هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مبتکر ایرانی پنجره غبارگیر ساخت

مبتکر ایرانی موفق به ساخت پنجره غبارگیر چندمنظوره برای جلوگیری از ورود گردوغبار به محیط داخل شد.

از جمله نوآوری طرح این است که با تغییر در برش شیشه و طراحی سیستم مکانیکی بر روی پنجره، قابلیت جذب گردوغبار در پنجره را ایجاد می‌کند. از ویژگی‌ها و مزیت‌های این پنجره می‌توان به جذب گردوغبار در حین باز بودن پنجره، قابلیت تنظیم میزان مبادله هوا، بهینه‌سازی در مصرف انرژی، سادگی در عین دقت و زیبایی و عایق صدا اشاره کرد.

زری‌ نعمت زاده، مجری طرح پنجره غبارگیر چندمنظوره با بیان اینکه گردوغبار پدیده‌ای است که در همه مکان‌ها و اقلیم‌های آب و هوایی وجود دارد و بانفوذ به محیط داخل سبب مشکلات و بیماری‌های گوناگون می‌شود، گفت: در بیشتر اوقات راه نفوذ گردوغبار به محیط داخل، پنجره‌ها هستند که به‌منظور مبادله‌ هوا در ساختمان نصب می‌شوند.

بر این اساس پنجره غبارگیر به گونه‌ای طراحی شده که مانع از ورود گردوغبار به محیط داخل می‌شود، درحالی‌که مبادله‌ هوا صورت می‌پذیرد. وی ادامه داد: بسیاری از پنجره‌هایی که تاکنون بوده‌اند، درزمان بسته بودن ، هیچ‌گونه هوایی مبادله نکرده و به طور کامل نمی‌توانستند مانع عبور گردوغبار شوند درحالی‌که پنجره غبارگیر در عین باز بودن و مبادله هوا، مانع عبور گردوغبار می‌شود.

نعمت زاده با بیان اینکه پنجره غبارگیر نسل جدیدی از پنجره‌هاست که از ابتکاری نو بهره برده و علاوه بر این نقاط ضعف دیگر پنجره‌ها را پوشش داده است، گفت: این پنجره دارای مزایای ویژه و المان‌های خاص خود است که جدا از کاربرد پنجره، نیازهای دیگر را برطرف می‌کند. وی یکی از ویژگی‌های بارز پنجره غبارگیر را این دانست که با باز شدن پنجره هیچ‌گونه گرد و غباری وارد محیط نمی‌شود و افزود: متفاوت‌ترین ویژگی پنجره غبارگیر در این است که ورود و خروج‌ها در فصول مختلف به میزان دلخواه قابل تنظیم است.

وی با بیان اینکه طبق قوانین و ضوابط ساختمان‌سازی، بهینه‌سازی در مصرف انرژی در پنجره غبارگیر رعایت شده است، عنوان کرد: پنجره غبارگیر دارای تکنولوژی ای است که در عین سادگی، بسیار دقیق می‌باشد و عایق خوبی در برابر صداست.

نعمت‌زاده در خصوص دیگر مزایای این پنجره تصریح کرد: به دلیل انحصاری بودن این طرح در قیمت‌گذاری از ارزش‌افزوده بالایی برخوردار است، درحالی‌که قیمت تمام‌شده آن بر حسب نمونه‌ ساخته‌شده با سایر پنجره‌ها تفاوت چشم‌گیری ندارد.