هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صنعتی سازی هنوز 2 درصد!

گروه ساخت‌وساز: معرفي فناوري‌هاي نوين و آشنایی با مبحث فني و اجرايي صنعتي سازي ساختمان، توسعه صنعتي ساخت‌وساز و حرکت به سمت شیوه‌های مدرن و فرهنگ‌سازی اين شيوه از مهم‌ترین اهداف صنعت ساختمان كشور به شمار مي‌رود و بدون شک براي دستيابي به اين مهم برگزاري نمايشگاه‌هاي صنعتی سازی ساختمان و حضور بي‌واسطه شركت‌هاي معتبر مي‌تواند گام ارزنده‌اي باشد. پنجمین نمایشگاه صنعتي سازي ساختمان هم ‌مانند چهار دوره گذشته با حضور شرکت‌ها و دست‌اندركاران صنعت ساختمان برگزار شد.

صنعتي سازي تنها راه توليد مسكن

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه ايرج رهبر، رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان گفت: قبل از انقلاب حركت به‌سوی صنعتي‌سازي در كشور آغاز شد و پس از مدتي به دلايل گوناگوني متوقف گردید که خوشبختانه پس از تأسیس تشكل‌هاي صنفي انبوه‌سازي اين روند مجدد ادامه يافت. وي ادامه داد: با توجه به نياز مبرم كشور به توليد سالانه حداقل 5/1 ميليون واحد مسكوني مي‌توان با قاطعيت گفت اين كار جز از طريق صنعتي‌سازي امکان‌پذیر نيست.

رهبر با بيان اينكه بايد مقوله مسكن نسبت به ساير بخش‌هاي وزارت راه و شهرسازي متفاوت ديده شود، افزود: مسكن دغدغه بخش بسيار وسيعي از افراد جامعه است ، بنابراین اگر بيشتر پروژه‌هاي عمراني در زمان مقرر به سرانجام نرسد، مردم حساسيت زيادي نشان نمي‌دهند اما چنانچه در طرحي مانند مسكن مهر، تحويل واحد‌ها به‌موقع انجام نشود، مردم هر روز پيگير هستند.

وي ادامه داد: انجمن انبوه‌سازان يكي از انجمن‌هايي است كه نقش اساسي در تأمین مسكن دارد و اميدواريم در سال‌هاي آينده با حمايت از شركت‌هاي صنعتي‌ساز بتوانيم گام هاي بلندي در راستای ارتقاي صنعتي‌سازي برداريم؛ همچنان که در پروژه 80 هزار واحدي شهر جديد پرديس به‌عنوان پايلوت ،کار احداث واحدها را به‌صورت 100 درصد صنعتي‌سازي شروع كرديم.

سند جامع صنعتی‌سازی تدوین شده است

در ادامه اين مراسم رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به برنامه‌های ایجادشده طی سال‌های اخیر در امر صنعتی‌سازی ساختمان گفت: در حال حاضر سند مقدماتي جامع صنعتی‌سازی تدوین‌شده اما در بخش عملیاتی برنامه اجرایی دیده نمی‌شود. این در حالی است که ما در عرصه ساخت‌وساز حدود 20 ميليون مسكن مي‌خواهيم و اين مهم با روش‌هاي سنتي امكان‌پذير نيست.

محمد شکرچی‌زاده با بيان اينكه صنعتی‌سازی یکی از ارکان رشد اقتصاد مسکن است، گفت: صنعتی‌سازی می‌تواند هزینه‌ تمام‌شده ساخت‌وساز را کاهش داده و در مقابل ساختمانی محکم‌تر و سالم‌تر تحویل دهد. وی با اشاره به طرح‌های پیش‌روی وزارت راه و شهرسازی- از جمله طرح آمایش سرزمین- گفت: صنعتی‌سازی می‌تواند با توجه به اقلیم‌های متفاوت ایجاد شود و قرار است مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هر دوهفته یک‌بار جلساتی در این زمینه برگزار کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان كرد: ظرفيت‌ها و سيستم هاي قابل‌اطمینان براي صنعتي‌سازي در كشور وجود دارد كه نياز به پشتيباني نهاد‌هاي حكومتي دارند.

حمله به نظام‌مهندسی

رئیس سازمان نظام کاردانی هم با تاکید بر اهمیت حرکت از سنتی سازی به صنعتی‌سازی گفت: در اينكه صنعتي‌سازي چقدر حائز اهميت است، ترديدي وجود ندارد اما اينكه چگونه اين صنعت را در تمام كشور جاري كنيم، جاي بحث و بررسي دارد.

مهدی مؤذن ادامه داد: ما در حوزه فرهنگ‌سازی بسيار عقب هستيم و بايد اين فرهنگ را ترويج بدهيم؛ علاوه بر اين بايد اقليم‌هاي مختلف كشور را در صنعتي‌سازي مورد توجه قرار دهيم.

وي خاطرنشان كرد: صنعتي‌سازي ساختمان با همكاري مپسا و انجمن انبوه‌سازان در بسياري از پروژه‌هاي مسكن مهر اتفاق افتاد اما بسياري از دستگاه‌ها مانند مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي بايد به اين بخش به‌صورت جدي‌تر ورود كنند تا خيلي از قافله عقب نمانيم.

رئیس سازمان نظام کاردانی با اشاره به اینکه همه صنعت ساختمان به صنعتي‌سازي ختم نمي‌شود و چالش‌هاي زيادي داريم، ادامه داد: در رأس اين مشکلات مي‌توان به نبود چشم‌انداز براي آينده صنعتی سازی و کمبود نيروي انساني كه مهم‌ترين بخش هر پروژه است، اشاره کرد. در واقع برنامه‌اي براي استفاده از افراد دارای صلاحيت نداريم و سازمان‌ها هر كدام كار خودشان را انجام مي‌دهند.

مؤذن اضافه كرد: ما در كشوري هستيم كه بخش وسيعي از ساختمان‌های آن فرسوده هستند و درصورتی‌که‌ كه مورد توجه قرار نگيرند، مشكلات عديده‌اي را به وجود مي‌آورند. ضمن اینکه به دليل زلزله‌خیز بودن، همواره اخباري از وقوع زلزله‌ها در كشور شنيده مي‌شود.

وي با بيان اينكه ناظر متخلف بايد عزل شود، گفت: چرا در استان تهران هيچ خبري از عزل ناظران متخلف نيست؟ آيا واقعاً هيچ تخلفي صورت نمي‌گيرد؟ چرا حتي يك بار در تهران شاهد نيستيم كه پلاكاردي با مضمون «به دليل عدم رعايت مقررات ملي ساختمان تعطيل شد» نصب شود؟ ما كه مي‌دانيم بسياري از اين ساختمان‌ها دچار مشكل است.

رئيس سازمان نظام كارداني كشور تصريح كرد: آيا سازمان‌هاي متولي فقط به فكر خودشان يا اينكه به فكر وضعيت ساختمان‌سازي نیز هستند؟ در استان تهران حدود 30 هزار نفر كاردان داريم كه بايد طبق قانون در صنعت ساختمان نظارت كنند و در صورت ارتكاب تخلف، در شوراي انتظامي محاكمه شوند. چرا اجازه حضور كاردان‌ها در ساخت‌وساز را نمي‌دهند؟ چه كسي و چرا جلوي نظارت كاردان‌ها را مي‌گيرد و اصولاً اين جنگ و جدل‌ها و سهم خواهي هاي سازمان‌ها و تشكل‌ها براي چيست؟

صنعتي‌سازي هنوز دو درصد است

در ادامه اين مراسم هوايي، مدير كل دفتر تدوين مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي با بيان اينكه متأسفانه بسياري از بخش‌هاي علمي كشور به دليل عدم تبليغات وسيع از برگزاري نمايشگاه صنعتي‌سازي بي‌اطلاع هستند، گفت: از آنجا كه بسياري از مصالح و روش‌هاي صنعتي وارداتي است و ارتباطي كه بايد با دانشگاه‌هاي كشور برقرار شود، وجود ندارد، ميزان خروجي پژوهش‌ها خيلي پررنگ نيست و بسياري از پژوهش‌ها معطوف به روش‌هاي سنتي است.

وي ادامه داد: اگر بخواهيم مهم‌ترين چالش‌هاي پيش روي صنعتي‌سازي را ذكر كنم، ابتدا بايد به اين نكته بپردازم كه تفاوت بين صنعتي‌سازي و فناوري‌هاي نوين چيست؟ فناوري‌هاي نوين هيچ لزومي ندارد كه حتماً در روش‌هاي ساخت‌وساز صنعتي‌ استفاده شود. به نظر من اگر با استفاده از فناوري‌هاي نوين چند در و پنجره را در ساختمان مورد استفاده قرار دهيم، به اهدافي كه فناوري‌هاي نوين در مبحث انرژي دارد، كمك كرده‌ايم.

هوايي با بیان اینکه ؛ صنعتي‌سازي و حذف روش‌هاي سنتي تعريف جامع‌تري از روش‌هاي صنعتي‌سازي دارد، خاطرنشان كرد : در كشور در مورد مقوله صنعتي‌سازي خوب عمل نكرده‌ايم زیرا در برنامه چهارم توسعه قرار بود 2 درصد ساخت و ساز‌هاي صنعتي را ارتقاء دهيم نه استفاده از فناوري هاي نوين. ضمن اینکه فناوري‌هاي نوين همانند آنچه در اين نمايشگاه عرضه مي‌شود، پيشرفت خوبي داشته است اما در بحث صنعتي‌سازي كه قرار بود از دو درصد به 20 درصد برسيم، پيشرفت خوبي نداشته‌ايم. به گونه‌ای كه اگر مسكن مهر را از تمام ساخت‌وسازها جدا كنيد، ساير جاهاي كشور مردم رغبتي به ساخت‌وساز صنعتي نشان ندادند.

مدير كل دفتر تدوين مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي تصریح کرد: ما بايد صنعتي‌سازي را وارد فرهنگ عمومي ساخت‌وساز كنيم چرا كه تفكر صنعتي‌سازي وارد فرهنگ عمومي ساخت‌وساز نشده و انبوه‌سازان ما هم اين موضوع را جدي نگرفته‌اند. من كارخانه‌اي سراغ ندارم كه تمامي قطعات صنعتي را به‌صورت مدولار توليد كند. بنابراين صنعتي‌سازي در كل كشور ما هنوز همان 2 درصد اول برنامه چهارم است. این در حالی است که هدف از صنعتی سازی اصلاً مسكن مهر نبود بلكه هدف آن تمام ساخت و ساز‌هاي كشور بود.

دلالان بالاتر از توليد‌كنندگان

در ادامه اين مراسم ملكي، رئيس بنياد مسكن استان تهران گفت: استفاده از محصولات صنعتي با صنعتی شدن تفاوت بسياري دارد و بهترين زمان براي صنعتی شدن و گذر از سنتی سازی طرح مسكن مهر بود، زیرا ما هيچ زمانی برنامه دو میلیون واحدي نداشتيم و فرصت بسيار خوبي بود كه متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

وي با بيان اينكه صنعتي‌سازي در كشور ما از بسياري صنايع ديگر عقب‌تر است،‌ گفت: يكي از اصلي‌ترين كار‌هايي كه بايد براي ترويج صنعتي‌سازي صورت بگيرد، كار فرهنگي است و نيازمند به يك پروسه جامعه‌شناختی دارد؛ علاوه بر اين بايد از صنعتي‌سازان حمايت جدي شود. متأسفانه در بسياري موارد دلالان از توليد‌كنندگان بيشتر در تصمیم‌گیری‌ها دخيل‌اند.

توسعه صنعتی سازی مهم‌ترین چالش جامعه مهندسی

در ادامه اين مراسم مجري برگزاری پنجمین نمایشگاه صنعتی‌سازی ساختمان از ارتقای نمایشگاه امسال خبر داد و گفت: امسال همزمان با برگزاری این نمایشگاه کارگاه‌ها و همایش‌های آموزشی برای صنعتی‌سازی برگزار می‌شود.

امیر مازیار شاکری با بيان اينكه حدود 150 شرکت در نمایشگاه امسال شرکت کرده‌اند،گفت: بخشی از صنعتی‌سازی در سال‌های اخیر بومی‌سازی شده و آنچه هدف نمایشگاه امسال است تربیت نیروی انسانی کارآزموده و استفاده از سرمایه‌گذاران برای صنعتی‌سازی است. وی افزود: امیدواریم تا سه سال آینده پروژه‌های آموزشی صنعتی‌سازی محقق شود و این نمایشگاه تا سه سال آینده دستاورد‌های زیادی داشته باشد.

شاکری معرفی فن‌آوری‌های نوین و آشنایی با مبحث فنی و اجرایی صنعتی سازی ساختمان را مهم‌ترین اهداف برپایی نمایشگاه دانست و تاکید کرد: توسعه صنعتی ساخت‌وساز و حرکت به سمت شیوه‌های مدرن و فرهنگ‌سازی این شیوه نیز از اولویت های برگزاری نمایشگاه است. به گفته وی، امروزه توسعه صنعتی سازی ساختمان باید به‌عنوان مهم‌ترین چالش جامعه مهندسی ساختمان کشور شناخته شود. لازم به ذکر است نشریه پیام ساختمان همچون دوره‌های گذشته در نمایشگاه حضور داشت و شماره‌های اخیر نشریه در بین غرفه داران و بازدیدکنندگان توزیع شد.