزو فرهنگ اصفهان درآمده است. اين شركت هم مانند ديگر شركت‌هايي كه در زمينه صادرات فعال بودند بعد از اعمال تحريم‌هاي بانكي بر عليه کشورمان تا حدودی متضرر گردیده‌اند. البته با زمان‌سنجي كه مدیران آجر چین نما داشتند فعاليت شركت از بازارهاي خارج به داخل كشور انتقال پيدا كرد و باعث شد میزان تأثیرگذاری تحریم‌ها بر فعالیت این شرکت کمتر باشد. به گونه‌اي كه تنها 5 درصد میزان صادرات قبلی‌شان همچنان به خارج كشور صادرات دارند. اين شركت كه به گفته حسيني به دلیل توليد صنعتي و بهره‌گیری از تجهيزات تمام اتوماتيك در صنعت آجر ايران حرف اول را مي‌زند اكنون متوجه بازارهاي داخل كشور شده و در راستای برنامه‌ريزي شهرداري‌ها مبني بر اصالت دادن به شهرها، آينده خوبي براي نماهاي آجري در ساختمان‌هاي كشور ترسيم مي‌كند. در ادامه گفتگوی ما با حسین حسینی را می‌خوانید:

پيام ساختمان: شركت آجرچين نما چه زماني تأسيس شد؟

گروه صنعتی نما چین فعالیت خود را از سال 1342 با تأسیس کارخانه آجر مهر آغاز کرد و سپس در راستای تأمین نیاز بازار آجر ایران کارخانه‌های آجر شاهین در سال 1355 تأسیس شدند. در سال 1358 نام شركت به آجرچيني تغيير يافت و سيستمي تمام اتوماتيك براي ساخت آجر به‌کار گرفته شد. كارخانه آجرچيني 1 در سال 1370 و كارخانه آجرنما چین رويال 1 و نما چین رويال 2 در سال 1390 با بهره‌گیری از آخرين دستاوردها و تكنولوژي روز دنيا تأسيس شد. سيستم تمام روباتيك، ظرفيت بالا و واحد آماده‌سازي از جمله تجهيزات این كارخانه‌ها هستند، همچنين واحد تحقيق و توسعه شرکت كه با سازمان استاندارد ايران همكاري دارد ايجاد شده است به گونه‌اي كه تشخيص استاندارد براي اين محصول با همكاري شركت آجرچين صورت مي‌گيرد.

پيام ساختمان: آجرهايي كه تهيه مي‌كنيد چگونه تقسيم‌بندي مي‌شود؟

محصولات ما در صدها طرح و رنگ توليد مي‌شوند. انواع طرح‌هاي ما عبارت است از: آجرهاي آرت كه با دست تهيه مي‌شوند و حالت صخره‌اي دارد؛ آجر آنتيك نيز با دست تهيه مي‌شوند و ظاهري قديمي دارند، آجر روستيك كه به‌صورت دستي شكل مي‌گيرند و بافت ريزی دارند، آجر شيل و نسوز كه در دمايي بسيار بالا درست مي‌شوند، آجر كركره‌اي كه اين قابليت را دارند تا به‌صورت افقي و عمودي تهيه شوند، آجر تركيب ابعادي كه دارای دو بعد مختلف هستند و علاوه بر چیدمان خاص و منحصر از شرایط خوبی برای نورپردازی برخوردار هستند. همچنین آجرهاي فراز، نگين و لعابي نيز از ديگر محصولات ما هستند. خصوصيات اين كالاها استفاده از مواد اوليه خاص در توليد، جذب آب پايين، جذب ديرتر آلودگي و مقاومت فشاري پايين است و اين امر باعث شده ريزش بسيار پاييني داشته باشند و در برش‌ها لبه تيز خود را حفظ كنند. آجرهاي ما بسيار پايدار هستند و رنگ‌ آنها در مقابل رطوبت و باران‌هاي اسيدي و نور خورشید تا ساليان دراز ثابت باقي مي‌ماند. اين خصوصيات باعث شده علاوه بر جلوه زيبا در مواقع خطر و زلزله هم از امنيت بيشتري برخوردار باشند.

پيام ساختمان: تحريم‌ها و نوسانات اقتصادي چه تأثیری بر فعالیت های شما داشته است؟

تحريم‌ها باعث شدند رويكرد ما تغيير پيدا كند و به بازار داخلي متمايل شويم. البته به اين دليل كه اين محصول بازار وسيعي دارد و توليدات ما نيز بالا است با بهتر شدن شرايط توان صادرات را داريم ولي نمي‌خواهيم بازار داخلي را از دست بدهيم. ما كارخانه جديدي نيستيم و به شرايط اقتصادي و سياسي با احتياط كامل و با در نظر گرفتن تمامي جوانب نظر داشته و داريم. الآن هم با خارج ارتباط بسیارکمی داريم اما كشور روسيه و كشورهاي همسايه و يك مقدار هم از طريق نمایندگی ما در تركيه به بلغارستان و لهستان صادرات داريم.

پيام ساختمان: چشم‌انداز بازار آجر بخصوص آجرنما را در داخل کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نما بر اساس سليقه مشتريان متنوع است. زماني آجر بود و بعد سيمان و سیمان‌سفید، اخیراً هم كامپوزيت، آلومینيوم و شيشه در نمای ساختمان‌ها به‌کار می روند. در حال حاضر نیز معماران و سازندگان دوباره به آجر رویکرد داشته‌اند و تلفيقي از آجر با سنگ و حتي چوب در نمای ساختمان‌ها استفاده مي‌شود. الآن هم معماران بيشتر به سمت آجر تمايل پیداکرده‌اند. آجر هم ايمن‌ است و تنوع زيادي دارد و زيبا نيز هست و با هويت ايراني تناسب دارد. به نظرم اتفاق خوبي كه دارد مي‌افتد اين است كه شهرداري‌ها برنامه‌ريزي در مورد نما دارند و جهت هويت‌بخش كردن شهرها معاونت‌هاي معماري و شهرسازي سخت‌گيري بيشتري مي‌كنند.